Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

helrohir

Jeden z najrealistickejších pohľadov na vojnu v Iraku, ktorý automaticky nerozdeľuje svet na čiernu a bielu, na zlých a dobrých, ale snaží sa reflektovať pohnútky, psychické rozpoloženie či motiváciu konania na oboch stranách. Celý film sa javí veľmi autenticky, čomu napomáha obsadenie "nehercov", využitie ručnej kamery a celkovo film vyznieva takmer ako dokumentárny film. Samotný priebeh deja, hlavne v prvej polovici, však nie je tak úplne záživným procesom a ide skôr o zoznamovanie sa s jednotlivými postavami. Záverečné vzplanutie je však mrazivým a emocionálne vyhroteným divadlom, ktoré jednoznačne dokáže na diváka zapôsobiť, a aj v ňom niečo zanechať. Slušný priemer. 60%. ()

Miloško

Zaujímavo natočený polodokument s irackej Hadithy, analyzuje dosť jednostrannym sposobom udalost pocas ktorej americkí vojaci zmasakrovali po atentáte irackych civilistov. Nemam rád ked v poslednej dobe sa roztrhlo vrece s filmami kde sa islamský fanatizmus dostáva do kladnej podoby. A to si myslím že je aj hlavný nedostatok tohoto snímku.Áno, konanie americkej jednotky po atentáte na ceste bolo neskutočne brutálne, ale myslím si,že fanatizmus v tejto časti sveta je podstatne horší. Prečo obyvatelia toho domu nezabránili výbuchu bomby,prečo mlčali,prečo čakali?? (DVD,14.08.2008) ()

pOne

Samotná událost, pokud se skutečně stala tak, jak popisuje film, je samozřejmě otřesná. I kdyby si ji tvůrci pro potřeby filmu nějak upravili, tak i přesto nabídne divákovi určitý pohled na situaci v Iráku. Pokud jde o hodnocení filmu, tak se jedná o průměr nebo spíše podprůměr. Dialogy zfanatizovaných US vojáků mají většinou úroveň žáka zvláštní školy. Možná taková realita je, ale sledovat tyto dialogy přes 90 minut je podobné jako dívat se 120 minut na zdrogovaného a opilého Jima Morissona ve filmu The Doors. Tzn. zdlouhavé. ()

heavy66

ty vole, to je nářez! Nejdřív všechny pobijou, pak se ptají, kdo je kdo? Těžko se divit mladým vojákům, že ve strachu o život reagují násilím, těžko se divit Iráčanům, že se radikalizují. Válka je vůl! ()

DanielP.

Krásně ukázáno, jak jsou vojáci americké armády připravováni do boje takřka nulově. Jsou to děti, kluci co si myslí, že když někde hráli fotbal a jsou to američani mohou si dovolit všechno. Na místo otázek jen hromada kulek. Nevinní umírají. Kvůli naivitě a zlobě. Američané se nesmí divit, že proti nim časem povstanou i ti obyčejní. Tenhle film je opravdu velmi dobře natočen a ukazuje obě strany nekompromisním způsobem. Je mi z něho smutno... 5* za nekompromisní podání. ()

Sticks

Každý piaty sebevrah v USA je bývalý vojak, hádajte prečo? Človek nieje schopný zabiť, psychopati musia mať určité vlohy, ktoré sa vôbec nemusia prejaviť. Práve tie musia byť aktivované buď vyvrcholením nejakej stresovej situácie, pôsobením environmentu alebo ,,programovaním´´. Práve chlapci čo sa hrajú na vojenských robotov vytriezvia najťažšie. Ak sa prevalí dajaká informácia s vraždením civilistov, nie žeby sa dala nájsť v tej spŕške propagandy, tak si to odskáče jednotlivec. Pamätám sa dva mesiace dozadu ako bol obvinený americký vojak z masakru neviemkoľkočlennej rodiny. Podľa výpovede si na nič nepamätá, mal dokonca pozitívny test na omamné účinky. Podľa svedkov a miesta činu, to bola určite celá jednotka. Ťažký údel človeka slepého a hluchého, keď jeho slepeckou palicou sú sladké klamstvá zvrchovaných. ()

Jungler

Kam se serou vsechny Jarheadi a Hurt lockery atd... Tehle film je proste mazec. Uzasne vysvetluje jak mechaniku muslimske manipulace s obyvatelstvem, tak predevsim neuveritelne pokrytectvi vedeni americke armady. Nejvetsi obeti jsou civilisti, ale i samotni marinaci. ()

pimp

Pardón, ale já bych u toho filmu tolik nejásal. Celý ten masakr je vytržen z kontextu, navíc jsou tam vojáci vyobrazeni jako zmatkáři, co pomalu ani nevědí, kde jsou. Beru ten film jako vyjádření politickýho postoje proti tehdejší Bushově vládě, potažmo britský (když to natočil Angličan), která s ním do iráckého dobrodružství ochotně šla. Taky jako evidentně protiválečný, s tím nemám problém. Ale manipulativnost toho snímku je až příliš do očí bijící, než abych na tu vějičku zabral. Je potřeba číst mezi řádky, co se nám autor snaží říct. Trochu bych to přirovnal k Moorovi, i když to není dokument. Zkrátka ódy na nějaké realistické a dechberoucí dílo tu pět nebudu, přestože je celá ta událost, kterou se snaží popsat, příšerná a odsouzeníhodná. ()

johnsnow

Rozhodne silná dráma ktorá má čo povedať. Pohľad na akciu očami amíkov, teroristov aj irackých civilistov bola dobrá voľba. Film má všetko čo má správna dráma mať. Ja som bol spokojný. Naozaj smutný a morálne silný film. ()

padress

Je celkom zaujímavé vedieť, čo tí americkí vojaci robili v Iraku za vlády Busha. Doteraz som mal iné myšlienky, prečo iráčania nenávidia Ameriku,...v tomto filme som si to konečne uvedomil. Jednalo sa skôr o nejaký dokument, nečakajte efekty, nič také, je to ako z reálneho života, aj preto sa mi to dosť ľúbi. Len ten záver bol tak trošku matúci, v podstate ukázali, že túto vojnu nemôže nikto vyhrať, kedže to ani vojna nie je...... teda nebola... ()

RomaS

Netradiční dokumentaristicky točený film o lokálním konfliktu v Iráku z pohledu tří stran. Scény jsou drsně realistické a rozvíjí pochybnost, že by to tak mohlo být i ve skutečnosti, což snímek hodně vyzdvihuje. ()

jopal

Dobre, ralisticke a krute. Len by som sa zastal vojakov. Ked Vam buchne bomba, zabije, ci zmrzaci priatelov, potom sa uz neseriete!!! ()

HaBe

Neuvěřitelný, v jakém světě žijeme..jsem z tohoto filmu zaražená.. Nejhorší je, že my nic udělat nemůžeme, tohle je už příliš roztočený kolotoč.. Myslím, že film dokáže výborně zachytit to, jak zamotané a tragické to tam je.. Je mi z toho až úzko.. Určitě by tenhle film lidi měli vidět. ()

jjjerry

Hodně silný snímek. Do popisu bych se nebál dát do uvozovek slovo "dokumentární". Ukazuje to krásně, proč Američani ve válce neuspěli. Ale to bych tu řešil historii a politiku a to nechci. Co bych ocenil, je i skvělý a reálný pohled té druhé strany. Začnete chápat a nejen odsuzovat. To proložení děje mě hodně bavilo, zvedlo atmosféru a přitom nerušilo. Hudba slušná, ale do paměti se mně žádný song nezaryl. ()

Camp_nou

Po tom co sem viděl se teda určitě Haditha nestane mým hledaným místem pro letní dovolenou. Skoro sem měl 100 chutí to vypnout, když sem viděl jak američani lítají od domu k domu a vraždí jednoho nevinného civilistu za druhým. Povstalci přitom v klidu utíkají. To co se tam stalo byla opravdu tragédie s velkým T a tenhle z části dokument to zachycuje se vším všudy. ()

milada008

Působivý film, který dokumentuje to, jak to asi chodí v Íráku. Je vidět, jak pár ( zde jeden ) fanatiků dokáží doslova "vybláznit" dav. Na straně druhé dilema místních civilistů. Pokud o bombě, o které ví řeknou Američanům, povstalci je zabijí. Když ne, tak je zabijí Američané, což se také stalo. Také je zde vidět, co dokáže až absurdní fanatismus ve jménu boha, kterého vyznávám. Myslím si, že toto je začarovaný kruh, ze kterého se hodně dlouho bude složitě dostávat. Naše generace se toho asi už nedožije. Jinak vše je shrnuto ve větě, kterou pronesl jeden z atentátníků. " Až odejdou Američané, zůstane tady někdo horší než byl Saddám". ()

zekon

Excelentní dechberoucí nářez, kdy dokumentárním stylem režisér ukazuje jak to s tím válčením opravdu je. Na konci filmu rozhodně nemůže mít divák pocit, že ti Američani jsou opravdu ti hodní a správní. Nicméně je zase na druhou stranu vidět jak je jedno teroristům kolik s sebou vezmou k Alláhovi nevinných lidí. Film je drsný a plný emocí. Po shlédnutí si každý musí říct, co tam, vlastně ti Američani hledají? Opravdu někomu pomáhají? A hlavně... PROČ?! ()