Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

kersten

Tento film ma veľmi bavil. Spôsob ako je natočený....celá atmosféra ma úplne dostala. Tom Hardy nenudil, skvelý herecký výkon ()

IBI

Hardyho one-man show, kde ukázal, že z něj roste velká filmová hvězda. Snímek jako celek vyjde na lepší tři hvězdy, rozhodně to je ale vyjímečný filmový zážitek. Výborná hudba! ()

actor-SP

Štýlový, namazaný, nekonvenčný, šialený aj zaujímavo monotónny. Bronson vyžaduje dávku filmovej (hlavne dramatickej) inteligencie nato, aby bol pochopený. N. W. Rehn nás vťahuje do sveta, kt. nechápeme, ale ani nemusíme pochopiť, je plný umenia, inakosti, zvláštnosti, zdravej staromódnosti i montáže viacerých žánrov. Rehn skĺbi aj nesklbiteľné. Oživý aj to už dávno mŕtve a zemoční aj monotónne. Skĺbením talentu T. Hardyho sa dostáva tento počin na samý extrém svojho druhu. Rehn je človek, ktorého milujete aj nenávidíte. Je to nepoučiteľný génius. Vytvára obrazy, po ktorých je naša spoločnosť hladná a ktoré sa nikdy nestratia, no niet filmu, kde by svoje majstrovstvo dotiahol na správnu líniu (okrem filmu DRIVE). Žiaľ, takto ostane u mnohých nepochopený. ()

Killingjoke

Tak jsem se k tomuto filmu konečně dostal, díky nočnímu vysílání ČT2. Film je netradičním pohledem do dekadentní a zvrácené mysli nepoučitelného násilníka a sociopata, který to dotáhl až na nejslavnějšího vězně Velké Británie. No na první pohled možná nic tak zajímavého. To co film v mých očích vytahuje z průměrnosti je forma vyprávění a pak naprosto geniální výkon Toma Hardyho. Jeho podiově-divadelní vsuvky jsou skvělé tak, že bych na něj hned zašel do divadla, do kterého normálně vůbec nechodím. O provedení násilných scén, někdy až na samé hranici nechutnosti nemluvě. Bronson asi není film pro každého, své diváky si ale rozhodně zaslouží. A pro fanoušky Toma Hardyho je tohle povinnost! ()

Whitebeard

Tome Hardy, všechna čest. Z tebe vytáhli co se dalo, jen co je pravda. Geniálně zahráno, jinak bohužel průměrnej film. Znovu se na to určitě nepodívam. Ale kdo neviděl, tak už kvůli Hardymu zkouknout :) ()

Charlie84

Netočit to Refn a nehrát tam Hardy, pravděpodobně by to byl odpad. Ten film nemá od začátku do konce žádný posun, vývoj, příběh neexistuje, pointa neexistuje a co je nejhorší, on to snad má být záměr? A v čem prosím jakože ten vtip spočívá? Nevím.... Stejně jako nevím, zda po Hardym tyhle herecké kreace (úmyslně nepoužívám "herecký výkon") chtěli nebo zda jediná instrukce spočívala v "dělej největšího magora jakého zvládneš" a nechali mu volnou ruku. Někoho to vyloženě naštve, spíš než o film totiž jde o sadu psychotických výjevů za psychotické retro hudby s Hardym utrženým ze řetězu, který neřekne víc než jednu souvislou(ehm) větu a mezitím mlátí lidi. Konec pointy. Mít to na obrazovce víc než jednou ročně, asi bych oprávněně prskal na všechny strany. Ale takhle....sakra proč ne... PS: Od "Shame" s Fassbenderem mám nutkavý pocit, že kvalita filmu klesá přímo úměrně s množstvím odhalených penisů...v duchu tohoto přesvědčení jsem upřímně zvědav na srbský "Klip":) ()

darkreider

Hardy je skutočne parádny a muzika v pozadí zaujímavo podkresluje celú tu psychicky narušenú atmosféru. Nech sa na to dívam z ktorejkoľvek strany, vždy mi to vyjde ako nadpriemerný film. ()

Schlierkamp

Britský životopisný film o muži, jenž se díky své nezačlenitelné a agresivní povaze proslavil jako nejznámější ostrovní vězeň. Tom Hardy v roli Michaela Petersona, násilnického maniaka, jemuž na sobě samém pramálo záleželo a aby se zviditelnil, bojoval zejména proti autoritám, předvedl naprosto ojedinělý výkon a dějově značně plochý příběh stojí z velké míry na něm. Pobyt v psychiatrické léčebně, jediném místě, kde se energického agresora s elegantním knírkem podařilo pomocí obrovských dávek uklidňující prostředků zkrotit, musel zanechat na deviantovi nevratné následky, neboť poté se choval ještě vyšinutěji. Pro účely tajných bojových akcí, kde se mohl stát skutečnou hvězdou, si vybral pseudonym americké akční legendy Charlese Bronsona a vskutku jsem měl dojem, že v jistých ohledech byli jejich typy postav podobné, dokonce mi pár scén evokovalo vynikající snímek Zlé časy právě s Bronsonem. Poměrně jednoduchý příběh se dánský režisér N. W. Refn rozhodl zatraktivnit trestancovými monology na černém pozadí nebo podivnými cirkusovými představeními s Hardym v roli klauna před prázdným publikem, což snad mělo symbolizovat prázdnotu myšlenky či touhy, po jejíž cestě se vydal. Velmi se mi líbila hudební složka snímku, zejména oceňuji úspěšně využívaný kontrast klasické vážné hudby a násilných scén a také stojí za zmínku velmi povedená kamera. Jak už bylo řečeno, příběh je jednoduchý a přímočarý, ale zejména díky jedinečnému hereckému výkonu hlavní postavy se jedná o pozoruhodné dílo o totálním magorovi, jenž údajně sedí svázaný řetězy v kleci na samotce dodnes. ()

rukay

Zábavný a otravný snímek zároveň. Hodinu a půl dlouhý medailonek vygumovaného magora, avšak naprosto geniálně ztvárněného nezapomenutelným Tomem Hardym, který zde předvádí ukázkovou definici one-man-show, ještě podpořenou perfektně vybranými hudebními hity. To vše na jedné misce vah, proti pseudo-intelektuálnímu, kolážovému, kabaretnímu režisérskému vyprávění, jenž mi polo krev od začátku do konce. Sonda do mysli někoho, kdo mlátí -kromě rodičů, knihovníků a holek- všechny, všude a vždycky. Sado-masochista jednající bez logického důvodu, podporován potleskem imaginárního publika, a ovládán představou vlastní výjimečnosti. Sociální komedie u které mi bohužel chybí výraznější pointa, než jen že film je stejně uhozený, nelogický, a zbytečný jako člověk o kterém pojednává. 2*** ()

ecis

Velmi kontroverzna myslienka natocenia filmu o nasili a o nicom inom. Psychologicky nahlad, dejova linia su vynechane na ukor stylizacie nasilia a prazdnych slov hlavneho "hrdinu". Audiovizualne spracovanie je nakolko netradicne, natolko kvalitne, az si zasluzia samostatnu hviezdicku k hodnoteniu. Urcite zaujimavejsie ako x inych sablonovitych biografickych filmovych spracovani. ()

crackonosh

Famózní Tom Hardy v příběhu, který jakýkoliv příběh postrádá. Místo toho jen procházíme sledem převážně vězeňských bitek, u kterých chybí jakákoliv motivace i výsledek. Těšil jsem se na poctu Mechanickému pomeranči (a prvních pár minut vypadalo docela slibně), ale dostal jsem plytký film s velmi rozkolísaným tempem, dobrým soundtrackem a nulovým vývojem hlavní postavy. ()

Lovec prasat

Ano, ten film je dobrý, zejména díky pár zábleskům sugestivní režie a díky skvělému Hardymu. Nezačnete se tedy nudit ani přesto, že zde jde totálně banální sdělení a prakticky většina stopáže je hluchou výplní. Refn má na víc, a to dokázal, zdá se, až v pozdější tvorbě. Celý článek zde. ()

Lumberjack

Hodně zvláštní film, kde exceluje Tom Hardy (ještě že Statham odmítl ve filmu ukázat pindíka a raději odstoupil od natáčení :-D )... ()

fililipekk

Výbornej výkon Toma Hardyho, který stvárnil nenapravitelné zvíře. Skvěle se hodící hudební doprovod, zajímavě natočený. Kdyby Bronsona nezahrál Hardy tak by mi to vůbec tak nesedlo, opravdu byl neskutečnej. Dobrej filmovej kousek, na druhou stranu je mi trochu smutno z toho, že mezi námi jsou opravdu taková individua, nezačlenitelná do normální společnosti. 34 let v krimu, z toho 30 v izolačce- síla. ()

LabySo69

Když jsem viděl Drive, říkal jsem si, že Refn má celkem blízko k Lynchovi. Bronson mě v tom jenom utvrdil. Opět hodně zvláštní filmek s hodně zvláštním hlavním "hrdinou". Tom Hardy je excelentní a soundtrack místama stejně divnej jako sám film. Zajímavej to zážitek. 70% ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)