Frankie

Film bez konceptu a soudržnosti. Příběh neplyne ale fragmentálně se člení do jakýchsi bloků a skečů. K tomu útrpně dlouhá stopaz, tradicne vklineny "hlasky" a podivny buransko-malocesky ucinkovani hercu. Nejtrapnejsi na tomto stoprvnim vylete do komunismu je ale ten nesnesitelny zapach nostalgie, ktery ma byt sice asi zaplasen obusky v podchodu pred koncertem Plastiku, presto ale vyhrava a normalizacni dobu bez naroku a zodpovednosti hali do havu nevinnosti a zlehceneho tematu k nedelnimu obedu s padesatiletymi rodici................................... Uz ani nevim zda dokaze cesky film vykreslit postavu tak aby se neschovaly ve skatulkach, ktere byly vlastni onem rudym letum. Obcansky prukaz mozna nemel ambice tyhle skatulky bourat, ale aspon se mohl pokusit jit svoji neproslapanou cestou. Nesel. ()

-Dawe-

Na takový film sem čekal hodně dlouho a dočkal jsem se, po dlouhé době konečně pořádný Český film. Výborný humor zvládnutý na jedničku (který nepamatuju od dob Pelíšků), pak samozřejmě výborný příběh. Scéna kdy nabíhají estébáci na desítky lidí, je asi nejsilnější scéna ve filmu. Ukázalo se že Ondřej Trojan je dobrý Režisér a po tomhle snímku můžu říct, že se těším na jeho další filmy. ()

BlackTom

Aspoň raz som urobil výnimku a nešiel som do kina na horor, ale na Občanský průkaz. Kino bolo tak narvané, že sme boli radi, že nesedíme na zemi. Ale oplatilo sa. Spočiatku som to dosť porovnával s už kultovými Pelíškami, no potom som si uvedomil, že to nemá zmysel. Pelíšky sa jednak odohrávajú v "kľudných" 50. rokoch, kým tu už zúri tvrdý totáč, a podľa toho sa zákonite odvíja nálada filmu, teda Pelíšky sú viac humorne ladené, kým Občanský průkaz je skôr vynikajúcou drámou, miestami tragikomédiou. Trocha mi vadili hlavní hrdinovia, nie však kvôli hereckým výkonom, ale kvôli hlbokým hlasom, ktoré v kine moc dobre rozumieť nebolo. Osobitné uznanie ale patrí Lukášovi Latinákovi (ktorého už v slovenských programoch, seriáloch, reklamách, etc. nemôžem ani cítiť), ktorý si strihol dokonale bezcharakternú charakterovú rolu (pozri a pochopíš), ktorá mi ešte dlho utkvie v pamäti i napriek tomu, že vo filme účinkoval sotva pár minút. Za spomenutie stojí tiež Jiří Macháček a dokonca aj Matej Landl, ktorý zo seba robí drbka s príčeskom v nekonečnom Paneláku. Hlášky sa vydarili až do takých extrémov, že kino sa otriasalo našim smiechom. V podstate nemám čo vytknúť, bavil som sa, a po projekcii som mal dokonca taký zvláštny melancholický pocit, no plný počet dať nemôžem. Edit: Po x-tej projekcii môžem a dávam :) ()

Billie777

Hořké komedie a filmy z období socialismu obecně prostě umíme. Né vždy se to podaří ale daří se to poměrně často a dobře. A proč takové filmy netočit, když nám tak jdou? Mě se to líbilo moc, zasmála jsem se a prostě mě to bavilo. Od Ondřeje Trojana taky nemůžeme čekat nějaký propadák. Původně jsem chtěla dát čtyři hvězdy, ale že to české filmy v poslední době nemají úplně slavné, až na výjimky - jako je právě tento film - tak dávám plný počet. ()

Andy.

Sice nejsem příznivcem hipízáckých volnomyšlenkářských mániček, ale doba je vykreslena skvěle. Je třeba to všechno stále, neustále připomínat! ()

Madluska

Kdyby neherci hráli (anebo se drželi od vytváření kinematografie dál) a děj držel pohromadě i něčím jiným než prostým chtěním tvůrců (zejména pak asi Jarchovského - zajímalo by mě, jestli pan scénárista někdy ze své škatulky, kterou si na sebe "ušil", vyleze a přijde ještě s něčím, co bychom tu od něj už někdy dřív neměli), dalo by se mluvit o skvělém filmu se skvělým záměrem. Takhle mi z toho vychází skvělý nápad a ucházející film-nefilm. Oceňuju hudbu (no jo, Ostrouchov!), nápadité titulky a ten záměr, ten se cení... ()

Seti

Doba nezažitá, ale v Trojanově podání těžce užitá. Zdá se, že se v českými filmaři totálně vybrakovaném žánru hořké komedie může přeci jen čas od časuještě nějaký ten blýskavější kamínek vyhrabat. Trojanův Občanský průkaz je totiž skvěle vytrefená dobová sonda (potvrzeno z několika zdrojů), u níž si někdo s nostalgií zavzpomíná na "staré dobré časy", někdo se s oddechnutím otřese a ti mladší se asi nevěřícně podiví. Jedinečným Trojanovým trumfem je bezesporu obsazení neherců do všech hlavních rolí, což je z filmařského hlediska zajisté vždy riskantní tah, ovšem v českých luzích a hajích je to nezřídkakdy trefa do černého. Všichni jsou totiž ve svých rolích stoprocentně uvěřitelní a přirození. Samozřejmě jim k tomu nahrával scénář, který je velmi dobrý a většinu dialogů řeší poplatně době, tudíž velmi nenuceně a uvolněně. Občanský průkaz tak netrpí tou naprosto příšernou a v současnosti v české tvorbě často viděnou prkenou scénáristickou spisovností, která cpe hercům do huby dialogy, jež jsou sice jak ze slovníku spisovné češtiny, ale šustí papírem na sto honů. S Občanským průkazem se tak Trojan snaží přiblížit vyprávění skutečně lidských příběhů ve stylu Menzela či Svěráka a skvěle se mu to daří. ()

Michelle75

Myslela jsem si, že to bude hlavně pro teenagery,ale jak by mohlo, když oni si nepamatují tuhle dobu a já mám vlastně štěstí, že ano. Tehdy,  na začátku filmu jsem na světě ještě nebyla,ale pak do roku 1989 se toho moc nezměnilo, takže ta doba všetně celého vizuálu, zařízení, oblékání, hudby, vzhledu, to všechno mám v živé paměti. Některé scény mě překvapily, některé rozesmály a některé navodily bezmoc, bezmoc, kterou jsme si jako děti neuvědomovali, ale byla tady. Povedl se výběr všech postav a nemůžu vytknout skoro nic. Krásný film, na který se možná podívám ještě jednou. ()

SphereF

Nevěděl jsem co od něho čekat, ale nakonec mě příjemně překvapil. Pobavil mě, ale v podstatě to byl hodně drsný smutný pravdivý příběh. Hlášky a básničky neměly chybu. Kluci to docela dobře zahráli. Jen nechápu, jak někdo může volit a zastávat se komunistů po shlédnutí tohoto filmu, nemyslím zrovna tento, ale i přesto... ()

Reckon

Podlé mého třetí nejlepší český film po Koljovi a Pelíškách, který pojednává o komunistické éře. Poněkud překvapivě je tu mnoho emociálně vypjatých scén, hlavně ta z toho podchodu, kde na ně naběhnou policajti, kdy jsem pocítil obrovskou nenávist k minulému režimu zatím u mě nepoznanou. Ale kvůli trošku pomalejšímu začátku jsem nucen dát 4 hvězdy. Prostě Trojan zase nezklamal. (8/10) ()

1860

Občanský průkaz nám potvrzuje, že češi prostě tragikomedie umí.. Drsnou realitu komančské vlády nám odhaluje bez okolků, náturu některých postav neobaluje do růžov a ukazuje i vtipné momenty, kdy nedokážete smích zadržet.. Konečně český film, který potěší a nadšení z něj je opravdu velké.. ()

Tydlidáš

7/10 - Dobrý příběh a hlavně režie se určitě nedá vyvrátit. Herecký obsazení je vybráno velice dobře s exelentním Jirkou Macháčkem ve vedlejší roli, který coby nasraný tatínek mladé dívky určitě nezklamal. Kostými a celkově obraz rudé doby je ztvárněn velice realistyckým způsobem a střídání úsměvných scén s těmi co jsou k pláči udělá taky svoje....... Na druhou stranu to je opravdu pro starší generace a jsou rozhodně i lepší filmy ukazující tuhle dobu. Toť vše. ()

Teg

Knihu jsem nečetl, ale přece jen by bylo lepší, kdyby měl film výraznější dějovou linku. Spousta věcí vyšumí tak trochu do vzduchu. Jinak ale celkem věrohodně vystihuje beznaděj života v režimu a možná si i pár lidí vzpomene a začne vážit toho, co teď má v novodobé demokracii a svobodě (nejen) cestování. ()