Neobyčejné životy - Série 2 (2010) (séria)

Iva Janžurová (S02E20)

(epizóda)

Životní a profesní příběh přední české herečky... Přední česká herečka Iva Janžurová je absolventkou pražské DAMU. Po studiích a ročním angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy se v roce 1964 stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila více než dvě dekády, než se v roce 1988 stala členkou činohry Národního divadla. Ve filmu Janžurová debutovala začátkem 60. let, výrazný úspěch jí přinesla hlavní role v Kachyňově válečném dramatu Kočár do Vídně a následně v komediích Svatba jako řemen, Pane, vy jste vdova nebo Zabil jsem Einsteina, pánové.... Janžurová také ztvárnila v 70. letech hlavní role ve snímcích Juraje Herze Morgiana a Petrolejové lampy. Filmografie Ivy Janžurové obsahuje také desítky televizních rolí. Diváci si jistě vybaví například legendární seriály Nemocnice na kraji města nebo Píseň pro Rudolfa III., snímky Ikarův pád nebo Strach má velké oči... Iva Janžurová je držitelkou řady prestižních ocenění, mimo jiných Ceny Alfréda Radoka a Ceny Thálie. Režisérka Alena Činčerová svým dokumentem představuje Ivu Janžurovou nejen jako jednu z nejverzatilnějších českých hereček, ale také jako jedinečnou osobnost a nechává diváky nahlédnout do jejího soukromí. (Česká televize)