Bojoušek

Vůbec jsem nečekala, že mě to tak chytne, ale vážně se to povedlo. Filmů z dob komunistických už je sice dost a neškodilo by zabrousit do jiných luhů a hájů, ale když se to povede - jako v tomto příapdě, tak se člověk rád podívá a pochválí. ()

ste

Jeden z největších kladů jsou mladí a neokoukaní herci v hlavních rolích, které ve vedlejších drží Ti zkušení. Film byl vtipný i mrazivý zároveň. Jen bych měla malou výtku ke konci, který mi přišel takový nijaký, vyšuměný. Něco jako kouknul jsem se na hodinky, zjistil bože, to už je tolik, tak takhle to bylo a zvonec konec. ()

Thranduil

Po shlédnutí tohoto filmu jsem měla hodně rozporuplné pocity a dlouho jsem uvažovala, jestli mě potěšil, pobavil nebo pekelně naštval – přesně tyto tři emoce totiž v divákovi střídavě vyvolává. Rozhodně nejde o sled zábavných historek jako v případě Pelíšků či Pupenda, většina vtipných scén vyvolá spíše pousmání. Některé scénky vám zase nostalgicky připomenou nějaký detail z vašeho vlastního dětství. I když nostalgie není v případě sedmdesátých let tak úplně namístě - většina scén vám naprosto nenostalgicky připomene pocit bezmocnosti, ponížení a morální špíny, které k této době patřily stejně jako červené trenýrky a svačina zabalená do sáčku od mlíka. ()

bestik_63

Jestli se chcete zasmát tak jděte na tento film. Myslím, že nikdo kdo zaplatil za lístek toho určitě nelitoval. Já teda rozhodně ne a můžu tento film doporučit komukoliv. Vtipných situací je ve filmu dost a film vystihuje dobu minulého režimu spíš tou vtipnou stránkou takže ničím neuráží. Nechybí zde ani vážnost doby. Hlavní postavy jsou neokoukaní herci a díky vyprávění hlavní postavy dodává příběh veselou vzpomínku na minulou dobu. ()

Esquirol

Opravdu mne dokáže potěšit, když i našinci dokáží natočit příjemný a nevtíravý film. Tato komedie, ač je ze života, si na nic nehraje. Nic nepřikrášluje, ani zbytečně moc nedramatizuje. Jen prostě ukazuje, jaký asi byl život v té době. A hezkým, dětsko-pubertálním tónem z úst neherců, kteří předvedli, že jsou možná lepšími herci, než kde jaká osvědčená hvězda! .. ()

ana.kiss

Bohužel musím uznat, že jsem od tohoto filmu čekala o něco víc. Scénář povedený a ti co tu dobu zažili to určitě poznamená. Ale pro mne, jakožto ještě náctiletou, to byl velice povedený snímek až na špatné herecké výkony téměř všech mladých studentů. Mrzí mě to ale kvůli nim dávám pouze tři *. ()

watchtower

Po sérii vyčpělých HřeBejkovin svěží vánek na podobné téma v režii O. Trojana. Škoda jen toho "školního" výletu na Plastiky. Ty děcka jely ostře sledovaným motorákem spíš na chmel než na androšovský koncert. ()

gonzo

Pár výtek bych měl, ale odpouštím a považuji to za jeden z nejlepších polistopadových českých filmů. Samozřejmě, je to nostalgie, je to hra na city, pár prvoplánových fóru na téma "hloupý komunistický fízl". Ale všechno odpouštím. Není to za každou cenu vtipný a na několika místech mně scénář fakt hodně překvapil vývojem děje. Geislerová je moc příjemná, reálně maminkovská. "Dětské" role jsou dobře obsazené trochu prkennými neherci, kteří tam však sednou. Dal bych tomu stoprocent, kdyby aspoň jeden z hrdinů byl narkoman a flákač, protože jinak to působí, že ty máničky byli všichni supr příjemní lidé s vizemi, které však režim nedovolil rozvíjet. Možná mně to podruhé tak bavit nebude a změním názor, ale zatím se mi to líbí čím dál tím víc poté, co jsem to viděl, což se mi poslední dobou nestává, ba právě naopak, mé nadšení z filmu obvykle časem prudce klesá. Jinak hlavní hrdina vypadá jako mladej The Edge :) ()

naytsirk

Nečekal jsem nic, ale dostal jsem krásný film, díky kterému jsem si opět uvědomil, jak vlastně nemám žádné problémy. Že můžu jít do hospody a říct co chci, že můžu přejet hranice aniž bych potřeboval pas a že má občanka nemá žádnou stranu patnáct... Děkuji... ()

kpt.Marťas

Vynikající český film. Občanský průkaz netáhne na příběh nebo herecké koncerty v hlavních úlohách, ale na atmosféru a preciznost v malých detailech. Nádherná mozaika československého totáče, která sází na perfektně vystavěné a provedené vtipy, na uvěřitelnost charakterů, jakousi sousedskost, vážné a tragické jádro a perfektní práci s hudbou. Český film rozhodně není tak v kelu, jak se nám někdo neustále snaží vnutit. ()

Shim-my

Pro dnešního mladého metalistu/rockera především uchvacující obraz doby, kdy se za hudbu muselo bojovat, kdy LP desky byly vzácnými relikviemi, ke kterým vedla dlouhá a nebezpečná cesta, kdy být "máničkou" znamenalo stát si za svým i za cenu velikých osobních obětí. Občanský průkaz je tak trochu jiný film než ostatní Šabachovské adaptace, protože je především o hudbě a přátelství, a až potom o totalitě. A je také trochu méně vtipný a více hořký. Bohužel je také ale dramaturgicky nevyrovnaný a přespříliš dlouhý (ačkoliv mu nelze upřít několik hodně dusných momentů). Proto by mu dle mého slušelo trochu nižší hodnocení, vzhledem ke vtahující atmosféřa ale přece jen jednu hvězdu přidávám. ()

petrce

Po delší době jsem byl v našem malém městském kině a stále jsem plný dojmů, pouštím si hudbu a jsem v zamyšlení. Ještě že už není komunismus!!! Ať žije svoboda!!! Stejně to náš národ poznamenalo na hodně, hodně dlouho...docela cestuju (v létě jsem byl na měsíc v Austrálii, předloni ve Skotsku) a pořád je vidět ten rozdíl v myšlení lidí...Film je velmi hezky natočen, místo označení komedie bych ho označil jako tragikomedie. Každopádně bych film pouštěl všem těm dnešním zastáncům komunismu a taky mladé generaci... Hrozně moc se mi u filmu líbila hudba i herecké výkony a mám nefalšovanou chuť vidět film znovu. ()

npZHALYkz

Tohle bych povinně promítl všem těm rudejm bolševickejm nokům, který i nadále hází volební hlasy komoušům. A všem bych po závěrečných titulcích pustil ...a bude hůř jako druhý díl. Nicméně je škoda, že to je tak dlouhý - občas to začalo trochu ztrácet tempo. Jinak skvělá hudba, skvělej Popelka a skvělej Myšička. ()

dealer

Něco tak strašně nevtipného a trapného nezachránili ani docela šikovní mladí herci. Bohužel je českému filmovému průmyslu asi souzeno, že nikdy nenatočíme pěkný film ze současnoti a stále dokola budeme točit retro snímky, které jsou už pro současného diváka v tý hromadě dobových děl co se tu produkuje naprostým standardem. Ta druhá hvězda je za borce Beňa & Ptaszek. ()

Butthead

No...když jsme odcházeli z kina, tak jsem nevěděl, kolik bych dal hvězdiček ani jak bych to hodnotil... Je pravda, že jsem se u toho docela bavil, ale zase musím říct, že to chvilkama ztrácelo spád... Prostě si akorát člověk musí zvyknout na speciální rytmus tohodle filmu... Nejvíc jsem se bál, že to v nějaký tý pasáži se slabým spádem skončí...naštěstí se to ale nestalo, takže plusový body... Nicméně s odstupem času musím přiznat, že to bylo fakt dobrý...:) Jo a hlavně......KONEČNĚ po dlouhý době českej film s neokoukanejma hercema!!!! ()

kacudzde

Většinu těch hrůz totalitního režimu znám jen z vyprávění. Díkybohu. Skvělý soundtrack, neokoukaní herci a některé výborné scény ( celnice, zátah v podchodu, malý bonzák ). Viděno v kině 3.11.2010. ()

montel

Příběh vypráví o čtveřici kamarádů, kteří vyrůstají v 70. letech za vlády pevného režimu komunistů v muže. Čekání na občanský průkaz, hádky s rodiči, první lásky a obavy z vojny se snaží přejít jako jedna nerozlučná parta, která má navždy táhnout spolu. Život je i přes úsměvné historky každého z nich ale opravdu těžký... Novodobá perla mezi českými filmy a jednoznačně nejlepší český film od doby, kdy do našich kinosálů přišli legendární Pelíšky. Nelze nevidět. 95% ()

keepsmile

Ve světovém měřítku film těžko obstojí, zapáďáci nepochopí, výchoďáci mají takových filmů tuny a navíc se tomu ještě smějí - proti nim byl náš komunismus růžová zahrada... Ve výsledku je ale vidět že z tohoto tématu lze pořád slušně žít - originální téma to zas tak není, nicméně film je perfektně natočený a našel jsem si hodně i třeba malých odkazů na svoje dětství. Perfektně natočeno, tragikomedie jak má být - každý by měl vidět. Bod navíc za nové tváře - herci jakoby se spolu se stopáží filmu stávali lepší a lépe uměli hrát :-) Přes něco chyb a děje jako takového - opět sem se u českého filmu hodně moc dobře bavil a to se již dlouho nestalo ! ()