Příslušník námořní pěchoty, zbrojní seržant Thomas Highway, válečný veterán a nositel množství vyznamenání za statečnost, tráví noc ve vězení. Byl zadržen za opilost a výtržnictví, což se mu bohužel nestalo poprvé. Vzhledem k jeho minulosti u námořnictva však vyvázne jen s pokutou sta dolarů. Krátce nato žádá o přeložení k bojové jednotce. Major David ho posílá k průzkumné četě do jeho rodného města. Cestou autobusem ho při první zastávce v restauraci okrade černý rockový zpěvák. Po příjezdu se setkává se starým přítelem Choozooem, který ho radostně vítá, stejně jako stará barmanka Mary. Zdá se, že nikdo jiný ale není jeho příchodem příliš nadšen. Nejméně asi vojín Jones, který je ten, kdo Highwaye cestou okradl. Stejně jsou na tom i ostatní vojáci v četě, kteří byli až dosud zvyklí na změkčilé velení a tráví většinu času popíjením a různými zábavami. To se nyní radikálně mění: starý voják, uvyklý železné kázni, je začne jaksepatří prohánět. Okamžitě si proto vyslouží jejich nenávist, protože si ale nenechá nic líbit a je překvapivě silný a hbitý, nikdo si na něj netroufne. Ani když se z vězení vrátí Švéd Johanson, svalnatý obr, až do té doby nejsilnější muž v četě, na něj nestačí (oficiálny text distribútora)

genetique

Zvláštny film. Najmä koncept filmu, ktorého záver znehodnotil dobré dojmy, bol pomerne veľkým prešľapom. Prvé dve tretiny filmu - skvelá zábava, Eastwoodov seržant Highway bol na neudržanie, charakteristický bol hlavne ostrý a urážlivý humor bez rešpektu voči pravidlám, až som mal miestami pocit, že to celé smeruje k paródii vojenského výcviku. V závere sa to však celé mení v amerikanizmus najhrubšieho zrna a reklamu americkej armády. Keď som si to premietol spätne, tak si to viem predstaviť ako súčasť nejakého prvoplánového proma, ktoré si však nezachovalo žiadnu dôstojnosť. Záverečné bojové scény sú titiž natoľko primitívne a naivné, že aj totálny pacifista by vedel posúdiť ich nulovú hodnovernosť. Keby to nebolo také do-očí-bijúce, tak by bol môj postoj trošku benevolentnejší, ale po tom skvelom úvode, pretože ten sa tvári ako výsmech vojenskej mašinérii a potom facka. Škoda. 75%. ()

Anderton

Tento film funguje preto, lebo je z 80. rokov. Hláška strieda hlášku a tieto hlášky by v dnešnom filme neboli až tak vtipné, ako keď ich prednáša Clint, Van Peebles a spol. uprostred 80. rokov. "Má tak zovretú prdel, že sere hubou". Atď. Že je dej predvídateľný, je iba dobre, snáď nikto nečakal, že spracovávaní mariňáci svojho veliteľa niekedy zradia. Clint tu robí idiota aj zo svojej postavy, keď ho ničí bývalá žena, bolo mi ho ešte viac ľúto, ako jeho chlapcov pri výcviku. Príjemná jednohubka, dôstojný hláškovací predchodca Posledného skauta.... ()

Fr

RETRO: „JSEM TADY PROTO, ABYCH VÁM ŘEKL, ŽE ŽIVOT, JAKEJ JSTE ZNALI, PRÁVĚ SKONČIL. RÁNO VÁM ZAČÍNÁ PEKLO ...“ /// Film plnej toho pravýho Eastwoodova charismatu. Všechno je super, až na tu 80´tkovou (trochu blbou) válečnou pasáž. Ta v dnešní době neobstojí a táhne hodnocení dolů. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ve Vyškově jsme dostali novýho četaře. Má nějak moc stužek.. 2.) Jsem chlastající drsnej lampasák, kterýmu přezdívaj „Highway“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne ()

Genryuusai

První polovina filmu je prostě přesně podle mých představ dokonalosti v akčním a komediálním žánru... Druhá polovina už trochu ztrácí dech, ale i tak to vychází na příkladných 5*, protože Clint v tom filmu dodržel svoje slova ze začátku: "K snídani si dávám ostnatej drát, prdim miny a chčiju napalm." :D ()

ClintEastwood

Chlapský film plný vulgarit, ran pěstí, plivanců a ostrých kulek. Zábavný a originální, který byl Clintovým posledním, před nástupem do politiky a krátkým odmlčením se od Hollywoodu. Bojové nasazení je svým žánrovým zaměřením spíš komedií, než válečným snímkem, ale ta směsice je zde strašně třaskavá a v obou případech hraniční. Eastwood dostane za úkol vycvičit partu mladých rekrutů, kteří u maríny spíš jen paběrkují a flámují. Jeho metody jsou opravdu nevšední, ale nakonec si všechny získá a může přijít velké finále v podobě opravdového boje na Grenadě. Eastwoodův kamarád a kolega Gene Hackman, prohlásil, že role seržanta Highwaye, je pro Clinta jako stvořená a považuje jí za nejlepší herecký výkon v Eastwoodově kariéře. ()

• Eastwood musel ještě před natáčením získat souhlas amerického ministerstva obrany, aby mohl natáčet na skutečných vojenských základnách. Ministerstvo ale nemělo příliš pochopení, a tak byl scénář změněn a pravidelná armáda v něm byla nahrazena námořní pěchotou. (ClintEastwood)
  • Závěrečná sekvence o invazi na Grenadě vzbudila spoustu protestů, především scéna, kdy Highway (Clint Eastwood) střílí do zad zraněného nepřítele. Vedení sboru námořní pěchoty byla zakázána další spolupráce s filmovým štábem a dostalo příkaz se od filmařů distancovat. Podle Clinta Eastwooda vedení armády vůbec nepochopilo jeho ironické pojetí postavy Highwaye. (ClintEastwood)
  • Když je ve 35. minutě nastoupena četa před Highwayem (Clint Eastwood), tak k ní přichází voják s ručníkem kolem pasu. Kolem čety ale projde o mnoho později, než by ve skutečnosti měl. (Duoscop)