Zem - história jednej cesty

• Slovensko Domov (viac)
Dokumentárny / Dráma / Rodinný
Francúzsko, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, televízna verzia: 2x55 min)

uhlajz

Tohle je příběh o naší planetě a o tom, jak ji ničíme. Konečně někdo ukázal světu, kam se řítíme. I když mě zase tvůrci zklamali propagandou globálního oteplování a neustálým zamlčováním posledních dat o tloušťkách ledové pokrývky a teplotách na naší planetě, a zrovna tak přeháněním lidského vlivu v tomto směru, ostatní příklady toho, jak ničíme Zemi, jsou více než názorné... Vše je doprovázeno úžasnými obrazy a podmanivou hudbou. 5. hvězdička je hlavně za tu snahu ukázat světu, že je tady něco špatně. ()

anli

Tenhle film bych se bál označit za obyčejný dokument,neboť obyčejný opravdu není.Světoznámý fotograf procestoval téměř celý svět a ukazuje nám,stejně jako ve své knize,jak naše planeta vypadá a kam to lidstvo dotáhlo.Obrazy doplňuje hudba a komentář Zdeňka Svěráka mi nevadil,i když někdo by asi preferoval verzi bez komentář, jen s hudbou.Možná by některé scény vyzněly lépe,neb by sám divák mohl komentovat.Osobně nemám ekologická poselství moc v oblibě,protože jsou zavádějící a ukazují téměř vždy věci vytržené z kontextu a navíc lidmi,kteří o dané problematice vědí jen minimum nutné pro"oblbnutí"druhých.Bertrand je ovšem v tomto žánru jako doma a navíc věci divákovi nejen ukazuje,ale i vysvětluje,jak je možné danou problematiku vyřešit,což je v tomhle ohledu nejlepší možné řešení.Chvílemi jsou pro mě záběry trochu příliš natahované a zdlouhavé.Hudba je místy příliš poklidná a relaxační a chtělo by více nápadů a motivů pro její zvýraznění vzhledem k dění na plátně.Já dávam Zemi 80% a věřím,že tu jako lidstvo,budem tak dlouho,jak bude naše Země chtít. ()

Kmotr76

Kdyby se na naší planetě náhodou ocitli mimozemšťané a chtěli by se co nejrychleji něco dozvědět o Zemi, pustil bych jim tento dokument...Ale na druhou stranu...Kvalitu dokumentu trochu sráží monolog vypravěče, který se stane po chvíli nezajímavým. Naštěstí to zachraňuje hudba a překrásné a děsivé záběry. A nepůsobí to tak přehnaně "ekoteroristicky", jak y se mohlo na první pohled zdát. ()

ybuko

Vizualni nadhera, co (letecky) zaber to pastva pro oko, smekam nad obema kameramany. Navic je tu poselstvi, ktere snad nemuze nikdo rozumny zpochybnovat. Nektere veci jsou mozna podavany az prilis zjednodusenne, ale to je ucel, aby film pochopil divak kazdeho veku a inteligence a mel timpadem co nejsirsi dopad. Kvalita formy je nesporna, kvalitu obsahu proveri nadchazejici roky. ()

zdenny odpad!

Naprosto zbytečný rádoby dokument, ve kterém se nám tvůrci snaží vtlouct do hlavy, že my (všichni lidé) jsme ti špatní způsobem, ze kterého jasně čpí, že špatní jsou všichni kromě těch, co tento "dokument" natočili. Je to na delší rozpravu, ale rozhodně bych tvůrcům doporučil při natáčení tohoto "dokumentu" nelétat letadlem, nejezdit autem, nevyužívat elektrické energie, přestat jíst maso a vlastně jíst jen to, co si sami v "ekologických" podmínkách vypěstují. A potom to takto budeme dělat všichni (jako chudáci Afričané, kteří ale řeší úplně jiné problémy než přirozenou změnu klimatu) a můžeme se vrátit do jeskyní a žít jako v ráji. "Dokument" je zcela poplatný dnešnímu zelenému šílenství a divím se, že se mu pan Svěrák zaprodal. PS: Ubohost "dokumentu" nejvíce dokládá pasáž, ve které se chlubí zbudováním banky v Bangladéši, která půjčuje jen chudým. Tak to tak můžeme udělat i v Evropě a můžeme totálně uzavřít celý bankovní systém. PPS: Chtěl jsem dát tři, pak dvě a nakonec alespoň jednu hvězdu. Ale uvědomil jsem si, že zde nejde o formu, nýbrž o obsah a ten je přinejmenším ubohý. Vlastně jen trochu hloupější lidé mohou akceptovat žvásty, které vedou jen k jedinému cíli... A nakonec, ať si položí každý ruku na srdce. Vidím na ulicích nejednoho člověka, co sní bonbón a papír bezstarostně vyhodí na chodník, třebaže odpadkový koš je tak kriticky blízko. ()

VasaX

Velice vizuálně půvabný dokument doslova z nadhledu. Obzvlášť v HD člověk ocení barvitost a strukturu záběrů. Jinak je to asi nejlepší/nejkrásnější dokument o Zemi jako takové, co znám. Začíná značně historicko/dokumentárně (spíše ve stylu populární vědy) a ke konci se promění v podbízivou ekologickou agitku. Přiznám se že mě to po hodině rozplývání se nad krásou poněkud nakrklo, ale na úplný závěr je tečka optimistická a smířlivá, takže se nakonec má žáha zklidnila. čisté dvě hodinky je možná trochu moc, vzhledem k tempu dokumentu a finálnímu promlouvání do duše. Jinak ovšem vřele doporučuji, a A´t si z toho každý vezme to svoje... ()

Natabar

Tak tohle asi hodnotit nebudu. Co se týče obrazové stránky, jasných 5*, nebýt ovšem těch nechutně prvoplánovitých agitačních ekologicko-klimatických keců. Ty s mírně patetickým tónem vypravěče srazily nádhernou vizuální podívanou na hranici odpadu. Průměrovat však nebudu. To bych ublížil oboum hodnocením. Prostě zde máme pětihvězdu i odpad v jednom. ()

Brain-D

Obraz toho jak to s naší Zemí aktuálně vypadá. Jak moc využíváme Zemi a jak málo ji vracíme. Jak dominantní predátor člověk je a všechno se pod jehou rukou rozpadá. Uvidíme jak to bude dál, ale já vím, že s tím nic neudělám. To mohou jen ti, co mají moc. ()

fefee

Ťažko možno vyčítať niekomu že sa chce mať lepšie, musí z niečoho žiť a uživiť svoju rodinu, preto káca lesy, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje živočíchy ktoré sú na pokraji vyhynutia. Je to paradox, chceme prežiť ale zabíjame samých seba. ()

Mishqo

Krása. A zároveň povinnosť každého obyvateľa Zeme (alebo aspoň tých, ktorí jej škodia) vidieť tento snímok, zamyslieť sa a začať s tým niečo robiť, pretože jedného dňa už naozaj môže byť príliš neskoro. Výborný dokument či už po vizuálnej, hudobnej alebo obsahovej stránke. ()

MI-380

Skvělá podívaná s mohutným nasazením leteckých sil, jednostranné argumenty. Nelíbilo se mi, když byly potlačovány názory ekologů. Teď se to nějak otočilo a ta tvrdá zelená masáž se mi nelíbí zrovna tak, přestože s polovinou varování souhlasím. 65%. ()

svobik

Ač jsem to nečekal, podané obrazy byly asi tím nejlepším, co jsem dosud v dokumentárním žánru viděl (možná za to může i to HD). Věty vypravěčky byly ale místy vážně na facku... slovo "faster " už nechci slyšet hodně dlouho. ()

ghatos

Ve snímku je shrnuto vše podstatné o ekosystému naší planety a činnosti člověka na ní. Nedozvíme se nic nového, ale vše je pěkně, jednoduše a přímočaře vysvětleno i na názorných příkladech. Jiný ekodokument Nepříjemná pravda jde přece jen více k podstatě problému. Transparentně je vysvětlen princip vody - její koloběh a nenahraditelnost pro lidstvo, bylo to pravdivé. Většinou kamera snímá z ptačí perspektivy. To dodává snímku zvláštní kouzlo. Shlédnutí doporučuji panu Klausovi. ()

IvyH

O uniformitě a konzumu s takovými přírodními výjevy, že kam se hrabou všechny ty digitální efekty. Bylo by to na pět hvězdiček, kdyby se z toho v poslední půlhodině nevyklubala strašně podbízivá eko-agitka. ()

blackJag

Ekologická agita, v našich kinech uváděna s komentářem Zdenka Svěráka (Glenn Closeová namluvila americkou verzi), která v mém povědomí dopadla na ornou půdu. Dokument skládá nádherné obrazy nejkrásnějších koutů naší Země, nedotčených i dotčených, přirozených i zničených a vytěžených, vždy ale v dokonalém vizuálním souladu, přičemž veškerá varování nechává na komentáři, který v rámci nejednostrannosti v závěru uvede (i ukáže) příklady, řekněme, vhodnějšího chování k přírodě. Člověk v nejednom okamžiku nevěřícně kroutí hlavou a nechápe. 90% ()