Bastardi

(festivalový názov)
  • Mexiko Los bastardos (viac)

Fausto a Jesus jsou dva obyčejní mexičtí dělníci, které už nebaví každodenní rutina. V práci vydělávají doslova z ruky do huby, peněz je málo a oni by chtěli víc. A tak se rozhodnou něco s tím udělat. První krok: sehnat si brokovnici. Ono už se něco najde... (Davies182)

MA.KI

Ač by se podle filmového plakátu mohlo zdát, že se jedná o gangsterský snímek z prostředí drog a násilí, pro Mexiko tolik typického, je tomu jinak. V hlavní roli tohoto nekonvenčního, (nejenom) sociálně kritického, filmu jsou dva mexičtí dělníci a jejich nově pořízená brokovnice, s kterou jdou "na návštěvu" k osamělé bohaté Američance. Velmi pomalé tempo udává tíživou atmosféru a napětí, přičemž diváka z jeho zdánlivé letargie hodně rychle dostane šokující závěr. Silné emoce utopené v děsivém tichu a bídě protagonistů. Mimochodem, které postavy jsou těmi bastardy? ()

R3v

Amat je úžasný chlapík, veľmi sympatický, po diskusii som sa za ním na chvíľu stavil a osobne si myslím, že o ňom ešte budeme počuť. No ale k filmu - perfektné zobrazenie prostredia, ale ako hovorí sám režisér, jednalo sa o fikciu. Dlhé zábery mali svoje opodstatnenie a vyvolali to, čo mali - napätie, u niektorých nervy až otravu. Samozrejme, scény by sa mohli vykresliť omnoho dynamickejšie strihom, ale mne sa to takto páčilo, najmä kompozícia celej mizanscény, napríklad ako sa tí dvaja chlapíci štverali do okna, všade tma a len malé svetielko v strede, úžasné. Vo filme sa toho mnoho nedeje a pritom sa tam toho stane veľmi veľa. Jednoduchý scenár stavia na postupnom vyhrotení situácie, mladšieho z dvojice nám na prvý pohľad zobrazuje ako sympatickejšieho, *** SPOILER *** ale napokon to dopadne úplne inak . Moment prekvapenia bol najsilnejší za posledné roky, syn to tiež dosť odpálil (doslovne). A napokon návrat k beznádejnosti akoby sa nič nedialo. *** SPOILER *** Amat si oprávnene odniesol niekoľko cien z IFF a ja mu držím palce. Nejaké fakty, ktoré spomínal Escalante na diskusii po projekcii: snímka mala rozpočet cca pol milióna dolárov, herci neboli profesionáli. Zábery sa aj napriek svojej dĺžke príliš nepretáčali, pretože nebolo peňazí nazvyš. Amat povedal, že pred piatimi rokmi by s takýmito peniazmi mohol o podobnom filme len snívať. Film zatiaľ videlo len minimum divákov, keďže oficiálne ešte nebol nikde uvedený do distribúcie. Niekto sa na záver poeticky spýtal - "Kto boli tí bastardi? Tí dvaja mexičania alebo ich zamestnávatelia? :)" Pravdepodobne však každý vie, čo bolo bastardnejšie, aj napriek "motivácii" hlavných hrdinov. ()

guri

Tazko povedat, co malo byt cielom tohto filmu. Mozno fakt, ze zufali ludia (Mexicania snaziaci sa pracovat s USA) robia zufale ciny (vniknutie do domu), co mozu mat velmi krute nasledky (pre niekoho az fatalne). Skoda, ze cely film ide velmi pomaly; casto sledujeme dlhe zabery, kde sa takmer nic nedeje (za vsetky spomeniem uvodnu scenu). A takychto momentov je dost vela a nie su kratke. (MFF Bratislava 2008) ()

Ony

Upocení machos, nuda, špína a vedro. Tíha atmosféry se Los Bastardos upřít nedá. Je to přesně ten typ filmu, u kterého celou dobu jen čekáte, kdy z plátna vylétne macatá masařka a vykálí se vám na hlavu. K tomu nakonec nedošlo, zato sem švihli dvě vskutku olbřímí lekačky. Při těch jsem se sice málem zadusila sušeným banánkem, ale bez hlubšího ukotvení v příběhu zapůsobily jen jako laciný efektík. Celkově tedy hodnotím film jako nedotažený a ne příliš zajímavý. Škoda, protože své klady určitě má. ()

Jordan

isteže, nejednému divákovi sa budú zdať Escalanteho "Bastardi" prezbytočne pomalý ba až nudný, ale to pomalé tempo má svoj zmysel, nenudí, štve - ale vedome, temporytmickou dramaturgiou mi to pripomenulo Hanekeho Caché, ale obohatené o mexické vnímanie sociálnych problémov a ešte o čosi viac vyburcované po stránke brutality a absurdity . . . mňa osobne i napriek pomalému rozjazdu a rozpakom v úvode (lebo som nevedel, čo čakať) film veľmi milo prekvapil a páčil sa mi, škoda, že som z časových dôvodov nemohol ostať na diskusiu so samotným režisérom (ktorý si prišiel na MFF Bratislava 2008 film osobne uviesť); výborná "hudba" pod titulky! Silné! ()