Adm.Nelson

Podľa mňa je to na rovnakej úrovni ako Pelíšky, a vďaka sympatickejším postavám a viacerým silným scénam si toto dielo osobne cením viac ako Šabachov (Hřebejkov) pohľad do 60.rokov. Každopádne je toto pre mňa najlepší český film od Musíme si pomáhat, a to už je čo povedať. P.S.: Do učiteľky Pivoňkovej som sa zamiloval aj ja. 10/10 ()

croxika

Zhodnotila by som to asi takto: (pre niekoho určite neobjektívne, ale nemôžem si pomôcť), ak by som tento film nepozerala od ôsmej ráno do pol jedenástej doobeda v školskej telocvični na tvrdej nepohodlnej lavičke, ktorá bola pri stene a plátno bolo v strede vedľajšej steny - čiže som film sledovala tak, že som mala hlavu vykrútenú doboku v čudných polohách, aby som dovidela cez hlavy iných študentov a telo som mala v druhom smere, ak by som nebola taká unavená z víkendu (sledovala som to v pondelok), že mi oči klipkali každých 5 minút, ak by som nebola nervózna z celého toho nepohodlia, myslím, že by som celkom pravdepodobne dala tomuto filmu 4hviezdičky. Keďže však podmienky pre sledovanie tejto snímky boli aké boli, hodnotím to tak, že občas ma zaujali zaujímavé momenty,scény, ocenila som hlavnú pointu filmu, ocenila som dôveryhodné zobrazenie spoločnosti, do ktorej bol film zasadený - kostýmy, budovy, zariadenie interiéru, dialógy.. no to je tak asi všetko. Určite v najbližšej dobe nemám potrebu pozrieť si tento film znova......... No možno raz.....na pohodlnom gauči, v pohodlnej polohe, s niekým na koho mám práve náladu a čerstvá, oddýchnutá, vyspatá...dám aj 5*. ()

hazaba

Tak nebylo to nejhorší, ale moc jsem nepochopila, proč je film opěvován a vyzdvihován. Přiznám se, že jsem to v půlce chtěla vzdát, nakonec jsem to neudělala a dokoukala do konce. Pro mě horší průměr, který za chvíli zapomenu. ()

Wewerush

Jenom žasnu, jak ti naši mladí herci hrají špatně. Nedá se na to koukat! Ano, příběh je jistě zajímavý, zpracování rovněž, ale ty herecké výkony tomu hodně ubírají. Postavy jsou ploché a nezajímavé. Je mi líto.. ()

Toka

Jedna z těch kvalitnějších českých dramedií na tohle téma. Z mého pohledu to bylo přívětivěji podané, než třeba u depresivních Pelíšků nebo Rebelů. ()

viktorka181

Ačkoli vážně nemusím filmy z dob normalizace (mám pocit, že jich bylo už přece jen dost), tenhle se mi dost líbil. **** je asi ta největší lichotka, jaké se může ode mě takový film dočkat. Ústřední čtveřice mladých hrdinů je skvěle napsaná i zahraná a doplněná pár zajímavými vedlejšími postavami. V některých chvílích fakt mrazí... Komedie to teda moc není... Pro mě velmi příjemné překvapení (začala jsem na to, z výše zmíněných důvodů, koukat se značnou skepsí a uznávám, že jsem se spletla). ()

JirkaLexa

Osobité spojení dramatu a komedie zasazené do temných dekád naší země, do dob (s prominutím) za*raných komoušů, ehm tedy sociálních DEMOKRATŮ (pro voliče KSČ a ČSSD). Film, který by měl být povinně pouštěn ve školách, aby se podobné chyby neopakovaly. Ideou je zobrazení hrůzných činnů, bonzáctví, udavačství a všeho zlého, co se za komunismu dělo. Herecké výkony perfektní, naprosté ztotožnění a vžití se do rolí, jak ze strany mladých odpůrců režimu - "mániček" (po vzoru hippies), tak ze strany STBáků. Občasné komediální scény a výroky jsou spíše ironickým prvkem děje, který měl ještě více podrthnout zlou atmosféru probíhajícího režimu. Hudbu musím ocenit jednoznačně taky (Rolling Stones, Led Zeppelin, Black Sabbath a taky nějaké útržky blues). Film mě dostal a potěšil, protože takových filmů je potřeba. Jeden z mála dobrých českých filmů posledních let, který má i skvělé téma. Obdivuji myšlenku a nápad scénáristy a režiséra podat divákům tuto myšlenku, která mnohé nostalgicky vrátí do dob dávno minulých, pro jejichž ukončení zvonili klíčema na náměstí, je pro mne velmi, velmi ucházející ... 90% ()

gombarix

- - - míhá se tam jedna brýlatá dívka (galerie), ale mnohem exponovanější brejlovec je zde bohužel pohlaví mužského... (Jan Vlček) ()

sgt.paper

Jedno z nejlepších dramat v historii ČR, o časech na které by jsme neměli zapomenout. Skvělý hudební podkres, atmosféra, scénář i herecké výkony. Pro mě srdcový film a jeden z těch filmů, které ve vás nechá víru v český film. ()

Evander

Občanský průkaz je dobrým filmem, komedií však jistojistě není. Navíc ve mě vyvolává nepříliš radostné vzpomínky na léta pod vládou apačů, a ty mi neumožňují si film v poklidu užít. Možná je to škoda, ale jinak to neumím. ()

Heavyman

To je za vás vy starý máni. Kolikrát už jsem slyšel od týhle generace jaký to byly zkurvený časy a přesto krásný,protože byli mladý. A i když mi ta jejich nostalgie občas leze krkem tak mně štve, že jsem ty časy neprožil snima...díky Občanskýmu průkazu vidím o co jsem přišel!!! ()

Katcat

Je to asi jediný film novodobé české produkce, na který se dá koukat, a co víc? Snaha najít na něm chybu mě donutila vidět ho asi 15x....Bohužel. Prohrála jsem. ()

helloween93

Velmi vydařená tragikomedie, která poukazuje na smutnou dobu špiclování, nesvobody a strojené radosti z dovolené v Jugoslávii nebo na Balatonu. Film jde ve stopách Pelíšků a v rámci moderní české filmové tvorby jde o velký nadprůměr. 4* ()

Deratizer

Další český film, kde snad dabing vznikal někde v obýváku a není tam pořádně rozumět hercům každé druhé slovo. V českých filmech je to čímdál častější neduh. ()

..Anya

Lze se k tomu postavit objektivně? Pro mě absolutně nikoli. Doba, kterou znám až příliš dobře z vyprávění svých rodičů. Doba, která ve mě zanechala jádro mé osobnosti a upřímný vztah k soudobému undergroundu. Mnohem větší dojem z hlubokého socialismu ve mě zanechal prolog filmu Román pro muže. Chyběla mi tu jakási poezie a výraz doby. Kluci hráli obstojně a celkově se mi film líbil. Ale žádná extra bomba to teda nebyla. Chcete-li opravdu výrazný snímek s upřímností mániček, ačkoli o trošku starších a vypitějších, podívejte se na ...a bude hůř. ()

radaza

Trojan nezaobluje tak hrany jako Hřebejk a film je tak velmi uvěřitelný. Protože jsem v tom žil, často mě mrazilo, ale současně jsem se s úlevou smál, že je to za námi. Líbilo se mi to a rád se podívám znovu. ()

parabellum

Nejsem na sálodlouhé příspěvky, za mě stručně je Občanský průkaz nejlepší český film za posledních 10 let od Pelíšků, kterým se sice úplně nevyrovná ale zdatně jim sekunduje. ()