Denne pil toľko vodky, že by to položilo stádo volov. Jeho rukami prešlo toľko žien, že by sa z nich dala postaviť armáda. Niektorí ho zatracovali, iní obdivovali. Grigorij Rasputin, nevzdelaný mužík, ktorý chodil v otrhanom rubáši, žil v zemľanke a jedol plesnivé zemiaky, sa neuveriteľnou ctižiadosťou, cieľavedomosťou a neopísateľnou silou svojej osobnosti dokázal vyhrabať z blata a špiny. Rozmarom osudu sa stal dokonca poradcom cára Nikolaja, liečiteľom cároviča Alexeja, jediného následníka dynastie Romanovcov, ktorého lekári nedokázali vyliečiť a skepticky sa stavali aj k Rasputinovým schopnostiam, a dokonca aj milencom jeho matky. Na mol opitý a pološialený Rasputin dokázal ovplyvniť chod celého ruského impéria. Keď ho v roku 1916 zavraždili, začali hodiny odbíjať koniec celej cárskej dynastie Romanovcov... (oficiálny text distribútora)

Mi Nü-Chai

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši. ()

gudaulin

Zpackaný film...Životní osudy dobrodruha,smilníka,mystifikátora a manipulátora Grigorije Rasputina jsou natolik fascinující,že je až neuvěřitelné,jak mohl na základě takové látky vzniknout tak beznadějně průměrný film.Na to je už zapotřebí skutečný režijní talent...Co by asi dokázal vytěžit z námětu řekněme Miloš Forman... Jediným důvodem proč Rasputina shlédnout je výborný Alan Rickman v titulní roli. Greta Scacchi je natolik nevýrazná,až mi bylo Rasputina líto,že se musí s carevnou zahazovat.Ani herci ve vedlejších rolích nebyli svým hereckým projevem zajímaví a tak se snímek většině diváků rychle vytratí z paměti.Určitým kladem může být snad jen snaha držet se historických skutečností a nefabulovat.Zánik carské říše je ale pouhou kulisou pro osobní drama a proto film neobstojí ani jako pomůcka při výuce dějepisu.Celkové hodnocení s (výrazným) ohledem na Rickmanův výkon 45%. ()

filmmovier

Alan Rickman jako vždy excelentní. Ačkoliv nejlepším Rasputinem stále z pochopitelných důvodů zůstavá Christopher Lee, nejlepší film, který se tomuto ruskému velikánovi věnuje, je nejspíš tento. Je pravda, že v první polovině to vypadalo, že se z něj vyklube jen průměrná záležitost, ale polovina druhá to hned napravila, protože ta byla vyloženě skvostná a ani nevadí, že ne zcela historicky přesná. Dobře natočená záležitost s dobře zobrazeným Ruskem a kromě Rickmana zde excelují také Ian McKellen a Greta Scacchi. Fajn záležitost. 75%. ()

nenet

Jako člověk historickými tématy téměř netknutý jsem byla nadšená. Kdyby se takhle učil dějepis na školách, místo suchých letopočtů a prázdných jmen, bylo by to jen dobře. Film je nabitý emocemi od začátku do konce a myslím, že jedno shlédnutí k jeho plnému docenění nestačí, aspoň já jsem ho v sobě musela nechat tak trošku "dozrát". Výkon Alana Rickmana myslím netřeba komentovat :-). ()

patroklos

Vlastně jsem ani moc nečetl komentáře ostatních, ale nelíbí se mi takové nízké hodnocení. Chápu, že pokud někdo nezná ruskou historii, tak ho to nemuselo bavit, ale aspoň mohl zapůsobit Rickman. Pokud někdo tento příběh zná, tak má možnost vidět poměrně dost důvěrnou rekonstrukci, kde sice nesedí pár faktů, ale je to americké, co bychom chtěli. Myslím si, že je tu k vidění Rickman v nejlepší formě a ostatní herci zdatně sekundují. Pokud Vás ruská historie nezajímá, tak se na to radši nedívejte a nehodnoťte :-) ... rusofilům ale doporučuji, aspoň jim to položí některé nezodpovězené otázky a budou víc číst :-) ()

• Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)
  • V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)
  • Kvůli střelbě při natáčení scény, kde je Rasputin zastřelen, utrpěl herec Alan Rickman akutní ztrátu sluchu v horním tónovém rozsahu. Tato ztráta se později ukázala být permanentní. (Elizabeth13)