V melancholické komedii debutující Sophie Barthesové zastihneme Paula Giamattiho coby proslulého newyorského divadelního herce v okamžiku existenciální krize, do které jej vžene role v připravovaném Čechovově Strýčku Váňovi. Na základě časopisového inzerátu se úzkostmi sužovaný Paul odevzdá do rukou tajemné společnosti, jež mu zaručí úlevu extrakcí a následným dočasným zmrazením jeho duše. Náhle nabytou lehkost však záhy vystřídají bizarní komplikace a proslulý herec začíná tušit, že cesta zpět k vlastní duši bude dlážděna neopakovatelnými zážitky. Ačkoli autorka přiznává inspiraci Gogolem, Buñuelem, Jungem či Woodym Allenem, její zralý debut patří k nejoriginálnějším filmům letošního roku. Z vlastního snu vycházející příběh s nadreálnými prvky a filozofickým přesahem podává s intelektuální hravostí a smyslem pro absurditu. Vedle skvělého Giamattiho, který se na filmu podílel i produkčně, se představí neméně vynikající Emily Watsonová, David Strathairn či Dina Korzunová. (MFF Karlovy Vary)

Soweek

Paul je jeden z nejlepších žijících herců a zde to jde dobře poznat. Příběh má rozhodně nápad, jen škoda, že je v podstatě nezajímavý, odebírat se jiným směrem, bylo by to určitě za víc. ()

Autenticita

Film je jednoznačně mimořádný. Milovníci depresivních a jinak neuroticky postižených hlavních postav si přijdou ve filmu na své (je tam určitá, i když jen volná podobnost s W. Allenem). V případě tohoto filmu však jde hlavně o zobrazení období, kdy si člověk prochází obdobím existenciální krize. Paul Giamatti se samozřejmě chytne první příležitosti, která mu dá příslib, že by se svých potíží mohl rychle zbavit, a na speciální (tvůrci filmu zdařile futuristické) klinice si nechá duši "zhmotnit" a uskladnit. Nutně musí následovat její ztráta a zoufalá Paulova snaha dostat svou duši zpět… Ve filmu je použit kontrast Ameriky a Ruska, bohužel pro film je zbytečně nadhodnocen rozdíl (moderní a drahé americké interiéry kontra zásadně neestetické záběry z Ruska: oprýskaný špinavý interiér továrny, zima a špinavý sníh). My to tak trochu víme, takže nám to tvůrci nemusí tak polopaticky servírovat. A co na to diváci? Ta troška diváků, která se v kině sešla, se bavila dobře, občas (asi 3x) se situacím na plátně i zasmáli. Šlo však evidentně o diváky, kteří si až tak moc nelibují ve "většinových" filmech… ()

DavidS.

Tak trochu "kaufmanovina"...Jinak jsem se ale bohužel při sledování cítil podobně jako Giamatti po extrakci duše - prázdný a bez zájmu...Pašování a ruský černý trh patřily do jiného filmu... ()

Přemek

Nevím, co si mám myslet. Od včerejší noci, kdy jsem film viděl v brněnském Artu, přemýšlím, jestli byl ten film tak dobrý, nebo tak mizerný. Giamatti je neoddiskutovatelně vynikající, ale co ten zbytek? Co ty vedlejší motivy? Nepochopil jsem to nebo nebylo co chápat? Fakt nevím. ()

FilmWave

Jsem trochu přísnější v hodnocení, protože má očekávání byla celkem vysoká. "Duše" zůstává rozkročena mezi trhlostí a vtipem Jonzeho "V kůži Johna Malkoviche" a humorným filozofováním o smyslu života po allenovsku. A ve výsledku jí tedy chybí z obojího něco. Chtělo to houšť Giamatti vs. Strathairn, Giamatti vs. Watson, pohled do sebe sama. ()

dainio

Přesně dle mého gusta. Melancholické drama s úsměvným nádechem. V hlavní roli Paul Giamatti jako Paul Giamatti. Co je člověk ochoten udělat, kvůli zatěžkávácí a depresivní divadelní roli, která naprosto spolkla jeho duši ? Nalezne řešení v nevšední úschovně duší ? Odprostí mu tato záhadná společnost, jeho těžkého ducha ? Na všechny otázky, dostanete odpovědi v originálním filmu. Pokud se do filmu "zažerete" stejně jako já, tak si vychutnáte nezměrné množství myšlenek, tezí, chmur, pocitů sklíčenosti a bezduchosti, jenž jsou tak fantasticky Paulem zahrané, že si budete myslet, že odebírání duší opravdu existuje, stejně jako půjčování. Snímek nabízí i propojení s ruskou kurýrkou a následného setkání s hlavním hrdinou. Mohu říci, že Giamattimu typická ruská čepice, opravdu hodně sedí. Nevědět, že je to američan, pokládám ho za Rusa. ()

-tHESWINe-

Na Cold Souls jsem se podle traileru těšil jako na dobrou komedii. No ale ono se nakonec ukázalo že to není ani tak moc komedie, a možná ani ne moc dobrá. Paul Giamatti je jeden z mých oblíbených herců, myslím že role, již ve filmu dostal, mu docela dobře padla, byl to skvělý výkon. Vlastní nápad filmu byl také skvělý, i vtipy byly dobré, i když jich tam moc nebylo. Co bylo špatné? Myslím že celkově ten nápad měl větší potenciál, film měl několik hluchých míst (několik velkých). Třeba takový John Malkovich má lepší film. ()

dolin1

Pro mě důkaz, že ne všechny sny jsou vhodné pro zfilmování. Nejlepší na tomhle filmu bylo úvodní slovo Ebena na MFF. Pak nuda, šeď, občas letmej úsměv, ale víc jak 40% si to prostě nezaslouží... ()

Hydr0gen

Pointa filmu ani většiny "vtipů" (popř. dialogů) neexistuje, totální nevyužití vtipné zápletky ani dobrých herců (sorry, ale Giamatti mě nezaujal svými rádoby Allenovskými výlevy, které ovšem nikam nevedou, nebaví...). Normálně nudný a špatný film. ()

Bigwave

Slabý vývar z Paula Giamattina. Námět by ušel, jediné co mne přivedlo k tomuto filmu, ale celkové zpracování a děj, no podprůměr. ()

iz67

Dobrý nápad (extrakce duše) nestačí. Musí se tam kolem něco dít. A tady se fakt nic neděje. A kde je ten Bunuel, to fakt neím. ()

kymla

Tohle bylo v kině opravdu utrpení, nechápu, že jsem to dokoukala. Taky mě přišlo, že film kopíruje Svit neposkvrněné mysli, jak tu bylo řečeno. Slabota... ()

robbez

Hlavní problém filmu je, že divák neví, jestli sleduje absurdní komedii, drama nebo filozofickou úvahu o lidské identitě. V tomto případě to k sobě nejde příliš dohromady, takže ve výsledku tam není pořádně ani jedno a film vyznívá kamsi do ztracena. Nejlepší je jednoznačně sám Paul Giamatti. Kdyby se film rozvíjel v linii jeho roztomile neurotických komediálních výstupů, mohlo to být celkově mnohem lepší. Nejvíce asi Duši uškodily ty ruské pseudo dramatické a sentimentální scény. ()

stuj

Dobré téma, dobré zpracování, dobré pokoukání. Nenudil jsem se. Dle hodnocení tady na csfd jsem čekal průměrnej biják - žádnej zázrak to sice nebyl, ale rozhodně to bylo lepší než průměr. A to o dost. ()