Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Ergon

Trošku zvláštní, místy až parodický, náhled na nejbrutálnějšího britského vězně. Děj ničím nenadchne. Ovšem co stojí za pozornost je samotný EXCELENTNÍ výkon Toma Hardyho. ()

ppetrnosek

První polovina zajímavá, přehnaný styl jako u Kubricka. Od začátku druhé poloviny začíná film pokulhávat a ke konci ve snaze udělat z toho umělecké dílo se film rozsypal úplně. Skvělé sólo Hardyho, který táhne od začátku celý film. ()

Sign

Velice zvláštní životopisný film o nejznámějším vězni Britských ostrovů který sice nepřináší nic převratného, avšak je velmi originálně natočen, všichni přítomní herci se snaží jak mají ale čím je film maximálně zajímavý je samotný Tom Hardy který si roli Charliho skutečně užívá na plný koule, opravdu to co zde předvádí je herectví samo o sobě a jeho ztvárnění vyšinutého agresivního člověka toužícího jen po násilí a věznici bylo pro mne tak dokonalé že se na tento snímek kdykoliv znovu podívám a nemohu dát méně než 4 :-) ()

bono22vox

Představitel hlavní role Tom Hardy na sebe naplácal během unikátně krátké doby skoro dvacet kilo hrubé neopracované hmoty, oholil si hlavu a vůbec se do své role absolutně vnořil. Spíše než Wrestlerovi Mickeyho Rourka, jenž do role vnesl vlastní zkušenosti, se ale Hardyho výkon podobá tomu, co se sebou provedl Daniel Day-Lewis v Až na krev nebo Heath Ledger coby Joker v Temném rytíři. Kompletně proměnil svůj akcent a na obličeji si vykouzlil masku jak z divadla kabuki. Na plátně taková performance působí uhrančivě, ale v zásadě je to póza a šaškování. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento skutečně žijící chlap s nálepkou „nejnebezpečnější vězeň Velké Británie" má jen image, ale ne vnitřní identitu.Co si ostatně myslet o někom, kdo si kvůli kariéře ilegálního boxera s holými pěstmi oficiálně změní jméno podle hvězdy akčních filmů? (A to nemusel být ani Charles Bronson, ale raději Jack Palance nebo Clint Eastwood …) Zkrátka: snímek Bronson s famózním a netradičně sexy Tomem Hardym (kníry se vrací do módy!) se snaží být příliš zábavný a nestará se, že život skutečného Charlieho Bronsona byl mnohem bohatší na události a barevnější, co se týče jeho mysli, v níž nezáří jenom temně rudá. 80% ()

Pathrose

Věřím, že tohle mohla být životní role Toma Hardhyo. Ona zčásti je i teď, ale tohle mohla být prostě ŽIVOTNÍ ROLE Toma Hardyho. Bohužel scénář a zpracování, které je sice zajímavě pojaté, nedělá z filmu životopisný snímek, který by se vám nutně vryl do paměti. Hardy se sice stal Bronsonem, ale jeho výkon je také to jediné, co si z filmu odnesete. Bohužel. ()

radeckator

Film o magorovi, který má jedinou vizi a to být slavný a proto, že je furt v base, všechny kolem sebe jen mlátí, mě nebavil a ani víc nezaujal, nemám tyto ,,hrdiny" moc rád a ani filmy o nich. ()

BaruM

Co k tomu dodat? Skvělý Tom Hardy dokázal jak neuvěřitelně dokáže pracovat s mimikou tak, že jsem mu celý příběh snědla do posledního drobku. Není moc herců, na kterých by mohl stát celý film jako na Hardym. Role naprostého psychouše mu až neuvěřitelně sedla, a nemohla jsem se ubránit i smíchu. Nevím, jak bych hodnotila, kdyby obsazení bylo jiné. Ale Tom Hardy tomu dal prostě koule. ()

crjules

Povedene , celkem vtipne a umelecke stvarneni snimku ( byt o nekom tak zbytecnem ), nakonec nebyla ztrata casu. Tom Hardy podava dabelsky dobry vykon! Pro zajimavost : www.bronsonthemovie.com/ ()

Lichty

Originálně natočený životopisný film o nikom. Žádné důvody či vysvětlivky, jenom Tom Hardy s knírkem a pečlivě namíchaný soundtrack. ()

john.h

Kvalitně a podle skutečnosti natočený snímek o šíleném magorovi, který musí mít v hlavě strašný chaos. Kromě hlavní postavy ale není ve filmu nic moc zajímavého a hlavní postava se vlastně ani nijak nevyvíjí a je od začátku stejná. Být to dvacetiminutový kraťas, bylo by to tak akorát. Ta hodina a půl bylo už moc prostoru pro magora s pseudonymem Charles Bronson. ()

Cranham

Scénář má potenciál, bohužel místy nešikovná režie strhává celkový dojem. Ten film by se dal natočit zajímavěji, vtipněji, ano, některé scény jsou dobré, ale bohužel tu jsou i hluchá místa, dlouhé scény, kde se nic neděje a tak se divák jen dívá na obrazovku a říká si co kurva...Celkem to zachraňuje Tom Hardy, který se doopravdy vyřádil a předvedl, že hrát umí ( i když jsem o tom nikdy nepochyboval), ale spoléhat pouze na hlavního hrdinu bohužel nestačí, takže když film skončí, řeknete si, že to bylo celé vlastně o mlácení a o vážné hudbě a nic víc si z toho neodnesete.. ()

jos_sep

Svým způsobem zajímavě natočený film, který je ale v podstatě o ničem. Magor by se pořád rval, je posílán s jednoho institutu do druhého a těžko říct, o co mu vlastně jde. Z průměru to tahá nahoru skvělá hudba a výborný Hardy. ()

markyzgero

hi, my name is charles bronson... když už člověk jednou je bronsonem, tak má koukat, aby jím byl. a když kouká, aby jím byl a je, tak má být co je a nemá být charltonem hestonem, jak tomu v jeho případě mohlo být. ()

vetsinezobri

Tom Hardy je světovej. Mám moc rád tyhle filmy, který stojí na výkonu jednoho herce, a Hardy je naprosto bezkonkurenční. Schází mi tam ale víc dějovosti, něco, co by střípky ze života Charlese Bronsona spojilo v celek. To tomu chybí a je to strašná škoda. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)