Päť minút od neba

(festivalový názov)
  • Česko Pět minut v nebi (viac)

Dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčené drama je příběhem dvou mužů, kteří jsou svázáni děsivou minulostí, jejíž vinou už mezi nimi nikdy nebude ležet nic jiného než bolest, odpor a hlavně neschopnost jakéhokoli odpuštění. Pevné, věku odolávající pouto zášti mezi Alistairem Littlem a Joem Griffinem vzniklo v roce 1975, v době, kdy Severním Irskem zmítalo národnostní a náboženské násilí vedené touhou Irů po nezávislosti na Velké Británii. Tehdy oběma mužům, vlastně mladíkům, nebylo ještě ani dvacet let. A přesto museli projít zkušenostmi, které mnozí dospělí nepoznají za celý život. Sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických jednotek zabil v katolictví vychovávanému, tehdy jedenáctiletému Joeovi bratra. A i když si za svůj čin odseděl dvanáct let ve vězení, jeho vina stále nebyla smazána. Po více jak třech dekádách se pak oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ale není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, skvěle obsazeném snímku německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (oficiálny text distribútora)

CrazymanM

Zajímavé téma,dobře zpracováno,dobré herecké výkony.Jinak asi opravdu jen film pro festivaly a nezávislé léta na ČT 2,nějaký komerční ohlas asi nelze čekat! ()

david666

Zajímavý námět, horší ztvárnění. Oba herci jsou tady hodně přesvědčiví ale něco tomu prostě chybí abych dal vyšší hodnocení. Na druhou stranu je film vcelku uvěřitelný - takhle přesně se to nějak mohlo stát. 3,5* ()

slaYerko

Človek by nepovedal, že z jedného stretnutia dvoch mužov vedia spraviť 90 minútový film. Napriek tomu to ale nebolo nijak naťahované. Každú minútu filmu som si vychutnal a bol v napätí, čo sa stane. Herecké výkony a atmosféra ma viedli k tomu, aby som film ohodnotil piatymi hviezdičkami. Odporúčam všetkým nadšencom kvalitných dramatických snímkov. ()

Baldrick

V některých momentech slibně se rozjíždějící záležitost, vždy to ovšem vyšumí do prázdna. Při zpětném pohledu zbývá psychoterapeutická moralitka s koncem hodným scénáristického harakiri. A ta televiznost á la BBC z toho trčí (v dobrém i zlém). ()

Goumen

zajímavé psychologické drama, do detailu rozebírající, co se děje v hlavě člověka posedlého pomstou a vraha litujícího svého činu. Výborně a uvěřitelně to zahrál jak Neeson, tak i Nesbitt. Na můj vkus se tam ale toho dělo příliš málo. Celý film je vlastně o jednom setkání SPOILER - které se uskuteční skoro až na konci filmu. ()

BarGoldstein

Bezzubá teploušská sračička. Vrah je i po 33 letech blazeovanej jak ta hrouda sádla na Hradě a Lesbit by chtěl bejt vostrej maník a je jen uzlíček nervů, o kterej se furt pokoušej mdloby, páč se včera zase ohavně zcákala Guinessem a nějakou pochybnou lavórovicí! ()

Nathaniel8

No celý film je takový o ničem. A ten konec? Chlap se chce 30 let pomstít a pak? Zajde si na sezení, vyžvejkne ze sebe všechno, začne plakat a vše je ok? To je kravina... ()

pirduch

Skvělý film, který mne udržel u televize ač jsem to původně neměl v plánu. James Nesbitt byl perfektní,výtky o přehrávání nechápu,anžto jsem nikdy neměl příležitost být v situaci filmem ztvárněné(naštěstí)...ale myslím, že to zahrál výborně,uvěřil jsem mu jeho vztek i pochyby. ()

io.

Liam Neeson - jako vždy špičkový herecký výkon, ovšem skvělé bylo celé obsazení. Kruté téma dělá z tohoto snímku v podstatě psychothriller. Bohužel je to založeno na skutečných událostech a podobné peklo si lidé znova a znova vytvářejí, protože jsou nejspíš úplně blbí. Kéž se na to všichni podívají a pochopí, že by se jich to taky mohlo někdy týkat, ať už stojí na kterékoliv straně. Tím hůř, když jde o mírumilovné náboženství. Všechna náboženství jsou přece mírumilovná a chtějí pro všechny dobro,...než se objeví někdo s jiným názorem. Perfektní dílo s důležitým poselstvím ... "tyhle šarvátky nemají vítěze, jen poražené". ()