Zlaté šesťdesiate - Season 1 (2009) (séria)

Věra Chytilová (S01E05)

(epizóda)
Česko, 2009, 57 min

Réžia:

Martin Šulík

Věře Chytilové bezesporu náleží titul první dámy českého filmu. Původně studentka architektury se k filmové režii dostávala přes profese technické kresličky, laborantky, manekýnky, statistky, skriptky a asistentky režie. Nakonec se jí podařilo složit zkoušky na FAMU a stala se součástí legendární skupiny studentů pod pedagogickým vedením Otakara Vávry. Natočila téměř dvacet celovečerních filmů a většina z nich způsobila nějaký poprask. Již její studentské filmy se nesetkaly u pedagogů s pochopením, její největší mezinárodní úspěch Sedmikrásky (1967) musel být dokonce projednáván v parlamentu a snímek Ovoce stromů rajských jíme (1969) se vzhledem ke své komplikované formě a metaforičnosti stal později exemplárním případem pro kritiku nové vlny. Její tvorba šedesátých let odráží prvotní okouzlení nové vlny bezprostředním zachycením skutečnosti, nicméně už ve filmech Strop (1961), Pytel blech (1962) a O něčem jiném (1963) se syrová autenticita prolínala s konceptuálním chápáním filmových děl. Další filmy, které již vznikaly ve spolupráci s výtvarnicí Ester Krumbachovou a obrazového experimentátora Jaroslava Kučery, byly doslova explozí kreativity a metaforicky odkazovaly k univerzálním etickým otázkám. Morální a estetickou kontinuitu si Chytilová jako jediná dokázala udržet i v období normalizace, kdy se po několikaletém zákazu mohla vrátit za kameru a dařilo se jí natáčet silně autorská a nekompromisní díla jako Hra o jablko (1976), Panelstory (1978) či Kalamita (1981). (Česká televize)

topi

Věra Chytilová byla jen jedna a její styl točení filmů byl těžce originální. Vřele doporučuji knihu "Věra Chytilová zblízka" od Tomáše Piláta z roku 2010, kde je na šest seti stránkách zmapován celý její život a tvůrčí práce, kolikrát opravdu luxusní perličky. Tuhle biografii spolu s "Autopsií" Juraje Herze řadím mezi nejlepší, které jsem zatím kdy přečetl. ()