Zem - história jednej cesty

• Slovensko Domov (viac)
Dokumentárny / Dráma / Rodinný
Francúzsko, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, televízna verzia: 2x55 min)

miki68cz

100%, koukněte, pochopíte, nebo možná nepochopíte. Zařazuji mezi svých 10 nejoblíbenějších filmů, vedle Heima a The Cove se ze mne brzy stane eko aktivista. Tento filmový dokument vřele celým srdcem DOPORUČUJI a prosím zamyslete se. ()

anyonecek

Spolu s úžasnými zábery kamery, užasné komentování vzniku naší planety a jak se dál vyvíjela. Čekal jsem jen dokument o tom jak vznikla planeta a z té krásné stránky to přešlo na dramatickou a to jak člověk ničí životní prostředí a jak si sám sobě seká větev pod nohama. Ke smutnému konci dali finále a to docela zachránilo celkový pohled na svět. Po půl hodiny konce světa, nám dali 10 minut, kde jsme zjistili, že je to sice velmi špatné, ale pořád se to dá zachránit, jen je potřeba pro to něco dělat každý den. Sice nevěřím tomu, že když hodím papír do papíru a plast do plastu zachráním planetu, ale něco na tom asi bude, zase na druhé straně, když vidím ty neskutečně velké zničené plochy a ty velké továrny, které pracují 24/7, připadám si prostě jako nic oproti tomu. Pro mě pastva pro oči i pro uši 5*. ()

subic

KRÁSNÉ ZÁBĚRY, zároveň z toho může být i deprese, jak si neustále vzrůstající industrializací a těžbou surovin ničíme planetu. ()

Paja.93

Myslím, že cit pro krásu máme z toho důvodu, abychom to krásné chránili, milovali, pečovali o to. Tak proč, když je nás domov tak krásný, proč jej ničíme? Nepotřebuji odpověď, jen se budu na věky divit. ()

Arcipes

Autorovi se bohužel nedaří to, co tak skvěle umí (uměl) Godfrey Reggio - nechat obrazy mluvit za sebe. Obraz (obzvláště tak skvěle natočený) má svou sílu i řeč a v tomto případě není mluveného komentáře třeba. Arthus-Bertrand je skvělý kameraman, jeho bezprostřední přítomnost ve filmu ale ruší rytmus obrazů a hudby. S komentářem je "Home" pouhým dokumentem, bez něj a popisků by šlo o velkolepou audiovizuální esej. 4/5 ()

Hoomig

Ekoagitka na druhou! Ale tak překrásná! Vizuálně to připomíná nejlepší přírodovědné dokumenty z produkce BBC, a to je velká pochvala. Pro Čechy je navíc bonusem velmi poutavý, až hypnotizující komentář Zdeňka Svěráka. 95% ()

carter...

90% Vizuálně velmi ,,přitažlivý" green-dokument. Vůbec mně nevadí jeho přímé zaměření. Sdělení je jasné: vážit si přírody, která nás obklopuje a nebýt zaslepen svou ješitností a neustále si uvědomovat, na jak vzácné planetě jsme se mohli zrodit a žít, a podle toho se k ní i chovat. A naprosto lhostejné skopové hlavy bych poslal na nejbližší ,,obyvatelnou" planetu, aby to dokázaly vstřebat a udělat si konečně jasno!,...nebo temno? Naneštěstí pro Zemi existuje vybudovaný tržní systém, který nasál celé masy lidí a korporací, které prioritně vidí a vytváří své klamné bohatství na úkor toho opravdu skutečného, tím klamným bohatstvím jsou peníze. Tím opravdovým je naše Země, jelikož ta nám pro život prostě a jednoduše poskytuje naprosto vše!!! Sami o sobě nejsou peníze a jeho trh ,,zlo", ale bohužel v mnoha případech vytváří prospěch jen pro úzkou skupinu lidí na úkor většiny (např. viz zmíněné kacení deštných lesů pro pěstování plodin na biopalivo...jenom kšeft). A velký problém pro přírodu jsou země s minimální životní úrovní a nefunkčním právem, kde má člověk naprosto jiné priority. Proč vidět: 1) Fascinující letecké záběry 2) Pro ty, kteří chtěji vědět: Jak jsem poznal naši matku Zemi 3) Naučný a uvědomělý dokument P.S. Globální oteplování je tak komplexní problematika, že žádný sestrojený model, vzhledem k ohromujícím se vyskytujícím proměnným, není a nebude schopný předpovídat, co bude, když se zvedne teplota o x,y. Resp. bude, ale o jeho věrohodnosti/přesnosti bych velmi, velmi pochyboval. Neumíme předpovídat přesně počasí na týden dopředu, natož pak alarmovat nad globálním oteplováním. Nicméně to nic nemění na výše zmiňovaných větách o zodpovědném chování k přírodě! ()

kslaww

Krásně zpracovaný dokument...ukáže vám jak země vznikla, jak lidé zemi vysávají a jak by se měl život ubíjet dál + nádherné záběry ze všech koutů světa...doporučuji všem. ()

STEAK

Tenhle snímek by měli vidět všichni, co žijí v civilizační sféře. Jen ať každý vidí, v čem spočívá náš úspěch, náš "pokrok". Velice poučné, asi nejlepší co jsem kdy viděl. ()

Miloško

Mnohí budú namietať,že tie prekrásne zábery sú gýč,určený na ekoagitácie,ale zabúdajú na niektoré skutočnosti.Že tieto prenádherné zábery urobil na svojich nespočetných cestách fotograch Bertrand,a že,a to je hlavné,vyjadujú hrozostrašné fakty o našej planéte,fakty ktoré su pravdivé.Ved pustošenie dažďových pralesov,je asi najväčší zločin,čo tu ľudstvo pácha.Možno by som prijal k jednotlivým záberom počas filmu aj údaje,o aké miesto ide,ale inak nemám čo vytknúť tomuto skvelému dokumentu,zo zaujímavým komentárom Z.Svěráka.Takéto filmy,by mali povinne sledovať všetci tí,ktorí za honbou po konzumnom sposobe života,sposobujú zemeguli utrpenie.Sledovať by to mali aj všetci tí stupidný diváci,ktorí si sadajú pred tv obrazovku pri sledovaní trápnych relácií typu Lets Dance,alebo Superstar.Na záver dodám,že sledovať tento dokument na monitore PC je nezmysel,nevyniknú tu tie krásne zábery a hudba,ktoré v kine alebo na väčšej obrazovke,a k tomu ešte v HD kvalite musia vyrážať dych 9/10 ()

moviepill

Bolo to trochu MOC dlhé a niekedy ma Svěrákov komentár skôr uspával. Ale väčšina scenérií stojí za to... Som rád, že Zem je môj HOME. ()

Edeltruda

Ač vystudovaná ochránkyně životního prostředí, nedokoukala jsem... Barevné obrázky a černobílý unylý komentář Zdeňka Svěráka. Nic víc. A nejsem v tom sama. Zajímavá je i rozporuplná recenze Jana Miesslera Rozpolcený Domov v jinak dosti zeleném a jednostranném časopise Sedmá generace. --- Viděno podruhé s komentářem Alfredem Strejčkem a byl to naprosto jiný zážitek, lepší. ()