Zahraj mi tajomne

• Česko Zahrajte mi "MISTY" (viac)

Clint Eastwood ve svém režijním debutu o psychické posedlosti ztvárnil i hlavní roli diskžokeje Davea Garvera, který má v místním rádiu vlastní show, v níž posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo hraje na přání. A pravidelně každou noc mu telefonuje obdivovatelka s přitažlivým hlasem a žádá, aby jí zahrál skladbu Misty. Když se se svojí fanynkou Evelyn Draperovou (Jessica Walter) náhodně jednoho večera setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Dave se ale po čase rozhodne jejich vztah ukončit a to i protože se plánuje vrátit k bývalé lásce, jenže Evelyn to tak nebere. Je schopná a ochotná dožadovat se Daveovy lásky i s nožem v ruce a brzy se všechno a všichni v Daveově životě stane potenciálním terčem Evelynina teroru. (oficiálny text distribútora)

honajz2

Ten scénář není bůhvíjak oslňující ani promyšlený, ale ve spojení s tím osobitým pojetím, určitou záměrnou jednoduchostí a komorní atmosférou, která je místy klidná a místy thrillerová, to kupodivu funguje celkem dobře. I ty postavy jsou dostatečně zajímavé a zbytečné scény, jako ty koncertní a romantické, občas mají něco do sebe, takže celý ten film má své specifické kouzlo, které slabou propracovanost vytahuje z průměru. A navíc tohle téma totálně posedlého šíleného fanouška mám rád vždycky, takže pro mě osobně je další plus už jenom ta premisa. Mile mě tu Eastwood překvapil, i když neodrovnal jako u Honkytonk Mana. Slabé 4* ()

Ghoulman

Jaké by to bylo příjemné být pohledným kalifornským diskžokejem, mít vlastní pořad v rádiu a kupu grupies, kterým se podlamují kolena při zvuku vašeho hlubokého a melodického hlasu. O něco méně příjemné by však bylo narazit na fanynku, která vám po jedné noci nezávazného sexu začne donášet domů nákupy, kazit vám kariérní schůzky, řezat si zápěstí ve vaší koupelně, řezat do vašeho portrétu i do vaší služebné a vůbec mít až nezdravě velkou zálibu v rozličných ostrých předmětech. Podobných námětů o šílené ženě zamilované až na smrt do muže, který do ní až tak oddaně zamilovaný není tu už bylo více - v čem však Eastwoodův raný film vyniká nad obdobné filmy je brilantní režie, nápadité stylistické postupy a naprosto bezchybné herecké výkony. Co mě přijde lehce znepokojivé (nikoliv na filmu, ale na mě samotném) je mé neustálé se vracení k myšlence na to, jaké by bylo mít za fanynku číslo jedna tak neskonale přitažlivou ženu, jako je Jessica Walter. A to i přes všechnu její zcela nezpochybnitelnou vyšinutost a zřetelné vražedné sklony. ()

sud

Pobřeží slunné Kalifornie v doznívající éře květinových dětí je atraktivním dějištěm dramatu, postupně měnícího se na drsný psychothriller. Clint Eastwood v nezvykle nefrajerské roli hrající a stejně tak netradičně hitchcockovsky režírující (navíc debutující) rozhodně nezklamal. Mezi nejlepší eastwoodovky, ani mezi špičky žánru bych MISTY sice neřadil, ale nadprůměrná podívaná to bezesporu i po letech je. 75%. ()

Xmilden

Jako Clintova režíjní prvotina tenhle film bez problému obstojí, přestože bych zde pár slušných chyb našel. Co zarazí, je určitá suverénost snímku. Clint zde hraje navíc trošku méně sympatickou postavu, než jsem zvyklej a jisté potíže s fanatickou fanynkou jsem mu přál. Škoda slabé druhé poloviny snímku. Závěrečné vyvrcholení mohlo přijít určitě dříve. 65% ()

choze

Průměrný komorní thriller o jedné písni, vražedné obsesi a kuchyňském noži a Eastwoodův režijní debut. Neupírám snímku tísnivou atmosféru podpořenou působivým výkonem Jessicy Walter v roli šílené Evelyn, nicméně ta nevykompenzuje prostinký, od začátku snadno předvídatelný scénář a natahovaný děj. Nechápu tedy dost dobře to vysoké hodnocení zde i na IMDb, obzvlášť když na stejné téma existuje mnohem lepší Reinerova MISERY NECHCE ZEMŘÍT. Ve vedlejší roli barmana Eastwoodův dvorní režisér Don Siegel, se kterým natočil ve stejném roce DRSNÉHO HARRYHO, kde mimochodem naleznete na MISTY narážku - když Harry překazí bankovní loupež, hádejte, co zrovna hrají v kině naproti? ()

• Studio film Eastwoodovi svěřilo pod podmínkou, že ho natočí bez nároku na honorář. Clint Eastwood rád souhlasil a natočil svůj režijní debut. (ClintEastwood)
  • Malou roli barmana si zahrál Eastwoodův dvorní režisér Don Siegel. (ClintEastwood)
  • Režijní debut Clinta Eastwooda. (D3VIL)