Neobyčejné životy - Série 2 (2010) (séria)

Gabriela Vránová (S02E21)

(epizóda)

Gabriela Vránová (27.7.1939–16.6.2018) se narodila na Slovensku v učitelské rodině. Dětství a studentská léta prožila v Brně, zde v roce 1960 absolvovala i JAMU. Kariéru zahájila v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, odkud po dvou sezonách přešla do pražského Divadla na Vinohradech, kde byla členkou více než 40 let. Hrála v řadě nejúspěšnějších českých seriálů – v F. L. Věkovi, Sňatcích z rozumu či Chalupářích. Ale snad největší popularity dosáhla učitelkou Hajskou v seriálu My všichni školou povinní. Filmové role ztvárnila např. ve snímcích Hledá se táta, Poklad byzantského kupce či Jak vytrhnout velrybě stoličku. Její velkou láskou byla poezie, její otec byl vedle profese pedagoga také autorem křesťansky orientované lyriky. Sama si připravovala hudebně-literární pořady a dlouholetá práce v tomto oboru jí vynesla Křišťálovou růži, nejvyšší ocenění v oblasti uměleckého přednesu. Své zkušenosti rovněž předávala mladým adeptům herectví – mezi její žáky patřili např. V. Dlouhý či Z. Adamovská. Vedle Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu získala také cenu Prix Bohemia za herecký rozhlasový výkon. (Česká televize)