Neznámá válka

• Česko Velká vlastenecká válka (viac)

Unikátní americko-sovětský projekt měl snahu přiblížit detailně a komplexně 2. světovou válku objektivním pohledem. Bohužel zůstal nedokončený po invazi Sovětů do Afghánistánu. (oficiálny text distribútora)

Smells

Tuto serii jsem zhlédl ještě v původním překladu jako "Velká vlastenecká válka" před dokumentem "Svět ve válce" a do této doby, jsem považoval Neznámou válku za nejlepší dokument o WWII. Svět ve válce od BBC je sice dle mého názoru lepší, ale východní frontu prostě žeru, takže nemůžu jinak než pět hvězd. ()

CaladanChmur

Absolutně nejlepší dokument o 2.světové válce.  Netuším kdo byl jako vypravěč, ale bylo to neskutečně přesné v rámci hlasu a intonace a hlavně nebyly tu žádné dementně hranné scény. Je to čistě autentické.  A vzhledem ke koprodukci SSSR s USA tak jen totalní duševní idiot může mlít něco v duchu o sovětské propagandě a dát tomu méně jak tři hvězdy (například Arsenal83, pokud číslo 83 jeho jeho rok narození, tak to mnohé vysvětluje, prostě člověk, který pamatuje prd a je jen odkojený novodobými kecy o tom kdo vlastně válku vyhrál  ).  Můžete kdokoliv mluvit o zveličování...ale 22 milionů mrtvých na straně SSSR?? Skoro 2x více než všichni ostatní dohromady? Na určitý patos mají rusové větší nárok, než-li zbytek světa.  Někdy ty záběry jsou tu ale opravdu hodně hnusné a smutné. 90%. Zajímalo by mě, proč je tu uvedený název Neznámá válka, čili překlad amerického názvu a ne název, pod kterým to bylo vysíláno u nás. Může mi to někdo objasnit? ()

Subjektiv

Šířka záběru Velké vlastenecké války je v porovnání s naprostou většinou konkurentů věnovaných druhé světové válce vpravdě monumentální. Aby ne, když se 20 bezmála hodinových dílů věnuje téměř výhradně vojenskému úsilí Sovětského svazu. Dík tomu se dostává pozornosti i tématům, jež by jindy byla považována za zcela okrajová: válce v Arktidě, sovětské invazi do Mandžuska, přesunu průmyslu za Ural, letecké válce na východní frontě, bojům na Kavkaze atd. +++++ Bohužel však seriál podlehl tlaku zobrazit sovětské válečné úsilí pokud možno bez poskvrnky, takže i přes onu zmíněnou šíři se nám mnoho podstatných informací tají či se překrucují: stalinské čistky rozvrátivší velení armády, různé chyby velení, používání taktiky "Útok lidských vln", povaha konfliktu s Finskem, Katyň a obsazení východního Polska a Pobaltí, chování (jistě ne všech) sovětských vojáků na okupovaných územích... Z jistě nezměrného množství německých dopisů z fronty se vybraly ty, jež s respektem hovoří o udatnosti sovětů. Nenašel by se ani jeden, kde se Fric vysmívá jejich neschopnosti? Nechci tím zpochybnit úsilí a hrdinství těch, kteří tolik obětovali pro svou zemi a za porážku nacismu, těch, kteří museli přijímat německé ukrutnosti, ale zase... chtěli by být nástrojem propagandy, symbolem chránícím lidi zodpovědné za řadu zločinů či přinejmenším chyb? Těch, kteří odvahu neměli? +++++ Mohu chápat, že nebylo možné protlačit do dokumentu potřebný kritický hlas. Nebudu se ale kvůli tomu tvářit, že tím nebyla záporně ovlivněna jeho kvalita. ()

gudaulin

Ve své době naprosto mimořádný projekt, jak rozsahem, tak hloubkou zpracování, který měl americké veřejnosti zprostředkovat informace o východní frontě, protože v době studené války byla informovanost o někdejším spojenci v době 2. světové války zcela minimální. Americká a obecně západní společnost žila v přesvědčení, že vítězství nad zeměmi Osy zajistily západní spojenci, a o utrpení a těžkých bitvách v Sovětském svazu nevěděli téměř nic. Široce rozšířené byly i dezinformace z řad wehrmachtu, které bagatelizovaly zločiny německých vojáků na východní frontě a naopak zdůrazňovaly barbarství Rudé armády. Seriál měl 20 dílů, které mapovaly všechna období války od jejích politických příčin až po vítězství. Jeden díl byl např. věnovaný i obrovskému přesunu lidí a techniky v době ústupu do hlubokého týlu, aby mohla být zachována hospodářská výroba, jiný díl zase líčil osud amerických konvojů a hospodářské pomoci Sovětskému svazu. Byly zmapovány všechny důležité bitvy a operace na východní frontě. Použil se přitom dosud neznámý materiál díky vzájemné spolupráci sovětských a amerických filmařů a otevření filmových archivů. Jeden z nejvýznamnějších dokumentárních projektů své doby, byť, a to je nutné zdůraznit, z logických důvodů výrazně ideologicky ovlivněný a nepopiratelně propagandistický... Celkový dojem: 70 %. ()

Dzony

Ano je to jednostranné (ale to je nic proti lživým historickým dokumentům od BBC), ovšem dobové materiály jednostranné nejsou, tam je jasně řečeno, že 2. sv. váka byla hrozná. Dokument je to monumentální, nonstop autentické záběry provází celý projekt. Veselé podívání to tedy rozhodně není, ale myslím, že je dobré to vidět, aby člověk trochu sklonil hlavu a zamyslel se. Vždyť ta doba, o kterém ten film je, nebyla tak dávno. ()