Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Stanix

Chápu že někomu tenhle snímek nesedne, ale řekl bych že tak nízké hodnocení ( 65% 23.5.2012 ) si Charlie určitě nezaslouží. Zpočátku mi vypravěčská forma moc nesedla, ale postupem času jsem ji přijal a uznal za povedenou. Tom Hardy na mě udělal dojem, udvedl kus dobré práce. Hudba a "ozvučení", jako téměř vždy u Refnových filmů, excelentní. A co se týká nějakého toho srovnání, tak rozhodně ne Mechanický pomeranč, jak tu kdosi psal, nýbrž Přelet nad kukaččím hnízdem. Ten je v jistých znacích Bronsonovi malinko podobný. ()

dzank

Áno áno, chýba poriadny príbeh, Bronson je cvok, stále všetkých mláti a bla bla, ale NO A ČO?! To čo predviedol Hardy, bolo umenie. Jeho servírovanie čaju a "nákup" prsteňa, pre mňa top. Riadne trafený film, ktorý stojí za pozretie. ()

Hisnuklusi

Vůbec se nestydím dát tomuhle filmu plnou. A ani jsem nečekal, že snad od Refna někdy uvidím něco, co by mě vyloženě potěšilo. Bavilo od začátku až do konce. A mám obrovskou chut si to hned pustit znovu. Tady Dokázali skloubit to jejich tzv protáhlý umění (art), i když samozřejmě do jisté míry hodně díky Hardymu uměleckému výkonu, s prvotřídním a hlavně především ne nudným vyprávěním. To Gratulace jako. Já se bavil. Sranda. Akce. Fajn příběh. Fajn vyprávění. Nenudil jsem se ani na vteřinu. Samozřejmě, že ten příběh mohl být podle mého názoru rozvinutější. Třeba mi trochu vadilo, že tam nebyl náznak sebemenšího tréninku, nebo aspon nějakého posilování krom úplně na začátku, ale to mi přišlo málo. Ale to neva. To bych vyčítal kdyby to, co se v tom filmu dělo, bylo na hovno, ale všechno, co se v tom filmu dělo, mělo hlavu a patu a hlavně to bylo ZÁBAVNÉ. O tom film je. Má bavit. Tenhle baví a já jsem dlouho neviděl, takový fajn odvar. :) ()

Zl0

Hodinu super jazda a zvyšok som už len čakal kým to skončí. Od scény s knihovníkom sa všetko už len opakovalo a naťahovalo. Myslel som že kvôli nejakej pointe. Tá však neprišla, alebo som si to nevšimol. Skôr umelecká vec. Druhýkrát to pozerať nebudem. Asi. ()

Rastabilly

Podle mého názoru výborné drama, které zcela zbytečně upadlo v zapomnění vlivem plytkého a křečovitého scénáře. Ten kontrastuje s brilantním výkonem Toma Hardyho za doprovodu výtečného soundtracku. Naprosto dokonalá je scéna „One man, two face dialog". Filmu mohla taktéž uškodit příliš vysoká očekávání, protože trailer poukazoval na velkou podobnost s Mechanickým Pomerančem, což je masterpiece. ()

vozralec

Refn projevil svoje artové sklony. Často bohužel. Plešoun s pindíkem si svoje odehrál hodně solidně. Na konci jsem byl překvapen, že je to Tom Hardy. Kámoš z lochu pobavil. ()

Brooks

Film rovnako tupý a zbytočný ako jeho hlavný hrdina. Vďaka režijnej invencii, cool soundtracku a slušnej Hardyho kreácií síce zabaví, ale keď sa nad ním spätne zamyslím, cítim len rozpaky. ()

simi78

Tom Hardy ,v plné nahotě a černým bodypaintem, krásně stvárnil svou roli nejagresivnějšího britského vězně ve filmu, který je spíš dokudrama než li thriller. Musí se pochopit že tento film není klasicky krásný, ale je polomáčený v poetické avantgardě kterou ani sám plně nechápu, a v tom spočívá umělecká hodnota kterou Refn přináší. ()

Mr.Roman

Dosiahnuť vrcholu približne v polovici cesty sa stáva dosť často (bez dvojzmyslu), inak tomu nebolo ani na mojej pomerne krátkej návšteve 44. ročníku MFF Karlovy Vary. Bronson bol pre mňa azda tým najlepším čo som tam zhliadol, hoci to bolo pomerne náhodou, keďže som vstupenku zohnal na poslednú chvíľu od sympatickej slečny, ktorá mala lístoček o predaji lístku na nástenke v areáli. Výborný film s geniálnym Tomom Hardym v hlavnej úlohe britského magora, ktorého príbeh film sleduje, navyše okorenený skvelou hudbou a prešpikovaný nezabudnuteľnými scénami (najvýraznejšia azda tá z psychiatrie - blázon, ktorý si čupne pri posteli spraví veľkú potrebu do svojej ruky a následne po preskúmaní obsahu do nej pichne ruku a pretrie si obsahom tvár - myslím, že toto dosť názorne ukázalo kam až sa Bronson dostal). Ozaj film človeka natoľko nabudí, že po jeho skončení má sto chutí vraziť prvému chudákovi, ktorého stretne, nie však z nenávisti, ale čisto pre zábavu :) .... Po druhom zhliadnutí hodnotenie znižujem, nadšenie opadlo a vo filme sa toho moc nedeje, ale Hardy je stále dokonalý. ()

snakepit

ONE MAN SHOW!!! Tom Hardy je vo svojej úlohe najznámejšieho britského väzňa naprosto dokonalý a dokonca mám pocit, že ani sám Bronson by to lepšie nezahral :) To jeho "Shut the fuck up, cunt!!!" človeka riadne zasadí do stoličky a nepochybujem o tom, že tento výkon je ešte presvedčivejší ako napr. výkon M.Rourkea vo Wrestlerovi. Jeho bitky na pozadí skvelého soundtracku vypadajú dosť dobre, čo je však bohužiaľ všetko, čo môže tento film ponúknuť. Jednotlivé postavy sa mihajú okolo neho strašnou rýchlosťou a Bronson si preto ani k jednej nedokáže vybudovať poriadny vzťah (čo ma mrzí najviac v spojitosti s jednou zo strýkových "slečiniek"). A tak dej neustále prešľapuje na jednom mieste, čo začne po 40tich minútach docela nudiť. Keby sa excelentný herecký výkon Toma Hardyho oprel o poriadny scenár, mohlo ísť hodnotenie oveľa vyššie, takto bohužiaľ len za 3. ()

Solverino

celkem sranda a s nadhledem zahrané :) jen ten konec byl už dost nudný... (moc krásná slangová angličtina, doporučuji jazykovým fajnšmekrů!) ()

lobodlak

Chtěl jsem dát původně čtyři hvězdičky, ale nakonec ještě jednu přidám. Je to totiž psychárna, která mi už pár dní ne a ne vypadnout z hlavy. Navíc jsem objevil v Hardym hereckého génia, protože na něm tenhle film opravdu stojí. A jestli je reálný Bronson jen z polovice takový magor jako tady, tak to britskému vězeňskému systému přeji silné nervy. ()

Cashville

Bál som sa, že Bronson bude až moc umelecky spracovaný, čo by mi prekážalo. Naštastie sa tak nestalo a pred Hardyho výkonom klobúk dolu. Dlho som sa rozhodoval, či dať tomuto filmu 3 alebo 4*, nakoniec som sa rozhodol pre 3*, pretože bolo tam pár scén, ktoré mohli byť kratšie alebo tam nemuseli byť vôbec. Zároveň je to aj jeden z filmov, ktorý sa nedá pozrieť len tak, ale človek musí mať náladu na niečo z takého špecifického súdka do ktorého Bronson patrí. ()

elishia

Dostal me zivy obraz Magritta na konci. Tim tuhle jizdu vytahnul na 5*. A celkove skvela atmosfera filmu, o fantastickem Hardym ani nemluvim. ()

RobbieM@N

Refn to odvyprávěl opravdu složitě, ne že by jednotlivé scény nebyly výborně a působivě natočené, ale poskládané je to tak, že mi to nedávalo vůbec smysl. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)