kitagawa

Občanský průkaz je jeden z nejlepších českých filmů. A co se týče normalizační tematiky, tak snad nejlepší. Má vtip i dramatiku, odsýpá to a hlavní postavy mě zajímají od začítku do konce a nejsou mi protivné. Nečekané a milé překvapení. ()

Mephisto

Na české poměry extrémně nadprůměrný film, ze kterého mi až nehezky mrazilo v zádech. Jsem vážně rád, že jsem tuhle dobu zažil pouze jako malý capart... ()

lubos.cermak

Jako ročník 85 nemohu říct, že se mě dotkla nostalgie, ale přesto to tak cítím. Jak již někdo řekl, tento snímek je od dob Pelíšků tím nejlepším, na co se opět podívám. ()

kaaamiiii

Po delší době jsem se rozhodla zajít si do kina. A tento snímek mě rozhodně nezklamal. Neotřelý humor v podání sympatických mladých herců? Špičkové! Dnes je hřích nevidět Pelíšky, za pár let se tohle bude říkat i o Občanském průkazu. ()

sunjata

Rád si připomínám tu dobu, ne z nostalgie, jak bylo dobře, ale proto, že občas zapomínám na to, jak krušně to tehdy bylo, jak nám dnes některé věci přijdou strašně samozřejmé ... OP koncentruje všechny ty zhovadilosti, s mírným přeháněním připomíná, co se mohlo každému stát, když se nezařadil ... Jaký nabízí ale tento film pocit? Komika řady situací mírní pocity bezmoci a hořkosti, kterou by takováto výpověď o dobách tuhé normilazice mohla nabízet. Občanka ale určitě neurazí a zanechá po shlédnutí dobrý pocit. ()

Prechytraly

Narozdíl od Hřebejka, který minulost využívá pouze jako kulisu pro konstrukce stále stejných a o ničem nevypovídajících gagů se zde zajisté podařilo něco více. Tomuto filmu se podařilo ukázat zrůdnost projevů komunistického režimu v každodennosti běžných věcí jakými jsou třeba cesta na dovolenou či na koncert. Vynikající detailní využívání dobových rekvizit ještě podtrhuje výborně zvládnuté vykreslení buzerací totálních blbců podvázaného prostoru lidské existence. Autorům se povedenou rekonstrukcí ducha doby podařilo ukázat význam pro nás již mnohdy těžko pochopitelných projevů "vzdoru", jakými byly dlouhé vlasy či natržená stránka. Za méně povedenou považuji zejména stopáž, která je vážně děsivá a obsah ji nedokáže vyváženě a efektivně vyplnit. Nakonec se zmíním ještě o dvou mouchách. Těmi jsou postava katatonického tatínka a malý práskač - dvě z mého pohledu nejslabší postavy, které pro mne nebyly uvěřitelné. Jinak ale dávám nejkrásnější tři hvězdičky, co si lze vůbec představit, protože film je příslibem, že jednou by se mohlo podařit zachytit naši minulost jinak, než skrze komediální křeč. ()

Mord122

Vzhledem k současné české tvorbě plná neuvěřitlených braků, působí tento film něco jako zázrak. Skvělé výkony mladých představitelů a scénář dělají z tohohle filmu skvělou podívanou na deštivé odpoledne. ()

CrazymanM

Velmi pěkný film,který mě naplnil spoustou vzpomínek,i když jsem za totality zažil pouze začátek gymplu,ale spousta věcí je mi blízká.Nevadí mi,že to není žádná velká sranda,prostě to tak nějak bylo! ()

wocicko

Chvilku trvalo, než se to rozjelo... První půl hodiny jsem to zavrhovala jako dosti amatérské už kvůli takovému "nenucenému" hereckému podání. Ovšem, když se to rozjelo, tak se to rozjelo... Myslím, že tohle je konečně film vystihující komunismus: žádné melancholické žvásty jako Pelíšky a ani zbytečně dramatizované a démonizované, jak se nám léta komunismu ukazují v dokumentech. Je to krásný, hořko-sladký film se zcela uvěřitelným příběhem (možná až na tu Pivoňkovou...) ()

lobo87

Príjemná česká retrokomédia z doby, ktorú som prakticky nezažil a možno práve preto je moje hodnotenie nižšie. Potešili herecké výkony, párkrát som sa pousmial, párkrát zamyslel... Nič viac, nič menej. Pre pamätníkov doby určite hodnotnejší snímok... 60% ()

Darth Kedr

Viděno dvakrát, spokojenost zůstává. V klidu se usaďte a nechte se unášet časem do temných dob normalizace, mezi prvotřídní máničky. Tu dobu jsem nikdy nezažil, nemůžu tedy soudit, ale kdybych vynalezl stroj času, rád bych si tohle rebelství proti režimu vyzkoušel. Samotný film nenudí, má dobré tempo a čas letí tak rychle, až mě u titulků bylo líto, že to končí. Není to klasická komedie ve stylu Pelíšků, je to taková hořkosladká záležitost, která se nejspíš snaží objektivně zachytit tu dobu se všemi klady i zápory. A mě se to líbí, hodně. ()

Petr59

Hrozná kravina. Ideologická nápln je více, než-li odporná. Historie je tak primitivně překrucována. Skutečně bláznivý, šílený antikomunismus. Škoda, že většina pamětníků tvrdí něco jiného, než tento film. :-) ()

Lucius

Tohle mě dojalo... hltal jsem každou minutu a jsem vděčný, že jsem v tomhle nemusel vyrůst... oč větší škoda, že ti, kteří tohle způsobili, dodneška vládnou... ()

mrLotus

Občanku jsem dostal v 9.třídě o pár roků později než kluci z filmu,mánu jsem taky nosil (a nosím),big boš jsem poslouchal(a stále poslouchám) na vojně jsem taky byl(dva roky), tu dobu jsem prostě zažil.Na film jsem se těšil a nezklamal mě! ()

Bandersnatch

Po dlouhé době český film bez křečovité stylizace či zoufalé snahy napodobit "trendy" současné světové kinematografie, což ho v rámci té české rozhodně řadí k lepším. Celkový dobrý dojem podpořily i přirozené výkony neokoukaných mladých (ne)herců a potěšil i (až na něktéré vyjímky) ne zcela tradiční výběr herců zastupujících dospělou složku. Hvězdička dolů za něktéré příliš snadno předvídatelné situace a (pro mě) zcela zbytečně "zahozený" konec v rozjásané poslední scéně. ()

heavy66

Hořká, hodně hořká komedie! Snad by přece jenom měli soudruzi dostat po hubě za to svinstvo, co tady napáchali, pěkně jeden po druhém podle zásad kolektivní viny! Byl jsem ve věku hlavních hrdinů jen o pár let později, a nezapomenu jak neskutečně vzácný a úžasný to byl zážitek poslouchat Sabaty, Párply, Svíty, ACDC.... I Special Blue Effect jsem nakonec získal, naštěstí i bez DG307. ()

JanHá

Průměrný film, který nevybočuje z hřebejkovské linie rádobykritických filmů pro běžného občana. Prvoplánový a těžkopádný humor, až moc čitelné postavy. Chtělo by to také ubrat na stopáži. Vykonstruovaná hra na realitu 70. let mě nebaví, je nepravděpodobná a "předžvýkaná". Jen aby se náhodou někdo neurazil. ()