Stíny minulosti jednou dostihnou každého z nás. Když to potká mladou Katalin, zapudí ji její manžel i celá vesnice. Nezbývá jí nic jiného než se vydat na cestu za skutečným otcem svého synka Orbána. Dlouhá cesta přes Karpaty ji zavádí do míst, kam se již nikdy nehodlala vrátit. Zážitky z minulosti ožívají a Katalin se rozhodne vzít osud do vlastních rukou. Téměř antická tragédie o zločinu, trestu, ale také o legitimitě pomsty vynesla debutujícímu režisérovi Peteru Stricklandovi účast v hlavní soutěži letošního berlínského festivalu. Film zasazený do prostředí maďarské menšiny žijící v Rumunsku tam bodoval u novinářů i odborné poroty, která mu udělila Stříbrného medvěda za zvuk. Práce s ruchy a zvukovou kulisou, jež vynikajícím způsobem dokresluje putování Katalin a Orbána transylvánskými lesy, patří spolu s klasickou krásou představitelky hlavní role a dramaturgicky skvěle vystavěným příběhem k nejpůsobivějším stránkám tohoto jedinečného filmu. (MFF Karlovy Vary)

DJ Kritik

Film o svojskom vyrovani sa s minulosťou, kde prostredie a aj koprodukčné zloženie malo rozohrať pastvu pre dušu. Ale mne tu chýbalo to, čo by som od takého filmu čakal. Toto dielo je veľmi chladné a pôsobilo na mňa skôr seversky ako by som tu našiel niečo maďarskej či rumunskej nátury. ()

djcremo

Smutný príbeh znásilnenej a odvrhnutej ženy , ktorá putuje transilvánskou prírodou za svojou pomstou. Aj keď film miestami krátko nudil, vynahradilo to poňatie prírody a ten detail na zvuky prírody. Bolo zaujímavé sledovať tvár muža čo ju znásilnil, ako jemu a žene počas člnkovania rozprávala príbeh o svojom znásilnení. Ako to zaujímavo opisovala. A ako nakoniec zistila, že ten človek si svoj trest za to nesie a pomsta v tomto prípade už nemá význam. ()

Birter

Kolosální nuda. Artfilm, který nemá co říct a když si myslí, že ano, udělá to psychologicky neuvěřitelně. Vizuály a určitá poetika jsou nepopiratelné, ale to je málo. ()

joywork

Jednoduchá dějová linie, nicméně silný příběh zasazený do neuvěřitelně krásných přírodních scenerií, místy až horrorový nádech - je vidět, že k skvělému filmu není třeba komplikovaná zápletka v 3D provedení za stamiliony. ()

Pauele

Zaujímavý debut anglického režiséra. Film ukazujúci krásu Transilvánskej prírody na pozadí príbehu ženy putujúcej zo svojim synom za pomstou. Miestami trochu uspávajúca atmosféra sa strieda s emočne silnými situáciami a rozhovormi, ktoré nenechajú diváka chladným. Len tak ďalej pán Strickland. ()