Chceme ještě žít

(TV film)
všetky plagáty
Česko, 2004, 27 min

Oděsa je jako druhý Černobyl: v tomto ukrajinském přístavu žije jeden milion obyvatel a zhruba každý desátý je HIV pozitivní. Jde o smutný evropský unikát.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) je dnes zhruba jedno procento z padesátimilionové ukrajinské populace nakaženo virem HIV. To je půl milionu lidí, tedy ohromné množství. Ukrajinská vláda se sice snaží ve spolupráci s mezinárodními organizacemi bojovat proti této zhoubné nemoci, ale v praxi to téměř není znát. Svědčí o tom i dokument Radana Šprongla a Marka Vítka natočený v Oděse. V tomto přístavním městě na břehu Černého moře je situace vůbec nejhorší nejen na Ukrajině, ale vůbec v celé Evropě. Podle nejpesimističtějších odhadů tu v sobě vir HIV nosí každý desátý z jednoho milionu obyvatel Oděsy!

Jako jedni z mála filmařů dostali autoři povolení natáčet v místním stacionáři, kde své poslední dny prožívají lidé, u kterých se choroba rozvinula už do finálního stadia. Na jejich příbězích mapují tristní situaci kolem problémů s AIDS na Ukrajině, které se velmi podstatně dotýkají i České republiky. Vždyť Ukrajinci tu tvoří velmi významnou národnostní menšinu.

Dokument, který získal cenu Křišťálové srdce na festivalu v Poděbradech a zvláštní cenu poroty na Film and fiction festivalu v Philadelphii, je součástí dobročinné akce nazvané "Chceme ještě žít" na pomoc HIV pozitivním lidem v Oděse, kterou organizuje fotograf Jan Šibík. (oficiálny text distribútora)

SuzieS

velmi desivy snimek, z ktereho vyvstava plno otazek. Jak lze uspesne vest pomoc v zahranici, kdyz se pak predani do ruk mistnim nedari. Kdyz vlastni lide jsou naprosto neohleduplni s otaceji hlavy od problemu. Dokument o lidskem utrpeni, trestu, bezcitnosti, ale i o tom, jak bylo v dokumentu zminovano, ze se porad mluvi o pomoci v africe, pritom toto se deje v Evrope. Navic nektere ukrajinske prostitutky pracuji i u nas.... Hodne lidi na internetu /youtube/ protagonisty odsoudilo, ze jsou to jen feraci a prostitutky. Oni ale nemeli ty informace, co my dnes. Navic clovek vidi tu neskutecnou bidu obyvatelsta. Na druhe strane ani prehnana litost neni uplne na miste, protoze u nekterych - jako treba matka, ktera se ani neobtezovala se pokusit snizit riziku pomoci cisarskeho rezu - to je vylozene trest od zivota samotneho. Zkratka desive. ()

skrblik007

Formou ne moc dobrý, ovšem obsahem velice poutavý dokument. Smekám před těmi, co tohle natočili. O takovýchhle věcech se prostě musí mluvit. A, bohužel, to, co vidíme v tomto dokumentu, je skutečné... tíživě skutečné. Tohle nelze hodnotit jako film, jaký to má asi tak rozpočet. Síla tohohle pořadu tkví v jeho humanitním poselství. ()

boni

Když vezmu v potaz potenciál tématu, kvalitu materiálu a výsledné zpracování, tak mám chuť jít ještě níž. Amatérismus v čiré podobě. ()

jizvoun

Je to síla, na druhou stranu to má necelou půl hodinu, takže prostoru na cokoliv moc není. Pár postav a jejich krátkých příběhů, nějaké záběry okolí, rozhovory a šmitec. ()