Päť minút od neba

(festivalový názov)
  • Česko Pět minut v nebi (viac)

Dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčené drama je příběhem dvou mužů, kteří jsou svázáni děsivou minulostí, jejíž vinou už mezi nimi nikdy nebude ležet nic jiného než bolest, odpor a hlavně neschopnost jakéhokoli odpuštění. Pevné, věku odolávající pouto zášti mezi Alistairem Littlem a Joem Griffinem vzniklo v roce 1975, v době, kdy Severním Irskem zmítalo národnostní a náboženské násilí vedené touhou Irů po nezávislosti na Velké Británii. Tehdy oběma mužům, vlastně mladíkům, nebylo ještě ani dvacet let. A přesto museli projít zkušenostmi, které mnozí dospělí nepoznají za celý život. Sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických jednotek zabil v katolictví vychovávanému, tehdy jedenáctiletému Joeovi bratra. A i když si za svůj čin odseděl dvanáct let ve vězení, jeho vina stále nebyla smazána. Po více jak třech dekádách se pak oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ale není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, skvěle obsazeném snímku německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (oficiálny text distribútora)

DEXTER099

Film o odpuštění a vyrovnání se ze svými činy.Čekal jsem silnější vtáhnutí do děje,ale už jen kvůli té myšlence dám 75% a čtyři hvězdy. ()

mysiak

Päť Minút v Nebi je emóciami nabitý film v ktorom exceluje Liam "viem sa biť z 96 Hodín" Neeson a James Nesbitt...príbeh o pomste, jednej vražde a čase ktorý zanechal stopy...dá sa očakávať ako to dopadne, ale film vie bez problémov vás pohltiť a hltať každú jednu vetu týchto dvoch skvelých hercov...zaujímavá dráma ()

Fanucci

Zajímavý námět slibující velké emoce a sondu do duší rozervaných konfliktem v Sev. Irsku. Výsledek ovšem žádný - nulový náboj, konec vyzněl do prázdna. Škoda...promarněná šance a slabé 3 hvězdy:-( ()

Mylouch

Dramaticky trochu strojený příběh, jemuž rozměr lidského světa dodávají pouze některé z postav a výrazně ho poznamenává i český dabing. Irsko v obtížně pochopitelných letech s komplikovanými vztahy. 2-3* ()

ecceHOMMO

Veľmi slušné drama, ktoré však vyústilo do podpriemerného konca....pretože samotný záver a to aj napriek tomu, že nesie obrovské posolstvo a má byť pre ľudí námetom podkopáva samotnú dramatickú líniu a uberá sa niekam..............................................................................................................................................................................( sem ). ()

venison

Hodně zvláštní film, který je pojat jako "dokument".. Snaží se před televizní obrazovku dostat vraha a bratra zavražděné oběti po velké řádce let.. Hodně komorní drama s vynikajícími hereckými výkony a prapodivným koncem.. ()

elanius

(136/2015) / Tým, že som o filme nevedel dokopy nič okrem toho, že v ňom hrá Neeson čakal som predsalen niečo akčnejšie. Celkom tomu napovedali aj prvé minúty filme v dokonalo dobovo zobrazenom Severnom Írsku 70-tych rokov. Po úvodnej časti film sa ale celé smerovanie zvrtne celkom iným smerom. Five Minutes of Heaven je pomalý, dramatický a psychologický príbeh dvoch chlapov so zvláštnym putom minulosti. Škoda, že originálne vymyslenej zápletke nestíha koniec. Neni vyložene zlý z pohladu logiky, skorej narýchlo ušitý a odbitý. (8/10) ()

JohnSmith

Člověk musí být buď neskutečně odvážný nebo neskutečně zoufalý, aby se tváří v tvář setkal s bratrem někoho, koho zabil a chtěl se s ním usmířit. V případě Neesona to vypadalo na zoufalost, jelikož se s tím, co kdysi udělal nedokázal vyrovnat. Na druhou stranu Nesbitt předvedl něco tak šíleného, v dobrém slova smyslu, že jsem nevěřil vlastním očím. Sice je děsně nesympatický, ale to jak s ním mávají emoce bylo fakt hustý. ()

BuryGol

Celkem solidní snímek o setkání dvou chlapíků po 33 letech. Pikantní je, že jeden druhýmu zastřelil bráchu. Situace v Severnim Irsku byla hodně zlá, a tohle je taková připomínka aby se nezapomnělo. Na můj styl se ale až moc kecalo a málo dělo. Finální rozhodnutí o konečnym hodnocení má na svědomí James Nesbitt, kterej se mi svym přehráváním a výkonem docela znechutil. A ten konec, to bylo docela šlápnutí vedle. Mě někdo zabít bráchu, tak ho jen co dospěju najdu a rozsekám na hadry. Ne, že si to půjdu vyříkat do televize... ()

Looser

"Televizní" drama prostředí rozpolceného Irska. Drama o vině a odpuštění v podání Neesona a Nesbitta. Pro nás trochu cizí, pro UK asi víc než aktuální... Překvapivě mi konec nevadil (jako ostatním) a naopak poslední scéna podtrhla o čem tenhle film je. ()

Lukoboss

Velká malá podívaná. Minimalistickej, komorní snímek, kde se dá atmosféra krájet motorovou pilou, protože celou dobu čekáte na vyvrcholení filmu přímo v napětí. Toto se tvůrcům podařilo na 100% a diváka to přikovává čím dál víc k obrazovce. Musím říct, že famózní je pak hereckej výkon L. Neesona a především J. Nesbitta, kteří svý role zvládli dokonale a udrželi film v podstatě ve dvou lidech naprosto s přehledem. Paradoxem pak je, že oba jsou jakousí obětí dané události, aniž by se to na začátku vlastně zdálo. Každej nese svoje břímě, kterýho se snaží zbavit a který je neustále pronásleduje. ()

HArna

Docela zajímavý námět,jak natočit skvělej film.Bohužel realizace značně pokulhává.Liam Neeson nezklamal,ale takovej James Nesbitt mě vážně vadil.Nevím, jetli to byl záměr,ale on mě nebavil.Navíc,od samého začátku film směřuje ke střetnutí dvou mužů-oběti a vraha.No a finále je možná ta největší slabina tohoto filmu.Prostě bych čekal víc a to od obou aktérů,zvláště pak od oběti.45% ()