Pohorsko je docela malé království, vlastně spíš jen hluboký les. V něm stojí zámek a tam bydlí král Čeněk (J. Hrušínský) s dcerou, princeznou Sofií (G. Marcinková) a královským účetním Žerménem (P. Kříž). V podzámčí je zase chatrč bývalého loupežníka Šímy (T. Töpfer), který už svoje loupežnické řemeslo pověsil na hřebíček, a živí se jako poctivý umělec malováním obrazů a jejich prodejem náhodným kolemjdoucím. Dalším důležitým místem v pohádce je zájezdní hostinec U Ječmínka, kam občas kromě štamgastů zavítá i lecjaký podezřelý návštěvník. A přesně to se stane na začátku pohádky o ustrašeném panu králi, který se bojí loupežníků a pro jistotu všechno a všechny pořád zamyká. O princezně, která by se chtěla raději vdát, a hlavně o ukradeném pokladu, který záhadně zmizí z přísně střežené královské pokladnice. A tak nezbývá, než aby se tři královští nápadníci neboli princové Bobo, Dodo a Šimon místo námluv vydali po stopách neznámého zloducha. (Česká televize)

otík

Jedna z mála nových televizních pohádek, která opravdu stojí za shlédnutí. Dobrý příběh, herci v dobré formě, žádné zběsilé scény s čerty, prostě taková ta správná uklidňující pohádka pro nedělní odpoledne. Co více si přát? Škoda jen asi od půlky filmu stále se opakující otravné hudby. Hudba: Miroslav Kořínek ()

naxicka

Takto prosím ano! Po dlouhé době konečně nová pohádka, která má nápad, šmrnc, vtip, naprosto špičkové a hvězdné obsazení a hodně nadsázky... Vtipy zde fungují, ale přiznávám, že na tom mají podíl hlavně herci, v jiném obsazení by scénář dle mého nefungoval.. Ale! Nicméně to dopadlo tak, jak to dopadlo, tudíž jsem se mohla od srdce zasmát a zpříjemnit a prozářit nedělní odpoledne:) ()

Ezis

Egon Tobiáš + Jaroslav Hanuš = dobrá kombinace. Zaujal mě už jejich první film 100+1 princezna. Jediný problém jejich filmů je, že to nejsou moc pohádky, ale protože jsou originální, vtipné a zajímavé, nemám problém jim to odpustit. Tohle je lehká detektivní komedie, ve které všechno funguje tak akorát. Líbily se mně exteriéry točené v anglickém parku, u potoka a na lesní cestě, spousta vymyšlených "místních specialit" (sklenička Sedmihorské, houbová jídla a vrhcáby) i interiéry a kostýmy. Zvlášť princezniny fialové šaty, které trochu připomínají styl přibližně z roku 1920 - tedy období, jehož móda se ve filmech moc nevidí. A také zápletka, ve které princ sice neobratně, ale o to upřímněji a poctivěji dokáže princezně, že stojí za pozornost. Jedna z mých oblíbených pohádek, kterou jsem viděla už asi desetkrát. ()

Falco.araea

Tak, tahle pohádka je prosím moje nejoblíbenější z českých, krátkých, nízkorozpočtovek v neděli po obědě (ano, přestože to není adekvátní mému věku, v neděli po obědě se opravdu někdy dívám na pohádku). Proč vlastně? Nemám ani tušení, příběh je jako obvykle strašně prostoduchý a princezna si jako obvyvkle vezme toho největšího losera a jako obvykle žijí šťastně až do smrti, ale NĚCO mě zrovna u této pohádky neskutečně bavilo. ()

ostravak30

Pohádka se pohybuje na pomezí vcelku dobré a tragicky zoufalé. Jsou zde prvky humorné, které mají způsobovat záchvaty smíchu, ale ono to nějak nefunguje. A proč? Protože princové mají půbosit směšně, ale otázkou je, zda to nefunguje, protože bratři Rašilové přehrávají nebo proto, že jsou napsané hrozné dialogy. Stejné je to s králem a hospodou, kde Vladimír Dlouhý jen vysedává a čeká, takže sledujeme časté záběry na hospodu, kde se vlastně nic neděje. A stejné je to s dějem. Je ještě vtipný nebo už totálně hloupý? Nedivím se, že jsou zde lidé, kteří budou tvrdit, že jim to přijde vtipné. Mě zase přijde, jako by si tvůrci mysleli, že jsou diváci blbci. A to včetně dětí. Dnešní děti jsou ale krutě jiné. ()

• Pro Gabrielu Marcinkovou se jednalo o debut před kamerou. Legendární jedenadevadesátiletý režisér Jiří Krejčík před natáčením oslovil Martina Hubu, zdali by neměl tip na nějakou mladou herečku. Huba nato zavolal právě Marcinkové, která čerstvě nastoupila na brněnskou VŠMU a jíž byl v prvním ročníku pedagogem, aby se režisérovi zajela ukázat do Prahy. Marcinková roli dostala a nadto byla postupně obsazena Dušanem Kleinem do Fišpánských jablíček (2008) a Jaroslavem Hanušem do pohádky Sofie a ukradený poklad (2008). Lidé z ateliérů se totiž chodili dívat na pověstnou a velice specifickou práci Jiřího Krejčíka a přitom si všimli začínající pohledné herečky. (Komiks)
  • Zámek krále Čeňka (Jan Hrušínský) je ve skutečnosti lovecký zámeček Podčejk u Mladé Boleslavi. (rakovnik)