JanKukulín

Na jednu stranu milá retro komedie ve stylu Vyprávěj, kterých se v poslední době objevuje až přespříliš a jíž dominují herecké výkony Martina Myšičky, Ani Geislerové a Kristýny Lišky-Bokové. Na stranu druhou ale neuvěřitelná nuda, ve které je všechno násilně předkládáno divákovi. Trojan (nebo Šabach?) očividně chtěl do Občanského průkazu naroubovat co nejvíce, takže se potkáme s emigranty, vlasatými máničkami, rockovou hudbou Rolling Stones či Plastic People, udavači, STB agenty, květinovou alternativou, ale i se smrtí či prvními láskami. Neuvěřitelné množství témat tak tvoří spíše jakousi uměle vystavěnou mozaiku, jejíž konstrukce je hooodně chatrná. Průkaz tak patří mezi řadu českých ,,retro komedií" které občas vyvolají úsměv, u pamětníků i milou či nemilou vzpomínku, ale tím to hasne. Nebýt celé plejády filmů tohoto typu, které v posledním desetiletí spatřily světlo světa, možná bych hodnotil lépe....takhůe šedivá nuda, zabalená do květinové výzdoby ()

mala_kea

Příliš dlouhá stopáž a absence jakési jednotící linky, to jsou hlavní slabiny Občanského průkazu. Mix Šabachových povídek jaksi nedržel pohromadě. Kdyby z toho vznikly dva filmy, bylo by to možná lepší. Jinak představitelé hlavních rolí působili velmi sympaticky a herecky uvěřitelně, ale určitě bych do hlavních rolí uvítal někoho, kdo tu dobu zažil. Výborná byla také hudba. Subjektivně bych to uzavřel tak, že Občanský průkaz neurazí, ale ani nenadchne. Kdybych však hodnotil pouze v porovnání s českými filmy posledních let, tak bych těch pět hvězdiček dát musel... ()

boul

Tvrdá role Macháčka na kterou nejsem moc zvyklý, příjemná role nádherné učitelky, policejní role Kopty, čtyř kluků keří to neměli v životě lehký a mnoha dalších z občanky. V kině jsem se dost bavil a u některých scén jsem i cítil hněv na dobu co byla. Tato doba měla určitě plus i minus a dohady o ní by nestály ani o roztrhání občanky, každopádně Trojan to dost rozbil a zfilmoval na jedničku si myslím, ten film má prostě grády!!! " POLIB nám prdel Daňku!! " :) ()

ivamka

Čekala jsem větší slátaninu. Přes mé protesty film běžel a já jen porovnávala s dobou, kterou jsem zažila. Sem tam můj výkřik- TAK TO NEBYLO- byl přerušen smíchem, protože no prostě ti lidi to dobře zahráli. Rozhodně lepší jak Pelíšky nebo to trapné PUpendo. ()

JohnSorrow

Dle mého jeden z nejpodařenějších a nejsmysluplnějších snímků novodobé české kinematografie. O tom, jak se (ne)žilo dřív, jak šíleně pokroucená byla mentalita tehdejších "občanů" a jak jednoduše člověk mohl přijít o budoucí vzdělání. Asi jediný český film, který mi něco řekl. ()

sandis

Upřímně jsem moc nevěřil, že by nějaký film o době již poměrně dávno minulé dokázal nabídnout nějaký nový pohled, nebo mě jednoduše nějak zaujmout. Film občanský průkaz na jednu stranu s lehkostí vypráví až naivní příběh mladých chlapců, na druhou stranu perfektně vykresluje všechny ty aspekty té doby a připomíná také aspekty morální. Myslím, že to co chybělo v podobných porevolučních dílech, je perfektně dokresleno právě v tomto filmu. Za mě 9/10 v rámci českých luhů a hájů ()

agassi68

Keby to bola premiéra zachytávajúca socializmus v 70-80 tych rokov dám aj maximum. No takto sa najmä v prvej polovici opakovali už použité námety z Pelíškov a spol. Vidieť môžeme takmer všetky znaky vtedajšej doby snáď až na BB puding a žuvačky Pedro. Myslím, že najväčším prekvapením boli herecké výkony mladých chlapcov. A teraz treba obrátiť pozornosť na súčasnosť. námetov je viac než dosť.. ()

Luk Skywalker

Hodnocení: 3 a půl hvězdy. Já jsem sice "komunistické" dítě, ale vyrůstal jsem až po revoluci, takže většinu v tomto filmu ztvárněných situací znám z vyprávění, ale aby další generace věděla, co je totalitní režim, tak bych jim tento film pouštěl povinně. Dále charaktery postav, jsou celkem výmluvné. Tím, ale pozitiva filmu končí, protože jestli mládež takhle v té době chlastala, tak to bylo horší než dneska. Čisté hodnocení nezatížené nostalgií a mládím. ()

CyriC

Sakramentsky dobrý film - připomíná mnoho nepotrestaných křivd,kopce potrestané touhy po svobodě a zákeřnost lidí za bolševika. I jako člověka, co se narodil těsně před revolucí 89, mě nebesky vytáčí nepotrestaní práskači a všemožná špína, co si za komouše nakradla/škodila a v dnešní době nepotrestaná vesele pokračuje. ()

RedDuck

Tohle už není pouze nostalgická komedie ale i dost drsná realita doby z pohledu dospívajících. Konečně se vyprávění generace mých rodičů dostává na plátno v nepříkrášlené podobě. Pár věcí tu od knižky přebývalo, pár chybělo, ale jinak povedený svižný film. Nějak se ty české filmy zdvihaj... ()

hEROic

celkem prekvapeni, neni to vubec spatnej filmek a nebejt posledni tretiny, ktera je uz zbytecne vyhrocena a tak nejak bez deje, byl by to filmek moc dobrej... jako vykresleni totace je to mazec a uz jen z toho duvodu nemuzu dat min nez 70%, kdyz to ale vezmu kolem a kolem, 75% je akorat :) ()

Ukubumbahoo

Takové příjemné překvapení na poli českých filmů, pokud by to takhle pokračovalo, přestanu mít zase fóbii z navštěvování českých snímků v kině. ()

Krchy

Čekal jsem od toho klasickou sladkobolnou normalizační sračku, ale byl jsem víc než příjemně překvapen. I když příjemně... Příběh rozhodně moc příjemný není. Každopádně jsem se u toho nenudil ani na chvilku. V době, kdy televize dávají normalizační seriály a nostalgický divák je s potěchou sleduje, opravdu potěší film, který nepokrytě ukazuje, co byli (a jsou) bolševici za svině. Black Sabbath! ()

Hermez

Konečně český film, který nad sebou samým sáhodlouze nepláče, ale podává věci s nadhledem a ono případné poplakání, pousmání a v tomto případě i nejedno zamrazení nechá na divákovi. Tak to má být! Na poměry tuzemské kinematografie posledních let nemůžu nedat plný počet. ()

gootchy

Při sledování tohohle mi hlavou občas probleskla scéna z Pelíšků. Ale to bylo jenom tím, že se to odehrává zhruba ve stejné době. Tohle je zaměřeno spíše na ty mladší generace, aby věděli co se tenkrát vlastně dělo. Aby pochopili. ()

*Colorado

V 70. letech jsem byl ještě na houbách, ale film se mi líbil. Od kamarádů a známých jsem slyšel nejedno přirovnání, že je Občanský průkaz jako Pelíšky, jen v 70. letech a s tímto tvrzením nemohu rozhodně souhlasit - do Pelíšků to má z mého pohledu hodně daleko, ale i tak jde o povedenou podívanou. PS: Macháček tady má fakt ránu :) ()

drankeryth

Nostalgicka spomienka na byvaly rezim, ked komunisticke chapadla boli uplne vsade. Malo to aj nejaky humor, ale zas ho nebolo prilis moc, skor sa to nieslo v takom lahko prebiehajucim dejom kazdodenneho zivota obycajnych ludi tej doby. ()