Little Ashes

• Španielsko Sin límites

Film pojednává o mládí světoznámého španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího (Robert Pattinson) a jeho vztahu s ostatními umělci, zejména s básníkem Federicem Garcíou Lorcou. Ten se po nástupu na univerzitu v Madridu roku 1922, již přesvědčen, že se stane velkým umělcem, seznamuje s Federicem Lorcou a Luisem Bunuelem. V opojné vůni změny, jež zmítá světem, mladí bohémové objevují zákoutí avantgardy i zvláštní mozkové propojení, které se mezi nimi stále více prohlubuje. Když Luis odjíždí do Paříže kvůli svým vlastním uměleckým ambicím, Salvador a Federico tráví léto plné inspirace v malém přímořském městečku a jejich vzájemný vztah se prohlubuje do ještě intimnějších končin... (Morien)

ledzepfan

Scénář a někdy i režie v tomhle filmu dost drhnou..Postavy jsou nuceny v křečovitých situacích rozehrávat situace bez jasných či čitelných motivů a tak to má všechno tendenci utápět se v hluchých místech a slepých uličkách...Naštěstí (a to bych nikdy neřekl,že to napíšu) ústřední herecká dvojka mnohé zachraňuje a hlavně Pattinson se obdivuhodně popral s těžkou,excentrickou a nešikovně napsanou postavou na kterou absolutně nemá xicht..................Dalího moc rád nemám a zároveň k němu cítím silné sympatie, stejně rozporuplně je vykreslený i zde a stejně rozporuplně se u mě zapsal celý tenhle filmový počin=tři je málo, čtyři je moc ()

Morien

Ježišku, to byl ale divnej film. Za jedno jsem neměla příliš pochopení pro podivně vykreslený "osudový" romantický vztah, jehož osudovost jsem nějak nedokázala postřehnout. No a za druhé jsem velmi nespokojená s obsazením hlavní role. Ať se Robert snaží, jak se snaží, tak mu prostě NEVĚŘÍM jediné slovo a právě proto mám potom problém celý film vnímat nějak vážně. Možná by ho ještě šlo brát jako toho nervózního mladíka, kterému vešlo do hlavy, že bude jednou géniem, ale pokud ho mám brát i jako toho do naprosté extravagance zabřednutého třicátníka, tak to opravdu ne, to ať se na mě nikdo nezlobí. Já mám Roba ráda, protože má krásný zuby, ale tahle role pro něj není dle mého soudu vhodná. ()

sona123

Můj milovaný Dalí a ještě ho navíc hraje miláček Pattinson? Jaké spojení může být dokonalejší? Bohužel ukázalo se, že na plátně už to není tak fantastické, jako v mých představách - a Pattinson byl chvílemi famózní a chvílemi neuvěřitelně nevěrohodný a nepřirozený. A celkově i samotný film měl pár úžasných momentů (z nichž nejlepší určitě byl ten, kdy do pokoje Frederica přijde Magdalena). Javier Beltrán byl ovšem brilantní a na něm i film vlastně stál. Největší ALE vidím ve scénáři, příběh se táhne a jako by nebylo zřejmé, kam dál, obrazy se na sebe kupí a vrství a řadí za sebou a postavy filmem prochází a celé je to jaksi plytké. Škoda, rozhodně to mělo na víc a stačilo jen něco někde seškrtat a jinde zase něco málo připsat....si myslím. ()

Arachneuss

Pokud tenhle film spatří fanynky Edwarda Cullena, tak se úmrtnost na infarkt u ženské populace zvýší o dobrých 500%. Pohled na jejich idola hrajícího absolutně neatraktivního homosexuála, se pro ně zajisté stane noční můrou na dobrých deset let dopředu. Osobně jsem se při Pattinsonovu výkonu smál a o to víc mne štve fakt, že jeho šílenost a naprostá netypičnost od minulých rolí mne nenechala odvrátit zrak od obrazovky. Bohužel, příběh je slabý jak americký dolar. Snaha převést Zkrocenou horu do časů anarchistů a géniů absolutně nevyšla. Režie veskrze průměrná, hudba solidní. Třetí hvězdu posílám Javier Beltranovi, jemuž role Federica Lorca opravdu sedla. ()

kaylin

Salvador Dalí, Luis Buñuel a Federico García Lorca. Ze všech tří vám ten poslední asi řekne nejméně, ale právě on je vlastně hlavní postavou filmu "Little Ashes", což je český název jednoho z raných obrazů prvně jmenovaného, geniálního surrealisty a zvláštního člověka Salvadora Dalího. Luis Buñuel je samozřejmě jeden z nejuznávanějších evropských režisérů, který se dobře znal s oběma muži, vždyť se Salvadorem natočil i první film, kterým se proslavil. Jednalo se samozřejmě o proslulého "Andaluského psa", kraťas, který šokoval a nadchl zároveň. A kdo je tedy vlastně García Lorca? Milovníkům literatury to asi říkat nemusím, ale jedná se o básníka, jehož osud se dá nazvat minimálně tragickým. Jenže ve Španělsku té doby mělo podobný osud mnohem více lidí. Snad i proto Luis Buñuel netvořil většinu života ve své domovině, ale jinde ve světě. Film nás seznamuje s tím, jak se tahle trojice setkala na studiích, jaký vliv měl Dalí na Garcíu Lorcu a co pro jeho život malíř znamenal. Ano, García Lorca byl do Dalího zamilovaný. Jeho cit nebyl nikdy opětován v takové podobě, jakou by chtěl, ale přesto spolu měli pouto, které bylo však velmi záhy uťato. Nejsilnější na filmu je jeho závěr, což je také jediný důvod, proč tenhle snímek sledovat. To, že tu Pattinson hraje, je sice hezké, ale důvod jeho obsazení do role Salvadora Dalího se vysvětlit nedá. Samozřejmě kromě toho, že herec pak na film dokázal nalákat minimálně 50 % diváků. Škoda, že se film nesnažil být více kontroverzní, více naturalistický, anebo surrealistický, byl by zvláštní. Takhle jen vypráví nezajímavý příběh o třech velikánech. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/little-ashes-nezapomen-na-me-butter.html ()

• Pattinson (Salvador Dalí) uvedl, že ve scéně, při níž ve filmu masturbuje, skutečně onanoval. Podle něj by předstíraná scéna prostě nefungovala. (busev)