Príbeh začína turnajom, kde rytieri bojujú o priazeň Vandy, Barbory a Marušky, dcér kráľa Pravoslava. Kým nápadníci Vandy a Barborky úspešne zdolali svojich sokov, Maruška (Libuše Šafránková) utečie do záhrady, kde sa stretne so svojím ctiteľom. Krásny a tajomný princ je v skutočnosti synom Kráľa podzemia (Ladislav Chudík). Kráľ Pravoslav chce svoju korunu zveriť tej dcére, ktorá mu čo najvrúcnejšie vyjadrí svoju lásku. Zatiaľ čo Vanda a Barbora hovoria o zlate a šperkoch, Maruška prehlási, že má otca rada ako soľ, ktorá je podľa nej hodnotnejšia ako zlato. Urazený kráľ pohrdne soľou, Marušku vyženie zo zámku a hrubo poníži Soľného princa (Gábor Nagy). V tej chvíli sa zjaví kráľ podzemia a Pravoslavovo kráľovstvo prekľaje. Všetka soľ sa premení na zlato, avšak počiatočná radosť netrvá dlho. Teraz je úlohou Marušky nielen zachrániť otcove kráľovstvo, ale aj Soľného princa, premeneného na sochu... (TV Markíza)

sml41

pre mna osobne jedna z najkrajších "slovenských" rozprávok, krasne dramaticko-poučné spracovane dialogy a dej... nostalgia mi neda dat 5* ()

Nellaron

Túto rozprávku som ako malý chlapec bral fakt vážne kvôli svojmu temnému nádychu a hustým syňťákom Karla Svobody. Mal som rešpekt z oboch kráľov a zároveň šašo v podaní Jozefa Krónera bol perfektný. Išlo o vážnejšiu rozprávku, pri ktorej predošlá česká verzia pripadá až príliš infantilne. Tým nechcem tieto dve verzie porovnávať a vyberať pomyselného víťaza, každá z nich má svoju hodnotu. Slovenské spracovanie na mňa ako dieťa pôsobila silnejšie. Treba vidieť v slovenčine. ()

ferika

Rozpravka natocena dost depresivne a chladno. Ani Libuska to nevytrhne. A to hodnotim cesky dabing. Nedokazem pocuvat Libusku v slovenskom podani, je to este o kus horsie. Gabor Nagy dobry, ale mam ho radsej v madarskych filmoch v originali (Princ Bob) ()

Redyx1

Totalní paskvil a odpad,kdy se někdo snazil kopírovat původní pohádku..dobre obsazeni herců nicméně samotny film je obrovská tragedie a trapnost včetně napodobene hudby ()

Jimmy73

Jak již zde bylo napsáno, pohádka není špatná, herecky slušně obsazená, ale přesto tak nějak chladná, syrová a ne lehko chytá za srdce. Dokonce ani hudba Karla Svobody mi zde nesedí a to byl velký pan mistr, ale zde si myslim, že nic nového nevymýšlel a jen vzal něco co měl připravené k Návštěvníkům a co zbylo O Honzikovi a Mařence. ()