Růžová ponorka největší hrozbou Japonců... Ve válečné komedii Operace Spodnička (1959) ztělesnil Cary Grant kapitána rozhrkané ponorky, kterou se mu podaří zprovoznit jen s pomocí dryáčnických zásobovacích metod vynalézavého poručíka (Tony Curtis). Hrozící válečné operace v Tichomoří komplikuje nejen růžový nátěr, který ponorka neplánovaně dostala, ale také skupina pěti vojenských zdravotnic, o něž se posádka ve stísněných podmínkách malého plavidla musí postarat... Pozdější tvůrce mimořádně úspěšné série Růžových panterů Blake Edwards (1922–2010) měl v té době už značné zkušenosti v komediálním žánru a k dispozici kvalitní scénář, jehož čtyři autoři (Paul King, Maurice Richlin, Stanley Shapiro, Joseph Stone) byli oceněni nominací na Oscara. Zajímavá je Grantova spolupráce s Tonym Curtisem, který ve svém předchozím filmu, klasické komedii Někdo to rád horké, postavil svoji komickou charakterizaci milionáře na parodování Grantovy filmové osobnosti. (Česká televize)

Mol

SIR, MR. HOLDEN IS ON HIS WAY BACK. WAR IS HELL, MR WATSON!!! Film ve které sledujeme posádku americké ponorky SeaTiger během druhé světové války v Pacifiku je skvělí námět. To by ovšem z tohoto námětu nesměl scénárista udělat komedii. Neříkám, že mě film nudil, ale místo odlehčené noty by jsem bral spíš tu vážnou. Cary samozřejmě na výtečnou a Tony jak ho až tak nemám v oblibě, tak to u mě celkem ustál. Nejvíc si u mě šplhl při scéně krádeže prasete. To už jsem se dlouho takhle nenasmál. Prostě Tony Curtis táhne prase za nohy, který kope a kvičí a pak se ho snaží narvat do náklaďáku a ještě ho maskovat před Military Police. Jeden z nejdokonalejších okamžiků filmové komedie. Co se týče žen na palubě, tak ty tam opravdu nepatří a film to dává dost najevo, i když jak to tak bývá, muži stejně jejich kouzlu a kráse nakonec podlehnou a přehlídnou všechny ty své výtky, jako by ani žádné nikdy neměli. I když Cary natočil už lepší komedie, tak musím hodnotit film kladně. Asi to bude mou slabostí do věcí ohledně války v Pacifiku. Lodě dýmící kouř až k oblakům, rachot motorů prolétajících letadel těsně nad hlavou, ponorky nasáklé vůní oleje, křik kroužících racků, ostrovy plné písku a křiklavé zeleně a nekonečná modř nebe i moře v nekonečných dálavách. Love it! :* ()

dopitak

Při obchodních praktikách poručíka Holdena si připadáte jako v M.A.S.H., když Radar nebo Klinger vyjednávali se Sparkym. Je nutné souhlasit, že do dvou hodin by se dalo vměstnat mnohem víc vtipů. Vyloženě k popukání komedie to zrovna není, ale trakař s prasetem a uchrochtaná opička námořníka Hornsbyho vás do kolen zaručeně pošle. ()

Oskar

"Abych parafrázoval pana Churchilla, ještě nikdy toho tak málo lidí neukradlo tolik tak mnohým." Těmito slovy hodnotí velitel válečné ponorky Cary Grant práci svého nového zásobovacího důstojníka Tonyho Curtise. Jeho metody jsou nestandardní, ale přinášejí výsledky. Část filmu, která se jim věnuje, bohužel představuje velmi nezábavných pětačtyřicet minut. Kdo je přečká, bude odměněn výrazně lepším zbytkem. Z Curtisova podnětu a ke Grantově nelibosti se nalodí skupina dam v nesnázích, demoralizuje mužstvo svými půvaby a roztomilou bezradností a dá filmu impuls k tradičnímu situačnímu humoru. Zaplaťbůh za to, protože jinak Operace Spodnička jen potvrzuje známý fakt, že Američanům se spojení komedie a válečného filmu nedaří ani zpoloviny tak jako Francouzům, Britům nebo Čechům. Vtipkuje se o rozdílech v mužském a ženském žebříčku hodnot, o vojenské byrokracii, o možném selhání techniky, ale nikdy ne o pojmech jako hrdinství, vlastenectví, odvaha či zbabělost. Kdykoli se hrdinové rozpomenou, že je válka a měli by tu a tam z něčeho na něco vystřelit, humor ustane. Americké publikum bylo nicméně s takovým pojetím spokojeno a překvapivě jde o kasovně nejúspěšnější film Caryho Granta. Překvapivě nejen z výše uvedených důvodů, ale i proto, že Cary Grant v něm zůstává hodně dlužen svému komediálnímu renomé. Spory s Blakem Edwardsem vedly k tomu, že jen mechanicky naplňoval režijní pokyny v mezích nutnosti, bez viditelného zájmu a elánu. Viděl jsem ho asi v pětadvaceti filmech, ale v žádném neměl tak vyhaslý zrak a kožený obličej jako tady. Špatný film to není, ale mezi mé oblíbené se nezařadí. 60% ()

Pohrobek

Samozřejmě : klasika. Tenhle humor však nesedí zrovna každému. Převážně jde o roztomilé sexuální narážky včetně závěrečného "prádelního poselství". Díky zvoleným mužským představitelům to však vypadá, jako by se film sám řadil spíše k britskému stylu. Mně takovýto styl vyhovoval, i když k vyloženému popukání to už zase nebylo. ()

Big Bear

Tohle je skutečně komedie, která není pro každého. Homor je zde nutno spíše dohledávat v narážkách, není vždy prvoplánovitý. Každopádně já byl spokojen. Díky svému na plavbu urychleně velením dodanému pobočníkovi je nucen kapitán ponorky Gary Grant řešit nejednu lapálii, které způsobí noví cestující na ponorce. Pobočník není klasickým důstojníkem z povolání, jehož hlavním cílem je zasazování ran nepříteli. Jedná se o chlapíka, který válku bere jako zádrhel ve svých plánech na budoucnost. Je rozhodnut ji nejen bez újmy přežít, ale když už nastala, vytřískat z ní co nejvíce ve svůj propěch. Z nařízení, rozkazů a vojenských řádů si tento pobočník nic nedělá což už samo o sobě ostře kontrastuje s postavou kapitána, který je skutečným důstojníkem válečného loďstva a jehož pobočník dohání k šílenství. Jeho nabídka k evakuaci sestřiček z jednoho ostrovů vedoucí setře je kladně přijata a díky tomu se kapitánovi po ponorce začnou procházetpohledné mladé dívky... Už jen považte jaké problémy asi mužská osádka (dlohodobě mimo domov) zažívá, když se musí v úzkých spojovacích chodbách mezi jednotlivými sekcemi ponorky míjet s tváří v tvář se setřičkami s dmoucím se poprsím...A jen díky přítomnosti žen na palubě dokázala ponorka Mořský tygr zasáhnou torpédem japonský náklaďák na souši :-))) Šedesátá léta se touto a podobnými komediemi stále ještě léčila z traumat války. Navíc v roce 1959 musela být komedie obzvláště lechtivá. Snímek však rozhodně nevyznívá vulgárně. Gary Grant podobně jako Gregory Peck jsou prototypy mužských hrdinů a nasazení Granta do role kapitána se mimořádně povedlo. Chválím i český dubbing! Doporučuji shlédnout! :-) Dávám pěkné čtyři spodničky * * * * ()

• Bob Hope říkával, že nejvíc ze všeho lituje odmítnutí účinkovat v tomto filmu. (Mol)
  • Postavu sestričky Barbary, ktorá bola milostným záujmom Nicka Holdena (Tony Curtis), v remaku filmu z roku 1977 stvárnila Jamie Lee Curtis, dcéra Tonyho Curtisa. (Michal74)
  • Jeff Chandlerovi nabídli roli kapitána, kterého nakonec hrál Cary Grant. Sám Grant se zprvu zdráhal, protože si myslel, že je na tuto roli již příliš starý. (Mol)