Tento díl nás zavede do politického zákulisí, ve kterém najde smrt známý lobbista. Shodou okolností je to člověk, jehož život měl hlídat kriminalista Kamil, vnuk doktorky Kalendové. Vrah dokonce vše zinscenoval tak, aby se hlavním podezřelým ze spáchání zločinu stal právě Kamil. Není divu, že je umístěn do vazby, a babičce Kalendové tedy nezbývá, než urychleně nalézt pravého vraha. Že se jí to za pomoci mnoha převleků podaří, o tom není pochyb. (Česká televize)

Tosim

Téměř všechny díly byl Kamil vylíčen jako nekňuba, který všechno zkazí a jenž by si bez pomoci babičky skoro ani neškrtl a najednou po tom, co ho vyhodí od policie, díky svým znalostem, zkušenostem, dedukcím a nasazení získá práci u lobbisty, kde může brát pětkrát víc, než u policie. ()

• Babička (Jiřina Bohdalová) čte knihu „Gangsteři z Východu - nové cesty zločinu“ od Jürgena Rotha. (sator)
  • „To je jako v tom filmu Ucho (1970), všechno, co se tam řeklo, se hned vědělo jinde,“ říká Kalendová (Jiřina Bohdalová). Jiřina Bohdalová hrála v tomto filmu jednu z hlavních rolí. (sator)
  • Vražda se stala na zámku Jirny. (sator)