rwa

Takové soft ...a bude hůř. Přesto také velmi působivé. Ta ústřední čtveřice je vybrána velice dobře, a hrozně kvituji, že Trojan film natáčel chronologicky v průběhu celého roku, ti kluci na konci filmu jsou o poznání vyspělejší (tak jak by i dle scenáře být měli). Negativní stránkou téhož je fakt, že na začátku je na nich velmi poznat, že jsou kamerou nepolíbení a ty jejich deklamace trochu trhaj uši. Trojan holt není Hřebejk, takže některé "šabachovské" fórky vevyzní úplně stoprocentně. Mozaikovitost či deníkovost toho vyprávění mi ovšem vůbec nevadila. Další klady: skvělá výprava (a s tím spojená celková autentičnost), bezva výběr muziky a lástbatnotlíst ztělesnění všech klukovských fantazií Kristýna Boková. Také chválím (což není samozřejmost!!) naprostou nepřítomnost postsynchronů. To každodenní ponižování té doby film zobrazuje velmi věrohodně, člověk si až gratuluje, že v tom nemusel žít, zároveň však hlavním hrdinům tak trochu závidí... Na konci jsem měl takový zvlástně příjemný depresivní pocit. ()

D||X

Skvělý film, který dokonale vystihuje tamní dobu. Má to rozhodně spoustu humoru. Přistihl jsem se, že jsem mnohdy ani nedýchal a měl chuť ty udavače a soudruhy nakopat do pr*ele. Dokonce jsem si na konci filmu po smrti Míti i trochu posmutněl. Super **** ()

Alvin

Velmi povedené retro, které u věkové skupiny 30+ zákonitě musí vyvolat spoustu flashbacků z doby dětství a dospívání. Je to pohled na dobu „vzkvétajícího“ socialismu z té veselejší stránky, než jakou nabízí třeba Pouta. Chválit se dá na Občanském průkaze všechno od předlohy Šabacha, přes režii a výpravu až po herecké výkony. Alespoň jednou ročně takovýhle český film, prosím! ()

notor.69

Na naše poměry víc než super film! Přesto že jsem tuto temnou dobu nezažil, musim říct, že bych ji ani zažít nechtěl. Muselo to bejt fakt tvrdý ()

vlasyrostou

Ve filmu je docela dost nepřesností, což je škoda. Mimo toho, co už je napsáno v zajímavostech jezdí ve filmu auta, která ještě nebyla na světě a pokud je mi známo tak příslušník VB neměl průkaz totožnosti, ale pouze služební průkaz (možná se pletu). Film je od začátku do konce příjemný, vtipný a rychle utíká, mohl být klidně delší. Moc filmů o máničkách před sametem nemáme a i když film zdaleka nedosahuje kvalit ...a bude hůř, ukazuje nám underground z úplně jiného pohledu. ***** ()

p.urbaczka

Všechny vtipné momenty celého filmu jsou v traileru. Co oceňuji na tomto filmu je pouze to, jak připomíná bolševickou buzeraci a fakt, že tento režim byl postaven na lidech, kteří zavírali oči a nechtěli provokovat. Že jsou komunisté ze své podstaty podrazáci a pokrytci netřeba připomínat. Dejte některým lidem moc nad jinými a nepřestanete vycházet z údivu... ()

Chegí

Největší chyba české filmové akademie za posledních 5 let. Osvěžující, melodramatický příběh z doby normalizace s perfektním obsazením - Aňa Geislerová, Myšička atd. Konečně se někdo odhodlal obsadit neherce - snad kromě hlavního hrdiny, který trošku pokulhával za ostatními, jsem byl nanejvýše spokojen. A kdo srovnává Pelíšky s Občanským průkazem, srovnává jabka s hruškama. ()

DJether

Na úvod musím říct, že snímek "Občanský průkaz" je v poslední době rozdodně jedním z těch lepších, které byly u nás natočeny. Samozřejmě Pelíšky od Jana Hřebejka jsou ještě minimálně o stupeň výš. Trochu mě však mrzí, že film ukazuje pohled na tehdejší dobu až příliš jednostranně, místy bych řekl, až přehnaně. Rozhodně tady nechci hájit komunismus, hlavně nemám vlastní zkušenost, takže teoreticky bych měl filmu věřit, ale z vyprávění známých to vypadalo trochu jinak, ale samozřejmě bylo to asi hlavně o lidech (slušný člověk i jako komunista se chová normálně, blb zůstává blbem za každých okolností, to platí i dnes a tehdy asi dvojnásob). Ale zpět k filmu. Mladí (ne)herci mě příliš nepřesvědčili, naopak Martin Myšička a také Jiří Macháček skvělé výkony. Celkový dojem je skutečně dobrý, člověk vydrží celé dvě hodiny a nenudí se, což je u (hořké) komedie to hlavní. Samozřejmě dobrý soundtrack, jak jinak... 75% ()

schindler

Zas jednou velice povedeně natočený film na motivy knihy Petra Šabacha. Jenom místo Hřebejka to natočil Ondřej Trojan a i když už trochu ,,profláknuté" téma 70. let využil na maximun. Ač byli 4 kluci v hlavních rolích vlastně NEHERCI, zvládli to na výbornou. Právě jejich reálné hláškování dělá společně s dobře zahranými ostatnímy postavami (už herci) onu neopakovatelnou atmosféru filmu. Místy film zvážní, jako třeba scéna z hraničního přechodu nebo výprask z podchodu, ale po chvilce zase odlehčí několika hláškami, které by mohly časem zkultovnět, ale to uvidíme až po čase. Když k tomu přičtu i dobově věrně přenesené kostými i účesy doprovoděné stylovým sounrtrackem, vycházý mě z toho filmový počin z českých luhů a hajů na který se budu vždycky těšit. ()

petrastrela

Přitažené za vlasy, vše zveličené a nadsazené. Špatné to nebylo, ale já nejsem velký příznivce filmů s totální totalitní tématikou. A když už přece jenom, tak spíše v komediální rovině, nikoli dramatické. A koneckonců, ani herecké výkony mě neoslovily. ()

R.Drson

Symbolická odpověď na Pelíšky, ve kterých byly upřednostněni rodiče před svými pubertálními dětmi. V tomto filmu je to naopak. Na dobu normalizace se zde díváme očima dospívající čtveřice v mezidobí mezi získáním občanského průkazu a snahou získat modrou knížku. Na rozdíl od takřka muzejního seriálu Vyprávěj nepůsobí Občanský průkaz jako výstavní skříň artefaktů dané doby, ale nabízí nám příběhy lidí. Některá témata jsou nadčasová (vztah dospívajícího syna k otci, mladická revolta proti systému, lidské pokrytectví tolik příznačné i pro dnešní dobu) a některé linie jen charakterizují danou dobu (mánička jako agent stb, Daněk a jeho otec a děda negramota). Už hodně dlouho jsem neviděl v českém filmu tak dobře režijně zvládnuté neherce, kteří byly zjevně vybráni podle hereckých schopností a ne podle vzhledu jak je dnes zvykem. Martin Myšička by si za svou roli zasloužil Českého lva (snad příště) a Aňa Geislerová dostala konečně jinou roli a dokázala, že přece jen není přeceňovanou herečkou. Pochvalu zaslouží kamera (důkaz že obraz může být dostatečně filmový, když se to z RED kamerou umí). Režie je dostatečně energická, takže film je i přes svou délku dostatečně svižný. Důkaz, že hořká komedie nemusí být v českém filmu nadávkou. ()

DVCAM

Jako nebylo to špatné (v kontextu českého filmu míněno trapné), ale opět šlo ryze osobní pohled na dobu minulou, což je zcela v pořádku, ale v důsledku to prostě není zajímavé a neoslovilo mě to. Někdo napsal (myslím, že Kamil Fila), že jde o pěknou výkladní skříň socialismu. Souhlasím. Navíc mě rušily výkony mladých herců. Škoda. ()

tuberatanka

Po tomto filme mi Pelíšky prídu ako vyprázdnený a trochu sladký rodinný film (aj keď ich mám celkom rád:). Tento film mi príde omnoho ozajstnejší, drsnejší a autentickejší. Oceňujem zopár "insajderských" vtípkov (otec sa dostal na liečebný pobyt s diagnózou "třista sedum"), ale aj fakt, že ide viac do hĺbky, pričom stále ide o vcelku prístupný film, stavajúci na nostalgií, trpkom humore a silných, často mrazivých scénach (masaker v podchode, prehliadka na hraničnom priechode). Je zaujímavé sledovať, ako pubertálna revolta, povrchná a priamočiara ako vždy, odrazu v tomto totalitnom kontexte nadobúda úplne iný rozmer a zmysel. Tento film je o hŕstke ľudí, ktorí sa dokážu baviť aj keď je okolo hlboký koncentrák. Rozdelenie postáv je možno až príliš čiernobiele, ale v tej dobe bolo veľa vecí čiernobielych. Film samotný čiernobiely nie je, namiesto "totalitnej šedi" ukazuje pestrofarebný svet. Dobre, veľa to stavia na efekt, na nostalgiu a trochu to hrá na city. Ale pomedzi to všetko tu je aj ozajstná dráma o absurdite, brutalite a pokrytectve doby, ktorú zobrazuje. Táto rovina by šla zobraziť aj omnoho lepšie, ale možno niekedy nabudúce:) ()

Jevablo

Mimořádně podařené dílo a pro mě pro rok 2010 jasná jednička v českém filmovém rybníku. Prostředí promakané do detailu, skvěle vybraní mladí herci a jim přizpůsobený scénář - nemusí chudáci říkat dlouhé litanie, takže film odsýpá, má perfektní atmosféru, zkrátka těch 129 minut ani nezaregistrujete. Po plátně se míhají realističtí tělocvikáři, kuchařky ve školní jídelně, pohraničníci, připitomělí fízlové, estébáci tvářící se jako rebelové...super, že zůstalo hodně z té šabachovské atmosféry z knihy. Jediné, co nechápu, je malý prostor, který tento film dostal v médiích - např. žádné rozhovory s herci apod. No ale to asi není problém tvůrce, jako spíš novinářské obce...a málem bych zapomněl na výbornou stylovou hudbu! ()

Auguri

Tento film mi svým stylem humoru a "stupiditou" které bych se měl asi smát připomínal Gympl. Od Občanského průkazu jsem hodně čekal a asi i proto mě tak zklamal. Líbila se mi akorát scéna s učitelkou Lenkou, kde bylo ukázáno, že pravda nevítězí napříč politickými režimy. Film je zde podle mého názoru nadhodnocen kvůli politickým důvodům. Komu se však líbil Gympl a rád se nechá krmit jednostranným pohledem na věci minulé, tak tomu film doporučuji. ()

Pharao20

Zase tá trpká komédia:) Filmový žáner, ktorý sa v českej kinematografii vyskytuje veľmi hojne a treba uznať že to robia dobre..nie vždy, ale v tomto prípade určite áno. Pekne spracovaný návrat do časov, v ktorých som ja síce neexistoval, ale o to viac ma to zaujalo..Myslím že je to viac trpké ako komédia,ale napriek tomu skvelý film..+ pre sympatickú mladú súdružku učitelku, tá postava si ma získala škoda že jej nedali viac priestoru::) ()