Battle of the Atlantic

Kamera:

Fred Fabre

Bill Paterson

Big Bear

Opravdu povedený dokument BBC. Ve třech dílech nás tvůrci seznámí s ponorkovou válkou, kterou se nacistické Německo snažilo srazit na kolena Británii. Ta většinu surovin a zásob dovážela a bez konvojů by se neobešla. Divák se dozví o taktice tehdejších ponorkových velitelů i o způsobu obrany ze strany obchodních lodí a eskortních plavidel. Dokument věrně popisuje německou ponorkovou nadvládu v Atlantiku, kterou narušilo jen období, kdy se Spojencům podařilo rozluštit kód Enigmy. S nástupem radaru a obrovské materiální převaze díky neskutečným výrobním kapacitám USA se pak štěstěna pozvolna začala přetáčet na stranu Spojenců, kdy se z obávaných podmořských lovců stala doslova štvaná zvěř a kdy se potopení obchodní lodi rovnalo pomalu zázraku... Do tohoto období zasáhli i naši letci jejichž 311. bombardovací peruť byla převelena k pobřežnímu velitelství a kteří vyměnili Welouše za dálkové Liberátory. Invazí do Normandie se pak konvojům otevřely bezpečné trasy a bitva o Atlantik vlastně skončila. Dokument je obohacen o ,,hrané '' sekvence i o velké množství dokumentárních záběrů, které na rozdíl od jiných dokumentů o válce nijak nekolidují s komentářem. Třešničkou na dortu jsou pak zachycené výpovědi očitých svědků a účastníků a to nejen z torpédovaných lodí, ale i z německých ponorek včetně jejich velitelů! Jako první komentující odpaluji 5 hlubinných pum. * * * * * ()