Morricone diriguje

(koncert)
  • Česko Morricone diriguje Morriconeho (viac)
Hudobný
Taliansko / Nemecko, 2006, 57 min (Special Edition: 100 min)

Morricone diriguje Morriconeho představuje široký záběr skladatelova díla, včetně oblíbených hudebních motivů z filmů Tenkrát na Západě, Bio Ráj či Misie. Geniální skladatel filmové hudby osobně řídí koncertní provedení svých nejslavnějších melodií v podání Mnichovského rozhlasového orchestru. Velkolepou hudební událost z bavorské metropole 2004 uvádíme jako vzpomínku na italského hudebního mága... Ennio Morricone (1928–2020) patřil k nejvýznačnějším filmovým skladatelům. Proslavil se hudbou k žánrovým filmům: spaghetti-westernům, dobrodružným a špionážním filmům, gangsterkám a krimi, thrillerům a hororům. Nejznámější z nich se stala jeho westernová hudba, kterou zprvu tvořil pod pseudonymy (Dan Savio, Leo Nichols), v té době také navázal spolupráci s obratným režisérem Sergiem Leonem (například Pro hrst dolarů, Tenkrát v Americe). Od konce šedesátých let začal pracovat také s neitalskými režiséry a od poloviny sedmdesátých let byl z Itálie častokrát zván do Hollywoodu. Za celou svou kariéru spolupracoval Morricone s téměř všemi významnějšími italskými režiséry, stejně jako s mnoha význačnými neitalskými tvůrci, a svými melodiemi doprovodil více než 500 filmů a seriálů. (Česká televize)

otík

Záznam koncertu geniálního skladatele filmové hudby je především pro milovníky této hudby něčím zásadním. Bohužel v televizi to tak nevyzní, být na tomto koncertu či jakémkoli jiném tohoto autora musí být ojedinělý (a asi pěkně drahý) zážitek. Ale i tak - děkujeme, Ennio. PS: možná ještě škoda prokládaných rozhovorů s Morriconem, pouze samostatný koncert by byl asi daleko větším zážitkem. ()

Crocuta

Úžasný hudební (a přeneseně i filmový) zážitek. Morricone nám zde představil mnohdy nečekaná provedení svých nezapomenutelných filmových melodií, byť i posluchač, čekající zejména na známé šlágry (Tenkrát na západě, Hodný zlý a ošklivý, Misie) si přijde na své. Celý koncert otvírá srdcervoucí hudební motiv z Bitvy o Alžír, a přes řadu dalších skladeb (mezi nimiž nechybí filmovému divákovi i znalci soundtracku naprosto neznámá verze ústřední písně ze Sacca a Vanzettiho, nebo hudba z Kapes plných dynamitu) až příliš rychle spěje do finále. Zkrátka a dobře - žijící legenda filmové hudby naživo a v dokonalé formě. www.youtube.com/watch?v=ENnHeMjTRzo ()

Mariin

Záznam mnichovského koncertu italského skladatele Ennio Morriconeho je pěkným zážitkem. V závěru zazní úžasná melodie „Extáze zlata“ ze scény westernu Hodný, zlý a ošklivý, kdy bandita Tuco pobíhá po hřbitově a hledá náhrobek, pod nímž je zakopán poklad. Často si říkám, že Morriconeho hudba je lepší než většina filmů, k nimž jí skládal - a už jsem o tom téměř přesvědčen... ()

dr.jacoby

Vynikajúci Morricone počas jednoho zo svojich koncertov, tentokrát v Mníchove. Hudobné predstavenie dopĺňajú rozhovory s maestrom o jeho hudobných kompozíciách. Mal som tú česť vidieť Morriconeho koncert vo Viedni na živo a poviem vám, je to zážitok na celý život. Na mníchovskom koncerte ma najviac oslovila skladba z filmu Vtedy v Amerike geniálne zahraná na panovej flaute. Morricone je hudobný génius a navyše počas celého svojho života zostal skromným človekom. ()

Vanshua

Zaznam koncertu dava vyniknout samotnym kompozicim a je to odlisny zazitek, pokud se clovek soustredi na samotnou hudbu bez toho, aby si ji daval do souvislosti s obrazem pri sledovani filmu. Na asi nejznamejsi motivy z Leoneho westernu takdy dojde, ale nezklamaly me ani dalsi (pro me) mene zname skladby, cele se to pekne posloucha. ()