David Lurie (John Malkovich), který přednáší na univerzitě v Kapském Městě, přijde kvůli milostné aféře se studentkou o místo a odjíždí do vnitrozemí za svou dcerou Lucy (Jessica Hainesová). Ta žije na odlehlé farmě, na niž však zaútočí trojice násilníků...  David Lurie (John Malkovich) je rozvedený padesátník, který přednáší na univerzitě v jihoafrickém Kapském Městě. Poté, co ho vášnivý vztah ke studentce Melanii stojí místo, profesor romantické literatury odjíždí do vnitrozemí za dospělou dcerou Lucy (Jessica Hainesová), jež žije na odlehlé farmě. Stará se tam o psy, pěstuje květiny na prodej a pomáhá v místní veterinární klinice. Na farmě má k ruce černošského farmáře Petruse (Eriq Ebouaney), který odkoupil část jejího pozemku. Když však Petrus na pár dní odjede, farmu přepadnou tři mladí černoši a Lucy okradou a znásilní. David naléhá, aby z nebezpečného místa odjela, Lucy však zůstává a po čase zjistí, že je těhotná. Otcem je některý z trojice násilníků, ale navzdory tomu si žena dítě nechává. Když David navíc zjistí, že jeden z mladých delikventů je příbuzný mírumilovného Petruse, pomalu přijímá věci takové, jaké jsou. Definice obětí a mstitelů, utlačovaných a utlačitelů se v zemi, která se snaží vyrovnat s apartheidem, jednou provždy změnila. Psychologické drama v režii Steva Jacobse je adaptací románu laureáta Nobelovy ceny J. M. Coetzee. (oficiálny text distribútora)

DJ Kritik

Film, v ktorom dej plynie veľmi pomaly a akoby do prázdna. Nastoľuje silné témy, ale akosi povrchne. Vzťah belochov a černochov je tu veľmi zvláštne popísaný. Nepoznám mentalitu Juhoafričanov a ani neviem nič o skutočnej povahe vzťahov, ale z tohto filmu som sa o tom nič nedozvedel. Takisto vzťahy profesora a žien v jeho živote skončia tak nejak na bode 0. Niekedy až teatrálne ponímanie určitých psychických situácií pripadá až komické i keď by malo byť práve dramatické. Jednoducho ťažko niečo vyčítať hercom, keď nieje čo hrať. Vtiahnutie do deja: * Akcia: * Realita: ** Hudba: ** ()

Pete

Co funguje v literatuře, nemusí fungovat ve filmu. Hanebnost je velmi zvláštní film, postrádá klasickou narativní strukturu, a vymyká se vlastně nějakému racionálnímu zhodnocení. Vypráví o osamnělosti člověka, absenci lásky, nefunkčních vztazích v rodině nebo třeba i o některých nepřekonatelných rozdílech mezi kulturami a rasami. 50% ()

pavelg

Tak tohle byl velezvláštní film. O rozdílu náhledů na svět: On (David Lurie, otec) se snaží brát život do svých rukou, nebýt jím pasivně zmítán, bere jako samozřejmá, že přicházejí také uklouznutí, i to, že pak za ně musí "páchat pokání". Ona (Lucy Lurie, dcera) pravý opak, jako by byla "nalepena" na zeměkouli, která s ní předem daným tempem otáčí, plní své úkoly (kytky, zelenina, prodej na trhu, starost o psy), když přijde nějaká úplně vyjímečná událost (trojznásilnění, otěhotnění), tak je pro ni zcela samozřejmé se nebouřit a přizpůsobit. Chtělo se mi několikrát až křičet, proč je taková, proč to všechno nechává takhle být. Pak ta paní, co uspává psy, jakoby oscilovala mezi těmihle oběma póly - Davidem a Lucy. Poté, co zvolí Davida, tak David se podvoluje a přistupuje na Luciinu pokoru. Další postavy (Melanie, její otec, ten černošský farmářský soused) tuhle mozaiku doplňovali. ... Chce se říct, teatrum mundi par excellence ... viděl jsem na HBO s českým dabingem, pak jsem zahlédl na imdb trailer v angličtině a ty hlasy tomu dávaly opravdickou šťávu ... ()

lada32

Jedna věc je jasná.Malkovicova fyziognomická výbava mu předurčuje jen role vrahů anebo deviantů.Sám se přiznám,že sledovat ho je pro mě utrpením.O to víc si potom cením,že i s těmi handicapy dokáže ve Vás zanechat zážitek.To se stalo i v tomhle případě z Jižní Afriky.Jinak děj filmu mi zaváněl středověkem.Ale co se divím,jsme v Africe a bílí kolonialisté jsou na ůstupu. ()

zero_zelo

z tohodle filmu jsem opravdu zmatená. to, co malkovich předvádí ve filmech, to si asi nikdy nezvyknu. překvapí. tady teda překvapil opět... a pocity? smíšený. naturalistický, ale přitom tak nějak pěkný a přiběh? neodvažuju se jakkoli posoudit nebo nedej bože soudit. věřím tomu, že život tam jě takovej. a eště horší... ()

M.Gift

Plain, natural... Libi se mi oznaceni, ktere se tu v komentarich vicekrat objevilo: ano, je to divny film:-). Casto vas mrazi v zadech, tresete nechapajic hlavou, sklebite se odporem... A kdyz prijdou zavecerne titulku? Waw! Nejsem si jista, jestli bych se na film podivala znova, ale rozhodne se mi zapsal do pameti. ()

hajner odpad!

Tak keby sa tu mohlo kliať, tak bych nadával ako ró.ska prostitútka pri diaľnici D1. Čo to za kktského otca nechá svoju dcéru preje.avať dákymi degenerovanými ústavnými psychopatmi, len preto aby mohla ostať bývať v dákej skur.enej Africkej prdely. Vyťahal by som ju za tie spro.té ušiská a kopal naspäť domov. A ty degenerovaných xenomorfov bych zakopal pod tú zaje.anú zem. ()