Chronopolis

(festivalový názov)
  • Česko Chronopolis (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Sci-Fi / Animovaný / Fantasy / Experimentálny
Francúzsko / Poľsko, 1983, 52 min

Animátorovi a režisérovi Petrovi Kamlerovi trvalo takmer pol desaťročia, kým vytvoril tento fantastický animovaný trojrozmerný sci-fi film. Odohráva sa vo futuristickom meste obývanom mocnými nesmrteľníkmi, ktorých myšlienka večnosti úplne nudí, a tak sa začnú hrať s časom. (Fest Anča)

Socrates

Ani mě to neoslovilo, natož aby pobavilo. Možná kdybych měl zmatek v duši...? Z filmů tohoto rázu doporučuju Divokou planetu, za tu dám ruku do Slunce. ()

Tom_Lachtan

Zajímavé scifi načichlé artem s příběhem, který není vůbec těžké uchopit, byť je beze slov a spoléhá jen na lehce abstraktní obrazy bez dialogů, jenom je prostě potřeba se soustředit a vnímat (i když ano kdyby to mělo o deset minut méně rozhodně bych se nezlobil). Bylo by jednoduché šoupnout Chronopolis někam do sfér hovadin s tím že jsou tu scény vypadající například takhle: "několik smilnících stolních lampiček přestane smilnit ve chvíli, když začnou rozebírat monolit z Vesmírné odysey" a mnohé jiné ještě větší bizarnosti. A vlastně by to byla pravda jenže to jako celek prostě působí výborně, i díky skvěle skloubenému výtvarnému řešení a ambivalentní hudbě. Fjör, boltar, uggi. ()

hippyman

intenzivní, koncentrovaná nepříjemnost... spolu s disharmonickou hudbou jde o hodinovou audiovizuální masturbaci s jakýmsi pseudoposelstvím a údajnou sofistikovaně originální animací. asi jsem byl málo zkouřenej... nikdy bych nevěřil, že něco takového dokoukám až do konce. zvědavost byla ale silnější než já... bohužel. 40%. [Festival nad řekou, 2010] ()

honajz

Tohle mě žel moc nechytlo. Nějací mimouši, co vypadají jako egyptští bohové, si hrají na dr. Frankensteina, ale když se k nim omylem dostane horolezec, který sem náhodou spadne a zaletí, skamarádí se s jejich kuličkou, kterou furt hladí nebo s ní tancuje, až se bohové časem rozpadnou... Nevím, kde a jak tam má hrát Michael Lonsdale, není tam totiž ani vypravěč. Animaci za sebe moc neocením, tolik jí neholduju. Hudba a neustálá repetitivnost scén mi lezly na nervy. A samotný vizuál města šlo myslím pojmout daleko propracovaněji. ()

ledzepfan

Neuvěřitelné a dechberoucí. Každá kapka potu těch údajných pěti let se vyplatila a vznikl tak těžkotonážní Art pro pokročilé, který zdaleka není doslovný a odvážně počítá s divákem jako jedinečnou bytostí, která si tenhle božský konstrukt musí vyložit po svém. Z toho automaticky vyplývá, že jde o dílo pro dost okrajové divácké spektrum, protože tohle rozhodně nevydrží a nedocení každý.... Jinak, pro žrouty-hlavně animovaného-artu je to povinnost! ()

MissJ

Abstraktní film s konkrétní hudbou:) Ne, tady končí veškerá sranda, protože tohle je dokonalost, která mě naprosto uchvátila (ovšem je potřeba mít správnou náladu). Od počátku je jen na vás, abyste se s viděným popasovali po svém, Kamler i obyvatelé Chronopolis mlčí...ale na jejich slova dojde. Nebešťané jsou za prvé vševědoucí a za druhé nesmrtelní, ovšem díky tomu zároveň apatičtí (čímž divákovi - nevědoucímu smrtelníkovi - můžou občas lézt pěkně na nervy); tráví čas čekáním na něco výjimečného, co je vytrhne z letargie...Pokud jde o mě, na procházku do Chronopolis se budu pravidelně vracet, ale obávám se, že zasloužené pozornosti se tenhle skvost už nedočká (do nedávna byl vydán jen na VHS, které navíc nebylo k sehnání). Ráda bych viděla i delší verzi, ale Kamler ji prý zakázal, takže se nejspíš nezadaří. Poznámka na okraj: v roce 1982 vyhrál cenu za nejlepší dětský film, což mi přijde přinejmenším kuriózní. Hudba: Luc Ferrari ()

easaque

3* tento středometrážní animák je rozhodně zajímavý svou novátorskou abstraktní animací, a to nejen ve své době. Jen to artové pojetí bylo na mě poněkud nezáživné a utahané. Tak je to film asi pro ujetější cinefily než já ;-) Proto budu se svým hodnoceným střídmý a budu si zatím raděj vybírat filmy s jasnějším příběhem a poselstvím. Našel jsem si to tady a titulky asi víc neobjasní než zdejší obsah. [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 3 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Když to budu hodnotit jako experiment, tak to na ty 4* je. Původně jsem se obával, že půjde jen o experimentování s animací po dobu skoro hodiny, ale ono to ve skutečnosti má jakýsi děj. Celkem jednoduchý, avšak divný. Čím ale Chronopolis vyniká nejvíc je tajemná a místy až nepříjemá atmosféra, díky které ten film zvláštním způsobem funguje, byť má mnoho zbytečně natahovaných scén. Celkem mi připomněla německý animovaný kraťas Quest a asi by se k němu dala nejlíp přirovnat. Líbila se mi i animace, ale tu bych za přednost tolik nepovažoval. Nějaké poselství či hlubší myšlenka v tom podle mě není, je to hlavně experiment, jenže ty já rád a o to víc mám rád ty, které mě nějak dokáží upoutat a zaujmout. Což se Chronopolisu povedlo poměrně dobře. Nutno ale dodat, že to není pro každého. 4* ()