Gyo

• Japonsko ギョ (viac)
Japonsko, 2012, 70 min

Víkendový pobyt se trojici přátel mění v hotové peklo v okamžiku, kdy se po nákupní horečce k večeru vracejí do zapůjčené chaty, v níž na ně čeká odporný zápach připomínající tlející tělo. K jejich překvapení je původcem ryba. Ryba, kterou nějakým podivným způsobem příroda obdařila robotickými na první pohled pavoučími končetinami - nohami, a podpůrným dýchacím ústrojím. Ta ale není jedinou svého druhu. A trojice dívek se o tom za okamžik na vlastní kůži přesvědčuje. To když se kolem jejich chaty přesunuje celá řada obdobně vybavených mutantů s nevkusně zvrhlým apetitem, spočívajícím v konzumaci lidských bytostí - těch, kteří za normálních okolností stojí v potravním řetězci na výši. Role se přehazují a Japonsko je pod enormním útokem chodících obyvatelů moří a oceánů, kteří hodlají zkonzumovat vše, co se jim postaví do cesty. (Conspi)

Dellamorte

Ryža si nejako nevie rady s anime a nápady skrývajú pod rúško " horror / manga /school terror" a iné vtipnosti. Tento pokus nevyšiel , netuším však prečo tak hyzdí svoj pracovný, prísne sledovaný čas, takými blbinkami. Hopsajúci žralok... netuším ktorým smerom sa to ešte zvrtne.Veľa možností na využitie dôstojného EXITu, už neostáva. ()

SOLOM.

Junji Ito a jeho hororová manga – se stala inspirací k natočení tohoto opravdu „podivného a smradlavého“ anime. O tom že Japonci jsou poněkud zvláštní asi netřeba nikoho přesvědčovat, ale tenhle film je už celkem silná káva. Což o to, viděl jsem už žraloky žrát letadla, pohybovat se pod pískem, dvouhlavé i různě zmutované, ale tady se zbláznil celý podmořský svět. Japonští vědci zkoumali „mrtvolný zápach“ lépe řečeno bakterie z druhé světové, vytvořili chodící hybridy a pak došlo k nehodě. Jak už to tak bývá, z moře se vynoří žraloci, mřenky, chobotnice a jiná havěť na kovových nožkách a dostanou chuť na lidské maso…No popravdě mě tenhle film do jisté míry fascinoval, ale zároveň jde i o pěknou blbost. Každopádně masakr v městských ulicích stál za podívání, takže pokud se na tohle chcete mrknout, musíte mít rádi extrémy, kde logika jde stranou (žralok nakluše do autobusu a všecky sežere…). 50% ()

eraserhead666

Žravé mořské potvory značky Asylum + Sharknado + japonská animace + japonské podivnosti (vážně, snad poprvé jsem v klasickém (ehm, ehm) animovaném filmu viděl sendvič (a ne, nemyslím jídlo). Příběh je jednoduše ujetý a slabounce nezáživný, ale přináší několik zajímavých scén (již zmíněný sendvič, cirkus, nafouklé živoly trousící plyn) a vcelku mě zaujala ta pečlivost věnovaná chartakterům postav. ()

Cedr

Chápu zklamání, ale nechápu zbytečný hate. Však on se přece průměr dal čekat. Junji Ito jako horror funguje právě díky skvělé kresbě, která očividně nelze tak snadno rozpohybovat (podobně jako třeba Blame!) a snaha o důstojnou animovanou adaptaci je předem prohraný boj. Proto mi v případě Gyo přijde sympatické, že se o to důstojnost co se týče kvality kresby snad ani nepokoušeli. Co by to mohlo zachránit je samozřejmě námět a storylajna, kterou Junji Ito zvládá zpravidla opravdu dobře. Gyo však nepatří mezi jeho nejsilnější kousky, zatímco to na papíře jakž takž funguje a slavný "gashunk" tam vypadá špičkově, tak v rozpohybované formě... not so much. Přesto jsem se dobře pobavil a stojím si za tím, že Gyo je slušně béčko. ()

Vaklaf

Chodící a prdící ryby útočí! Vyzdvihnout musím slušnou porci brutality a hlavně nechutnosti. Jinak se sice nejedná o nic extra úchvatnýho, ale příjemných 70 minut přímo vybízí ke skouknutí. Mít to délku plnohodnotnýho filmu, nedejbože třeba dvouhodinovýho, tak bych určitě nebyl takhle vstřícnej. To by určitě vyžadovalo víc odpovědí na otázky "Proč?" a "Jak?", a taky by to mohla bejt dost nuda. Ale takhle to za to celkem stojí. ()

• Filmová adaptace stejnojmenné japonské hororové mangy. Tu má na svědomí Japonec Junji Ito. (Conspi)