Sedm nevěst pro sedm bratrů

• USA Seven Brides for Seven Brothers (viac)

Žoviální muzikál z období zlaté éry muzikálu perfekteně spojující zpěv, tanec a dějovou linii. Keelovo rozhodnutí oženit se přinutí jeho neotesané bratry k tomu, aby následovali jeho příkladu. (oficiálny text distribútora)

marrjaana

Tento film jsem chtěla vidět už dlouho. Myslela jsem že to bude přihlouplá komedie, blbost. Jo a místy je to přihlouplý a určitě to mezi feministkami není moc oblíbený film, ale já jsem nadšena. Je to celý takový miloučký a místy opravdu hodně vtipný. Opravdu jsem se bavila celých sto minut. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Got any ketchup handy?" "My stew can stand on its own feet."     Muzikálový príbeh siedmych neotesaných bratov, ktorých si na začiatku (neplánovane) vezme do parády dievča s riadnou parou ("Show the girls you have etiquette." "Eti-what?"). Je síce hrozne vyfarbičkovaný a gýčovitý, ale spočiatku som to považoval za zámer a dokonca som v tom nachádzal aj istý pôvab, isté rozprávkové čaro (s odkazom na Snehulienku a sedem trpaslíkov (1937)). Hoci stvárnené prakticky neznámymi hercami (snáď okrem Russa Tamblyna), postavy mi boli celkom sympatické, najmä Milly je milá (Jane Powell). Postupne sa ale začala kopiť naivita, prízemnosť a sexizmus (v deji, či dialógoch) - samé tupé vyťahovanie sa, kto ďalej doští, resp. kto má mocnejšie päste, čo je zrejme podľa južanských kritérií znakom správneho chlapa. A ďalším znakom je asi to, že správny chlap si uchmatne ženu, aká sa mu zapáči, pričom jej názor dôležitý nie je. Ten dej ohľadom únosu je vyslovene dementný - na jednej strane tupé zvery, na strane druhej hlúpučké sliepočky. Je zaujímavé, aký bol v danej dobe pohľad na znásilnenie - to bolo totiž považované za niečo úplne nevinné a veľmi zábavné. Navyše v závere aj ta gýčovitosť presiahne všetky medze (príchod jari, príchod dieťaťa) a už sa film jednoducho nedá sledovať s nadhľadom, ale začne byť príšerne otravný. Ale musím priznať, že to "odunášanie" (resp. "antiúnos") ma celkom pobavilo. A keďže sa jedná o muzikál, nemôžem vynechať hodnotenie hudby. Ani tu nebudem príliš priaznivý. Až na pár výnimiek (napr. výborný "Drevorubačský zbor") sa totiž jedná o samé južanské odrhovačky v štýle country, ku ktorým patrí také to typické hopsanie. Hlavní predstavitelia (Jane Powell a Jeff Richards) síce nespievajú zle, ale majú taký hrozne štylizovaný až silený prejav (akoby sa pokúšali o operný spev). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Pa used to say love is kind of like the measles. You only get it once. The older you are, the tougher it goes." ()

Rattlehead

Dobrý scénáristický nápad a povedená taneční čísla. Tyhle roztomile naivní filmy z padesátých let mám rád. Jen ty písničky mohly být lepší, nepamatuji si ani jednu melodii. Snímek není vhodný pro feministky... ()

Doutas

Nikdy jsem nebyl fanda muzikálů a tenhle film mě v mém přesvědčení nijak nezviklal. Zpívá se tam a tančí, je to barevné, umělé a laciné. A to ještě o něco víc, než ostatní dobové muzikály. Už dlouho mě žádný film takhle nerozčílil svou hloupostí. ()

Auvajs

Stáhl jsem si 4 dvdripy, všechny z hlediska kvality nekoukatelné, ale nic lepšího asi neexistuje, to zaprvé... Oregon kolem roku 1850. Do městečka (o velikosti pár baráků) přijíždí největší buran světové kinematografie. Ještě to odpoledne si nachází ženu a žení se. Chudák holka rychle přichází o iluze, hned jak jí novomanžel přiveze "domů"... Chlapec má totiž šest bratrů, jeden větší prase než druhej... Film má jen náznakový děj, je to hlavně muzikál. Dívka své švagry učí "manýry" a "chování k ženám", ti nakonec svůj "milostný problém" vyřeší poměrně radikálně - vtrhnou do vesnice a dívky, do kterých se na té jejich jakési vidlácké diskotéce zakoukali, prachsprostě unesou. Nekvalitní obraz, přitroublý děj, zastaralé nemelodické přiteplené písně ("I'm a lonesome polecat*.. Lonesome.. sad and blue.. 'cause I got no feminine polecat.." ..OMG).. Trochu vtipu to na druhou stranu mělo. *tchoř ()

Sopholojong

Snehulienka a sedem neandrtalcov... pardon zalesakov! Muzikal v zlatokopeckych (takmer westernovych) kulisach? Nie, to su mix-upy zanrov, ktore by nikdy nemali existovat. Okrem toho je vsak vsetko ostatne znesitelne - krasna blondinka s modrymi ocami, spievajuci "ginger Old Shatterhand", studiove kulisy s namalovanymi scenami nerusia, ale naopak posobia prijemne rozpravkovo (tie snehovo dokonca fantasticky) a tanecne/spevacke vystupy sice nie su ziadnou perlou zanru, ale definitivne neirituju nejakym "hystercenim" alebo gycom. ()

Shinycats

Americká klasika z období zlaté éry muzikálů 50. let. Vydařený příběh farmáře Keela, který se rozhodne během jednoho dne najít dívku a ještě tentýž den se s ní ožení a odveze si ji na svoji farmu do hor, kde s ním žije i jeho 6 neotesaných bratrů, svobodných mládenců. Proč by však měli právě oni zůstat na ocet, když v podhorské vesnici žije několik půvabných adeptek na vdávání? Originální komedie s výborným hudebním podkladem, na jehož aranžmá a orchestraci se podílel i Alexander Courage, též známý pro svoje působení na dílech, jako jsou např. "My fair lady", "Někdo to rád horké", "Superman", "Jurský park", a dále pak v pol. 60. let, vytvořením znělky ke sci-fi seriálu "Star Trek". ()