Černý pásek

(festivalový názov)
  • Japonsko Kuro-obi (viac)

Dramatický příběh zasazený do 30. let 20. století vypráví o třech studentech karate, kteří se po smrti svého mistra vydávají různými cestami, aby zdokonalili své bojové umění. Na pozadí blížící se války tak sledujeme dvě dějové linie, které se postupně sbíhají, aby vyústily v rozhodující boj o Kuro-obi (černý pás). Film ukazuje karate ve skutečné podobě, ve které jediná rána většinou ukončí zápas a kde myšlenky a filozofie karate jsou často důležitější než samotný trénink. (Tamten)

italka63

Zajímavý příběh z třicátých let, kdy císařská policie se snaží zabírat školy karate pro svoje vlastní účely a ještě zajímavější obranná karate technika, jaká se hned tak v nějakém filmu nevidí. ()

Mairiel

Koukám, že absolutní většina diváků by se mnou nesouhlasila, ale Kuro-obi podle mě není dobrý film. Zobrazení karate nemůže být realistické, pokud do krásných úderů a kopů slyšíme ty hrozné nerealistické zvuky á la rozbíjený meloun. (Chlapec bušící pěstičkami do karatisty doprovázený zvuky úderů Chucka Norrise... WTF!?) Postavy jsou neskutečně černobílé, a to, co jako černobílé původně nevypadalo (těžce pracující otec, který v hazardu prohraje vlastní dceru), zešedne stejně jako závěrečná scéna. (Proč byla natočená černobíle jsem taky nepochopila, snad nějaká "skrytá" symbolika?) Hvězdička za dobrou kameru. ()

Necron

Film s jednoduchym a primocarym pribehem, ktery sice spravne poukazuje na to, ze bojove umeni by nemelo byt jakkoliv zneuzivano, ale bohuzel krome teto zakladni filozofie divakovi nic vic neprinasi. Ano, techniky jsou provadeny precizne, ale kvuli tomu nemusel byt natacen tento film, staci se podivat na par exhibic na YT; nebo na usek pred zaverecnymi titulky, kde Akihito Yagi a Tatsuya Naka predvadi sestavy (kata). Choreografie boju ve filmu je usmevna. ()

TomikZlesa

Ano, ano ! konečně film který je opravu REAL a jasně ukazuje že člověk prostě není schopnej ustát 50 kopů do hlavy, 30 údery do břicha atd...Ačkoliv film už po několika minutách divákovi přímo vnucuje svůj budoucí děj a zároven hlavní pointu a konec filmu, sice se film opravdu tak vyvijí, ale za trošku jiných okolností. Díky tomuto filmu sem pochopil a musí pochopit i všichni ostatní o čem karate je. ()

cubajz

další z řady životopisných snímků o mistrech bojových umění, tentokrát bez veškerých přikrášlení ukazující syrovou formu karate, kdy většinou zápas rozhoduje jeden jediný zabijácký úder - pocta nesportovní a původní formě tohoto stylu, která díky masivní expanzi sportovních disciplín skoro vymizela. Nicméně právě díky své realističnosti a syrovosti film občas nudí. ()

majo25

Trochu roztprtčitý film. Na jednej strane ukážkové bojové umenie, na druhej slabé spracovanie. Bezcharakerové postavy sa chovajú nelogicky, kamera je väčšinou podpriemerná, príbeh nedáva niekedy zmysel. Zlyháva strih aj réžia. Áno, pointa o vybraní si vlastnej cesty a hodnotách sú pekné, ale ich prepracovanie je prvoplánové. Na druhej strane veľmi dobré súboje, priam autentické karate, čo dokumentuje to, že súboje sú nielen efektné, ale v prvom rade efektívne. Veľmi dobre sa na nich pozeralo, aj preto som radšej videl v akcii Taikana (postavu) ako hl. hrdinu. Športový žáner by som z filmu vylúčil, nevyskytuje sa tu. ()

midget

Výborně udělaný souboje a režijně taky hodně sebejistý a efektivní film s několika nenápadnými (i nápadnějšími) nápady - vrchol je samozřejmě finální souboj v černobílé. Trochu zaráží, že i když se má film odehrávat v okupovaném Mandžusku, nevystupují v něm žádní Číňané... ()

neoBlast

Ač souboje v karate jsou osvěžující (žádné wire-fu tu nenajdete), tak příběh, působí naprosto chladně a kovově. Chybí zde jakási osudovost, či důležitost proč se události dějí či proč bychom měli hrdinům fandit. Jdu si radši znovu pustim Fist of Legend s Jetem. 60 % ()

Maki89

vynikajuci... pre kazdeho vyznavaca vychodnych filozofii alebo bojovych umeni povinnost... cistota prevedenia subojov a hlavne ich pravdive zobrazenie? to sa vo filmoch casto nevidi... + k tomu pomerne minimalisticke spracovanie s prijemnou hudbou a nie prilis zlozitym dejom... ale to k takemuto filmu ani nepatri, je to zbytocne... 9/10 ()

ywo666

Veľmi dobrý karate film ... kde aj uvidíme karate. Minimum šaškovania. Ide tu skjôr o čisté techniky a filozofiu. Paradoxne to celé skončí ako MMA v bahne. Páči sa mi ako to režisér pojal. Ale mohlo to byť ešte epickejšie. Niekoľko dejových línií sa dalo krásne rozvinúť. Nevadí. Jediné čo mi fakt vadilo, že hlavný hrdina bol teplý sráč, ktorý kým sa rozhýbal, bolo väčšinou neskoro. Takže som celý film fandil Taikanovi. Karate (a žiadne bojové umenie) nemá slúžiť na ubližovanie slabším. Ale to pasivita Giryua bola hlúpa a celá filozofia "neudrieš" sa mi nejak nepozdáva. Napriek tomu viac než dobrý film. 80% 4* ()

VanTom

Vynikající film, kde jde o klasický střet dvou rozdílných přístupů - využít bojové umění k získání bohatství a moci, nebo pro dosažení vnitřního souladu a jenom na obranu? Souboje jsou realistické (žádné rychlé střihy tu nečekejte), hlavní představitelé více než uvěřitelní. I přes krátkou stopáž bohužel ke konci už trochu natahované. ()

Pecival

Poměrně prostý příběh o rozdílném výkladu a přístupu k bojovým uměním (v tomto případě karate) okořeněný pár slušně natočenými souboji. Ty se snaží o realističtější přístup, tudíž mě na ních velmi iritovalo, že se tam občas nějaký ne-mistr vůbec nekryje a dostává údery, které trochu fyzicky zdatný člověk musí aspoň částečně vykrýt reflexivně (tedy pokud se karatističtí mistři nepohybují rychleji než Brad Pitt v Interview s upírem). ()

Looser

Nejlepší film s tématikou bojových sportů, ne snad kvůli samotnému příběhu, ale kvůli reálnému zpracování. Žádné wire kung-fu a nebo jiné triky. Kata při závěrečných titulcích pak ukazuje, že herci karate opravdu umí. ()

Kratoc

K tomuhle filmu se asi běžný filmový divák dostane jenom velikou náhodou (tak, jak se to povedlo mně), ale myslím, že ten, kdo někdy přičichl ke karate musí být z tohoto filmu v sedmém nebi, protože obsah vítězí nad formou. Příběh prostinký tak, že dětská říkanka je oproti tomu rébus, scénář jakbysmet a herecké výkony jdou v těsném závěsu. Jenže o to v tomhle filmu vůbec nejde. Hlavně proto, že herci nejsou ani tak herci jako skuteční držitelé černých pásů v karate a ze soubojů je to vidět. To není žádné tancování a výměna tisíců úderů, ale skutečné bojové umění vypiplané až na dřeň. Takže pro fanoušky karate je to téměř "povinná četba", pro nás ostatní je to zajímavý film s nezajímavým dějem, ale realistickým pohledem do světa a filosofie karate. ()

Morico

Kuro-obi je mezi filmy o bojových uměních jednoznačně někde na špici, celkové zpracování, hudba a kvalitně provedené souboje mi přinesly 95 minut skvělé podívané a opět mi to utvrdilo v tom, že k takovýmto schopnostem, jaké měli "praví" karatisté se už nikdy ani nepřiblížíme. ()

Jeremiah

Kdy se má začít bojovat ? Až budu mrtvý ? Kde je ta hranice ? Co a koho musím obětovat, abych dokázal, že jsem ten pravý ? Přátelství, lásku, život ? Ano, útok není vždy řešení, ale bezbranně přihlížet na příkoří a zlo je také zlo :( ()