Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

Radek.SCH

Občas má člověk pocit, že dialogy mezi teroristy jsou dost odtržené od reality a jedná se spíš o encyklopedické zhrnutí důvodů konfliktů pro nezasvěcené diváky. ()

Dárius

Opravdu zdařilý snímek-maximálně autentický.Věřím že toto se v Iráku děje.Vše už tu bylo napsáno-jen mě braly nervy že opravdoví teroristi unikli spravedlnosti,a nejvíce ten fakt že to nesmyslné vraždění sledovali dalekohledy z mešity a svělou náladu jistě neměli.I když zfanatizovaný duchovní který tam stál s nima to vše schvaloval-a jejich "špatnou náladu" se snažil vylepšit kecama o Aláhovi.Bohužel stanice FILM+ nenadabovala ani slovíčko z Iráckého dialektu.Za což ji nevýslovně děkuji.-možná proto, že pak by divák alespon zčásti pochopil slovo FANATIZMUS.Jen pro ujasnění pro ty kdo požadují okamžité stažení vojsk USA-nepřejte si vidět jaký zmatek a teprve pořádné vraždění by pak nastalo.ŠIITÉ,SUNITÉ,KURDOVÉ-co slovo to různé náboženství.Kdo ví -jakým způsobem se dostal Husajn k moci,kolik nechal povraždit členů většinového náboženství v Iráku,ten ví že USA v blízké době ani odejít nemůžou.USA demokracii v Iráku v životě nevybudují-ti lidé mají ůplně jiné myšlení.3.4.2009. ()

Charlie84

Vlastně je to docela fajn. Zpočátku prodloužená episoda Generation Kill se v průběhu "bitvy" přehoupne do pozice válečného dramatu - film funguje v obou rovinách, což je potěšující. Původně jsem chtěl vytknout, že mi na závěr chybělo nějaké to resumé ve stylu vojín ten a ten odsouzen/zproštěn obvinění...nicméně vzhledem k roku vzniku filmu to tam vlastně ani být nemůže. Jediné mé výtky tedy směřují směrem k distributorovi - debilnější český název to mít nemohlo a "oficiální text" je krásnou ukázkou toho, že skutečně nikdo z těch co ho psali prakticky nevěděl, o čem to je (kdo že se to ve filmu nechává využít tou krvavou rétorikou??:)). Aspoň ty počty mrtvých si mohly zjistit správně. Btw, všechna obvinění byla nakonec ztažena. ()

Lucas87

Další z řady filmů co zobrazuje okupanty, jako nevinné oběti v šíleném válečném kolosu, i přesto se na to rád podívám. ()

KUFI

Nudnej radoby dokument plnej spatnych hercu. Snad az na vykropeni rodinky zivacka. Cernej jestrab si dal neohrozene hovi na trunu filmu s tematikou modernich konfliktu. Stale cekam na kvalitni film z Iraku/Afghanistanu. Zatim jasne vede Jarhead, zbytek Hurt lockeru & spol stoji za starou belu. Co me prastilo hnedka do oci, ze nikdo z vojaku nemel na uniforme pasky se jmenem. Tomu rikam fopa. ()

ecis

Aj napriek svojej otvorenosti a velmi spravne zvolenej dokumentarnosti a tym aj naturalnosti ma tento film nechal velmi chladnym. Celu dobu som len nadaval nad debilitou a hlupostou ako teroristov, tak americkych "super spravodlivych zoldnierov". Jediny vysledok ako kazdeho menej ci viac vojnoveho snimku je "pekne" vyobrazenie NEZMYSELNOSTI vojny. Cloveku je aspon ukazane, preco na svete nie a nie premoct terorizmus ako taky. ()

Jimy

Rozhodně nemíním obhajovat počínání příslušníků USMC v tomto incidentu, ale jak se říká "kdo nezažil, neví". Člověk, který válku zná pouze z obrazovky televize, nemůže ani vzdáleně proniknout k tomu, co prožívají lidé v takové válce, včetně příslušníků ozbrojených sil. Tlak, kterému jsou vojáci ve válce vystaveni, má na lidskou psychiku velký vliv, stejně jako strach o život svůj, svých spolubojovníků či z toho, že se nevrátí domů ke svým rodinám. Právě proto se musím postavit proti útokům vůči vojákům a také proti černobílému vidění celého problému ze strany některých lidí, zvláště přihlédneme-li k tomu, proti jakému nepříteli příslušníci amerických ozbrojených sil stojí. Na film jako takový bych se rozhodně nedíval pouze jako na válečný, ale spíše jde o jakýsi hraný dokument, který má alespoň do určité míry zmapovat tuto tragickou událost. Určitá snaha o nestrannost zde vidět je a jsem rád, že je zde ukázáno, že teroristům o nějaké dobro pro vlastní lid rozhodně nejde... ()

TSZ

Tendenčně natočený snímek nám znázorňuje, jaký má režisér Nick Broomfield na celou válku v Iráku názor. Polodokumentárním stylem zde líčí masakr íráckých civilistů, který byl proveden jako odveta za útok na americký vojenský konvoj místními povstalci koncem roku 2005. Útočníci jsou zde zobrazeni nejen jako fanatičtí šílenci schopni čehokoliv, ale také jako milující otcové rodin, z nichž právě tragédie podobné tyto udělaly to co jsou, tedy teroristé, kteří jsou pro svou věc schopni obětovat naprosto vše. Právě fakt, že se podle mého názoru jedná o silně jednostranný pohled, je asi největším záporem celého filmu. ()

magu

Magori sú všetci. Ako americký mladíci s vymletými mozgami a ich velitelia, tak teroristi, ktorí majú v hlave nasrané. A kto na to všetko doplatí. Samozrejme, že obyčajní ľudia, ktorá nechcú mať s tým nič spoločné. Film ako taký neoslní, nič nezmení, ale je dobré vedieť, ako to vlastne v skutočnosti je. A nemyslíte si, že u nás v správach nám povedia celú pravdu a nič len pravdu... ()

Oudee33

Nepopírám že odplata, kterou zvolili amíci po ataku na jejich transportér byla přes čáru a samotná událost si zasluhuje hlubší zamyšlení, ale filmově to nestojí za nic. Bohužel. 10%. ()

Pepeto

Vtrhnúť do domu s výkrikom : " zabili ste mi kámoša", a postrieľať neozbrojených ľudí, ženy a deti, čumieť do monitoru a posielať na druhý svet "podozrivé osoby", ktoré nič neurobili, sem tam si pomýliť nejakú budovu s povstalcami a vyhodiť do luftu napr. nemocnicu, ako sa to už neraz stalo...humanitárne bombardovanie civilného obyvateľstva Srbska...to všetko pekne prischne idiotským Amíkom...Americké mierové a protiterostické misie urobili toľko "omylov" vo svete, že už by sa mohli zovšadial spakovať a padať domov...v afekte a strachu každý reaguje nepredvídateľne, ale postrieľať v takejto chvíli všetko čo nemá americkú uniformu...niet sa čomu diviť, keď sú tam americkí usmrkanci, odchovaní na videohrách, ktorí si mýlia monitor s reálnym svetom a z ľudí si robia terče...vynikajúci film, ktorý poukazuje na realitu...žiadny rozprávkovo naivný Čierny jastrab...proste dobre urobený reál, ktorý ukazuje pravú tvár naších drahých amerických hrdinov...mali by si zapoľovať proti naozajstným teroristom, ako sú napr. prašiví UČK v Kosove a nie podporovať ich. ()

DJ Kritik

Budem stručný. Je to o Irackej vojne, je to o Američanoch, ale hlavne je anglický film. To čo je tam ukázané mňa osobne nejak nechytilo. Desivosť vojny je tu síce cítiť, ale nepodarilo sa mi vžiť do filmu. Je to každopádne zvláštny film, ale celý mi pripadal ako zle natočená fikcia o skutočnej udalosti. Bohužiaľ slabé 3*. Kedy konečne sa objaví iracký film, alebo aspoň nemecký či ruský o irackej vojne. ()

V.N.

Opravdu nevím co si mám o tomhle filmu myslet. Na jednu stranu se jedná o celkem kvalitně zvládnutou technickou stránku snímku ale to téma, to téma mě straší ve snech. V některých pasážích jsem opravdu několik minut kroutil hlavou, ale o to nejspíš autorům námětu a scénáře šlo. Otázka zní, jestli tento na první pohled kritický náhled na určitou epizodu v "bojovém" nasazení americké armády, nemá zakrýt veškeré křivdy které tato nedílná součást politického i civilního života lidí za louží spáchala. Nechci zde rozhodně malovat čertíky na zeď, nebo řešit politické pozadí události popsané ve filmu, ale tohle dílko dle mého soudu sází na šokující záblesky bez hlubšího významu, ospravedlňující vše zlé, co kdy vojenská složka USA dojebala. Možná jsem zaujatý, hloupý, nechápavý, paranoidní, ale tenhle film jsem si prostě nedokázal užít. ()

piglit

Tvůrci zřejmě chtěli natočit velkou obžalobu nelidskosti americké armády, nicméně vyšla jim z toho spíše obhajoba. Až začnou na našem území operovat muslimské bojůvky, můžou autoři natočit podobné drama viděné z opačné strany. Obávám se, že pak už o humanitu a lidskost islámu nepůjde ani náhodou... ()

Brano

Nudný a lacný pokus o reálne zobrazenie amerických vojakov v Iraku. Hrozné herecké obsadenie a tiež kamera, ktorá sa snažila o autentickosť, ale len kazila dojem z filmu. Zámer bol síce dobrý, ale výsledok o to horší. Určite jeden z najhorších amerických filmov z vojnového prostredia, aké som videl. ()