Rudí vládcové

všetky plagáty

Francouzský dokumentární cyklus.

Seznam jednotlivých epizod:

1. Leninovo tajemství
Jedna z klíčových postav světových dějin 20. století: Lenin. Jeho jménem povstaly miliony lidí, aby změnily svět. A miliony také proto zemřely. Dnes, kdy máme přístup k archivům a díky svědectví lidí, kteří promluvili, můžeme sestavit portrét otce ruské revoluce. Tento portrét boří všechny mýty, které o něm kolovaly. Exponovat Lenina znamená rozkrýt celé století - jeho ambice, utopie, iluze a barbarství - vše ve jménu ideologie. Dnes víme s jistotou, že před smrtí měl Lenin pochybnosti o správnosti své cesty a o možnosti vítězství socialismu. Nevíme však, jestli někdy projevil lítost nad těmi, kteří jeho vinou zahynuli. Neexistuje o tom jediné svědectví...

2. Pol Pot: vražedné objetí
Je to už více než dvě desetiletí, co byl kambodžský despota svržen. V roce 1998 zemřel ve svém úkrytu v džungli. Navzdory časovému odstupu Kambodžané nezapomínají. Jen málo rodin nebylo jeho terorem postiženo. Na milion lidí zemřelo vyčerpáním nebo hladem v otřesných poměrech pracovních táborů. Další milion byl popraven. Kdo byl tento paranoidní rudý vůdce, který se v čele levičácké kliky obrátil proti vlastnímu lidu, muž, skrývající svou osobnost pod usměvavou maskou a přijatým revolučním jménem Pol Pot?

3. Fidel Castro: zrazená naděje
Mýty 20.století se opírají o symboly. Charismatický vůdce kubánské revoluce byl takovým symbolem. Příběh Fidela Castra je příběhem Kuby: diktátor se ztotožňuje se svým ostrovem. Pravda se však čas od času vynoří na povrch jako chiméra ze zákulisí režimu. Fidel je zodpovědný za nepřetržitou řadu útrap a neospravedlnitelného trápení. Nic z toho, čeho na Kubě dosáhli, nemůže ospravedlnit ekonomickou pohromu, podlézavost, špiclování a nesvobodu. Castro ví, že neuspěl. Snil o tom, že bude jedním z velkých vůdců světa. Ale jestli si ho budou dějiny pamatovat, bude to pro jeho despotismus, lhaní, demagogii a zradu.

4. Teng Siao-pching
Dokumentární cyklus o významných postavách komunistických režimů pokračuje portrétem Teng Siao-pchinga, který vedl Čínu od těžkého období k nové éře, v níž se mohla rozvíjet ekonomika. Mohl se stát historickou postavou a hrdinou reforem - ale úplně se mu to nepodařilo. Zavedl v Číně tržní ekonomiku - ale bez politické reformy. Země se mohla rozvíjet - ale Teng uplatňoval autoritářskou politiku a potlačil každý pokus o demokratickou změnu.

5. Michail Gorbačov
První a poslední sovětský prezident chtěl reformovat socialismus. Odstranil strach - ale právě strach byl tmelem, který držel sovětský systém pohromadě. Michail Gorbačov ztratil kontrolu nad událostmi a ocitl se na okraji politického života. Jeho zásluhy jsou přesto nemalé: perestrojka, glasnosť, parlamentní vláda, ukončení studené války, konec náboženského a politického pronásledování. Ale většina Rusů mu nikdy nezapomněla, že připustil rozpad jejich veliké země.

6. Tito
Prezident Tito, vlastním jménem Josip Broz, po 35 let úspěšně stmeloval spolek svárlivých národů, které spolu žily v bývalé Jugoslávii. Dařilo se mu to díky politické obratnosti i tomu, že v případě potřeby neváhal použít brutalitu. Pro obyvatelé Balkánu dnes patří Titova vláda do daleké minulosti. Po rozpadu jejich země a třech vzájemných válkách je Tito to poslední, co je zajímá. Jejich city k němu jsou směsicí lhostejnosti a odmítání. Zaslouží si být vymazán z paměti obyvatel někdejší Jugoslávie? (oficiálny text distribútora)

Ravi

Jako student historie si dovolím říct, že téma každého dílu dokumentu je vždy naplněno beze zbytku, avšak je to vždy jen malý výkroj celkových událostí, který o dějinách v celé šíři vypovídá jen pramálo. Takže jako doplnění studia je to dobré, ale pro lidi, kteří neznají širší záběr dějin je to nedostatečné. Svůj účel to však plní. 60% = 3/5 Jsem tu snad jediný, který to viděl celé? ()

Arogant

Já jsem taky zatím viděl jen díl o Fidelu Castrovi, který ale kromě autentických záběrů, pro mě neměl žádnou objektivní hodnotu. Prostě jen drťka Fidela, ve které se v podstatě vůbec na věc nedívalo z druhé strany. Když se mluvilo o uprchlících z Kuby, tak vůbec nebylo zmíněno to, že se USA už za vlády Reagana zavázala Fidelovi, že každý rok poskytne 25 000 povolení k pobytu těm, kteří budou do USA chtít. To nesplnila a snad ani za celou tu dobu jich nevydala tolik, kolik měla za jediný rok. Taky nebylo zmíněno, že Kubě, kterou drží nad vodou hlavně obchodování s cukrem, nezbívalo nic jiného, než začít spolupracovat se Sovětským svazem, protože pánové z Ameriky byli pohoršeni tím, že přišli o část svého impéria, které měli do té doby pod palcem a kde jim dřeli Kubánci za pár šupů na plantážích 16 hodin denně. I přerozdělování potravin, které zajistilo konečně každému přísun jídla, je zde zobrazeno jako něco špatného a nemluví se o tom, že se sice někde muselo ubrat, ale tam kde se díky tomu mohlo přidat, měli lidi konečně pořádně co jíst. No a taky o Kubě mluvili především zahořklý bývalí kubánští vězňové, z nichž jeden byl i účastníkem revoluce. Byl uvězněn proto, že když se mu nelíbil způsob, jakým Fidel jde, tak mu poslal dopis, ve kterém mu vyjádřil svůj názor + dodal, že za ním budou stát jeho důstojníci, což v podstatě naznačil, že hodlá bojovat proti revoluci. Momentálně žije v USA a je největším plivačem jedu proti Castrovi. O jeho bojovném dodatku k dopisu v tomto dokumentu taky nepadlo ani slovo. Taky o podpoře levicových revolucí v Africe zde hovoří, jakoby jen sloužili Sovětskému svazu, který Kuba na slovo uposlechla. Tohle taky není pravda, protože Fidel podporoval revoluce i v takových zemích, ve kterých s tím Sovětský svaz nesouhlasil. Fidel nikdy nebyl na slovo poslušným psíčkem SSSR. Takže pro mě to bylo v podstatě 54minut proti-Castrovské jednostranné agitky s pohyblivými obrázky. Netvrdím, že všechno, co kubánský režim provedl je OK...to rozhodně ne...jen je třeba dodat, že většinou ani neměl navybranou a ne všechno bylo špatně nebo snad namířeno proti vlastnímu lidu. A navíc...Fidel tam nebyl neomezeným králem a je potřeba si představit, v jak těžké pozici se nacházel už jen z geografického pohledu (o politickém ani nemluvím). Plus taky to, že jako vůdce revoluce si nemohl dovolit ukázat slabost. Věřím tomu, že celých 50 let strávil v tak těžké pozici, že si to nedovedu ani představit. Žádný med. A od dokumentu bych čekal kapku objektivnější výpověď o tématu, o kterém pojednává. Ufff...fakt jste se dočetli až sem? ()