Duna

• Česko Duna (viac)

Jigy

Skoro tři hodiny úžasného, atmosférického vyprávění. Řemeslně skvěle zmáknuté odvyprávění první části gigantického eposu od Herberta. Divák je pohlcen šíří a krásou jednotlivých světů, sci-fi techniky a příběhu postav. Krásný komplexní zážitek, který vynikne ale hlavně v kině. ()

applause

Nevěděla jsem, co mám čekat, ale tohle mě překvapilo. Sice jsem se začala orientovat asi až v půlce filmu, o co jde a kdo je kdo, což věřím, že by mi pomohla knižní předloha. Střídání tmy a ostrého světla mě až pálilo do očí a sotva mě film vtáhl pořádně do děje, tak byl konec. Jako docela dlouhej prolog.😅 Ale chválím zpracování, kameru a hlavně výkon hlavního hrdiny Timotéeho Chalameta. Film má zajímavý námět a potenciál, který zde není ještě plně rozvinut. Celou dobu na to čekáte a pak je konec. Tak jsem zvědavá, co přinese druhý díl, doporučuji. ()

ilemas

Nelíbila se mě kniha, nelíbilo se mě první filmové zpracování, nelíbí se mě celý příběh a přesto jsem se na novou Dunu jako velký fanoušek sci-fi velmi těšil i když s jistými obavami. Obavy se naplnily. Celý film jedna velká nuda, který nezachrání ani nádherný vizuál.  Proč nedávám odpad jsou efekty a velmi dobrá hudba. ()

easaque

+3* Nemá cenu nějak moc vyzdvihovat tuhle první část, i když se na to dobře dívá a provedení je na výborné úrovni. Těm kterým se to nelíbilo to zabalí hned a mě to nalákálo na pokračování, ale to si ještě dlouhou dobu počkáme. Knihu jsem nečetl a jen kdysi hrál hru Dunu, tak se mi vybavují jen nějaké detaily. Příběh se rozbíhá dobře, ale každému musí být už jasné jak to dopadne, ale cesta Paula Atreida k trůnu bude ještě trnitá. Připomíná mi to takový mix Hvězdných válek a Avatara, ale to jsou tyhle rozsáhlá epická díla všechna podobná, jen tempo je oproti nim dost pozvolné a určitě, ti co jsou zvyklí na akční blockbustery, tak budou brblat. Takže více ….. see you in 2023. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kagemush

A ještě se točí! Něco jiného než ulepené Mrmlovky, či Lukasoviny. Koukat na tohle po všech těch už poněkud jednotvárných ekšn scifi fantasy pro děti a jiné nedospělé, je jako si dát ovocný sorbet po půl kila pečenýho bůčku. - Mně už se velmi líbila Duna od pana Lidovéhosoudce, ovšem tohle těží z mnohem větších možností co nám nynější digi  přinášejí a je jen moc dobře , že to svěřili panu režisérovi , který ví , že veškeré kvaltování leda pro hovado dobré jest. ()

Necron

Dokonalost, Denis je genius! Kino s Dolby Atmos je kulervouci a perfektně umocňuje zážitek. Nemůžu se dočkat pokračování 🙂 ()

Chen

Rozhodně je to epická, ale současně místy melancholická podívaná, která zrak nezklame. Na papíře je pak pozitivem to, že Duna mapuje jen část z většího příběhu, což potenciálně dovoluje lépe nastínit fungování universa, ale je tu pár ale. V první řadě, i když tvůrci měli k dispozici velmi štědrou stopáž, některým postavám věnovali až překvapivě málo času a kromě toho tempo je někdy velmi velmi pomalé. Co mě ale zklamalo víc je to, že z nějakého důvodu chybí nové Duně (na rozdíl od Lynchovy bizarní, ale atmosférické verze) duše. Což je škoda, protože pokud jde o obsazení, měl Villeneuve k dispozici to nejlepší, co si jen mohl přát. ()

M.i.k.e

knížku sice mám už nějakou dobu v plánu,ale zatím na ni nedošlo a Lynchova verze se mi zrovna dvakrát nelíbila.Villeneuve má nicméně díky Sicariovi,Arrival a BR2049 můj skoro až nekritický obdiv a tudíž sem věřil že jeho adaptace se povede...a povedla se.A povedla se skvěle.Dechberoucí vizuál,fantastická Zimmerova hudba (i když slovo hudba je někdy možná až moc silné slovo),přesní herci,to vše tu do sebe skvěle zapadlo a já bych v tomhle světe klidně vydržel ještě mnohem déle než ty dvě a půl hodiny,které mi přišly sakra málo.Je celkem jasné,že tahle Duna (a ono asi Duna obecně) nebude pro každého,bude rozdělovat diváctvo na dva tábory a docela i chápu ty pro které je to nuda,ale mě osobně sedla neskutečně a od druhého Blade Runnera je to poprvé po delší době kdy jsem z filmu odcházel s pocitem,že jsem viděl něco velkolepého.Na druhý díl nemohl Villeneuve navnadit lépe...100% ()

Lischai

Myslím si, že původní Herbertova Duna je vlastně trochu cheesy space opera, a Villeneuve tady dělá maximum pro to, aby to nebylo vidět. Skvěle to vypadá, skvěle to zní, příběh je dovedně osekaný na nutné minimum podivného Herbertova loru. Za mě dobrý. Jen teda pozor, příběh skutečně končí v polovině. A není to "polovina po epické velké scéně, kdy máte pocit, že se něco uzavřelo, jak třeba jednička Pána Prstenů". Ne, je to prostě polovina filmu. ()

Martin741

Tak na toto mi bolo treba plechovu prdel, fakt 155 minut je na moju velactenu prdel ciry brutal. Vizualne je to vsak majstrovske dielo, na  poli sci -fi and Fantasy filmov /ja viem, tam su rozdiely/ ala Lord of the Rings, Star wars etc etc je toto kultova vec. 85 % ()

Lexonka97

Co k tomu dodat, Duna je impozantní snímek, který jsem si i s drobnými nedostatky oblíbil. Po prvních ukázkách jsem si myslel, že pro mě bude Duna zajímavým Sci-Fi, které mě ale nějak extra nenadchne a bude to spíše odpočinková záležitost. Po prvních 30 minutách jsem si uvědomil, že jsem byl na omylu a obrovsky se zmílil.  Film má úžasné vizuální a zvukové efekty, které  jsou někdy sice až moc hlasité a přeřvávají všechno kolem, ale dodávají snímku správnou sílu. Zimmer znovu předvedl úžasnou práci. Film dokonale vyvažuje akční scény se silným emotivním příběhem, co musím zmínit je také kamera, která je v krásném souladu se střihy. Obavy jsem měl z toho, jak bude celý vesmír vypadat a jak moc se bude ve filmu objevovat, ale bylo ho v něm tak akorát. Co musím také zmínit jsou herecké výkony a ty jsou podle mě opravdu dokonalé, všem postavám rozumím a jejich charakteristika se scénářem je výborná. Timothée Chalamet a Oscar Isaac odvedly výborný výkon. Je vidět že Denis Villeneuve odvedl výbornou práci. Takhle hodně jsem se na pokračování naposledy těšil při Avengers Infinity War a doufám že dokončení příběhu budeme moct vidět co nejdříve. Film nemůžu ohodnotit jinak než 9,5/10 ()

Vyhy

Hodně jsem se bál. Přeci jen očekávání jsem měl vážně velká, takže obavy byly na místě. Jsem ale rád, že jsem se mýlil. Krásně pomalé tempo, důkladně promyšlené postavy, velký komplexní svět, který ze začátku se může zdát být moc složitý na pochopení, ale divák se do toho hned dostane. Akce sice málo, ale když už na ni dojde, je skvělá. Je vidět, že u toho někdo přemýšlel. Srší z toho ta velkolepost. Mrzí mne, že mě film minul v kině, protože to musel být zážitek. Skvělý build up pro další díly, na které se teď šíleně těším. ()

Havaj8

Nejočekávanější film roku? To možná byl, ale přitom scifi absolutně o ničem. S odstupem času mi ani nevadí že jsem na tom nebyl v kině. Nechápu ty enormní hodnocení a recenze, já jsem se tím maximálně pronudil. Třeba bude pokračování lepší, ale že by mě to nalákalo, to vůbec. ()

vydumnica

EDIT 03/2024: Keďže sa chystám do kina na druhú časť, pripomenula som si znova prvý diel a musím povedať, že na druhýkrát sa mi to už viac páčilo a celému príbehu som lepšie rozumela, takže pridávam tretiu hviezdičku. Verím tomu, že keby som film videla na veľkom plátne, bola by aj štvrtá! PÔVODNÁ RECENZIA: Ach, tak toto veru nebol film pre mňa. Nie žeby som vôbec nemala rada sci-fi, niektoré odo mňa dostali aj plný počet, ale Dune ma nijako nezaujala. Povedala som si, ok nominácia na Golden Globe, hudba Hansa Zimmera, známi herci, tak dám tomu šancu, why not? Ale ja som sa do toho vôbec nevedela vžiť!!! Herci hrajú seriózne a ako o dušu, no mne miestami z toho bolo smiešno, čo je zlé znamenie, keďže sa nejedná o komédiu. Postavy mi boli ľahostajné, bolo mi jedno, ako skončia. A čo je u mňa až nezvyk, vôbec som sa o nich nebála. Pozerala som na nich len ako na hercov, ktorí hrajú tých a tých. Celý príbeh mi pripadal nelogický! Veď aj v sci-fi musí byť logika alebo nie? Možno som to nepochopila, neviem. Ale ako mohli žiť bez vody? Tých pár kvapiek nerátam. A to sa vôbec nesprchovali? A to špeciálne korenie? Páčilo sa mi tam zopár scenérií, hudba, herecké výkony, ale dejovo nič moc. A ešte to čakanie na Zendayu, kedy sa objaví, to tiež bolo sklamaním. Akčné scény ma tiež nebavili. Pohľad na púšť bol pekný, ale po čase ma to už nudilo. Celé prostredie na tej púšti bolo také nelákavé, ale to bol asi účel, aby pôsobila nehostinne. Ani kostýmy sa mi nepáčili. Celkovo farby vo filme mi chýbali. Vlastne som ho pozerala na dvakrát a s viacerými pauzami, čo tiež nie je dobré. Film to asi nie je zlý, som si vedomá, že je aj vysoko hodnotený aj obľúbený, ale mne sa nepáčil. Škoda. A part 2? Hmh, ešte uvidím, možno zo zvedavosti. ()

Aljak odpad!

Pomôžem si slovami klasika z Pelíškov: "To muselo dát příšernou práci, přitom taková blbost!". Inými slovami, väčšiu chujovinu som už dlho nevidel! Pozrel som sa na to zo zvedavosti, a každoročne si na porovnanie pozriem filmy nominované na Oscarov, takže takto som sa dostal aj k Dune, bohužiaľ. 2 a pol hodiny som na to pozeral a nechápavo pri tom kýval hlavou, že ako môže niekto takéto niečo žrať. Ale beriem, každý má iný vkus... Ten vizuál dal určite riadne zabrať, ale ten príbeh, dej a celé "galaktické impérium", to bolo na mňa proste moc. Odpad ako vyšitý! ()

William_

7/10. Co napsat na první Dunu? Snad jen to, že jednička se spíše zaměřuje na představení světa a postav, než na epický srdceryvný příběh, který přijde až ve druhé části. Někomu to nesedne a usne u toho, pro druhé to je epický hype na další filmy. ()

DrBuznička

Velké zklamání. Film působí spíše jako seriálový pilot... kterým ale ve své podstatě vlastně i je. Na jednu stranu oceňuji, že se Villeneuve drží svědomitě předlohy a nemá tak potřebu se divákovi zavděčit opulentními scénami nad rámec děje z první části knihy. (Dokonce i bitva o Arakén, která se v knize odehraje tzv. mezi kapitolami, je ve filmu zkrácena jen na nejnutnější informace.) Na druhou stranu se ale Villeneuvovi s řemeslně bezvarlační a aseptickou režií podařilo promarnit potenciál většiny scén, postav i témat, kterými je v předloze těhotná každá kapitola tragického prvního dějství. Zpětně doceňuji, co se vlastně Lynchovi povedlo udělat dobře. Jeho adaptace byla sice naprosto nesrozumitelná, ale klíčové scény byly dostatečně emotivní. Nová Duna je sice absolutně srozumitelná pro každého, ale jinak naprosto impotentní. Některé informace nutné pro hlubší ponoření do světa Duny jsou přitom paradoxně zcela zamlčené (hluboká nenávist Harkonnenů a Atreidů) či nedostatečně zdůrazněné (hodnota vody na Duně či fakt, že koření je především droga!). Postavy jsou nevyužité, jejich vztahy nemají dostatečnou dramatickou sílu – není zobrazen obdiv k Letovi, jejich láska s Jessikou – takže např. Letova smrt (a Yueho zrada) je prostě jen jednou z událostí v kauzálním řetězci. Vždyť ani Vladimir Harkonnen není dostatečně děsivý a krutý – je to prostě jen poletující tlusťoch! Z množství stěžejních témat, které jsou sofistikovaně a komplexně rozpracované v knize (náboženství, ekologie, politika) si Villeneuve vybírá pouze motiv Paulova vyvolení. To je pro mě osobně také škoda, jelikož Herbertova palácová politika, intriky a "plány v plánech jiných plánů" byly v předloze líčeny naprosto brilantně. Ve filmu pak narazíme na nesmyslná rezidua politikaření, která v danou chvíli působí nepatřičně (Paul nadrženě líčí jak se za podpory lansraadu ožení s dcerou imperátora). Určitý (kinematografický) potenciál sice nabízejí Paulovy nespolehlivé vize – ty jsou ale v tomto díle spíše zmatečné (pomáhal Paulovi přes poušť přejít Jamis?) a zbytečně doslovné až do míry, kdy "propálí" budoucí děj (Muad'Dibův džihád). Villeneuvovo vyprávění, které operuje s (lživými?) flashforwardy a hrátkami s časem, mi tak stále více začíná připomínat Nolana, ke kterému má Villeneuve v tomto filmu bohužel i blízko svojí okázalou a efektní režií, která nedokáže z herců a situací vymáčknout skutečnou lidskou emoci. "Musíš Dunu ŽDÍMAT, Rabbane!" radí baron svému synovcovi o krutovládně na Arrakisu. Denis dostal šanci šťavnatou literární předlohu taky pořádně vyždímat... a promarnil ji. ()

Nach

Sci-fi zážitek, který jsem dlouhé roky nezažil. Naprostý orgasmus, ve který jsem doufal a také ho dostal. Naprosto nechápu výkřiky typu, že je to film o ničem a prázdnota protkaná s naprostou nudou. Je to mnohem lepší, než ostatní sci-fi filmy Denise Villeneuvea. Tedy myslím konkrétně Blade Runera 2049. U toho jsem se nudil, ovšem Duna je pravý opak. Je tím, čím chtěli být nový Star Wars, ale čím být nikdy nemůžou. Tedy inteligentní sci-fi, která je důsledná v představení světa, vesmíru a hlavně postav. Hlavních i vedlejších. Sci-fi, které se nebojí být drsné jako Hra o trůny, velkolepé jak Cameronovo eposy a přesto i tempem pomalé, jako díla Taylora Sheridana. Ano, hodně stopáže zde zabere expozice, ale to pro velkolepost světa plně respektuji. Navíc je tato část podána maximálně záživně, což dokládám subjektivním poznatkem, že jsem se jedinou minutu nenudil. Navrch k tomu všemu konstatuji, že má Duna nejlepší možný casting. Všechny postavy mi do svých rolí 100% sedli a hlavní hrdina v podání Timothée Chalameta, byl Paulem Atreidem jak vyšitým. Přidejte si k tomu excelentní soundtrack Hanse Zimmera a máte jisto jistě film roku, možná i sci-fi desetiletí. Za mě jasný plný počet. 95%! ()

Rocky88

Po zhlédnutí Duny už není nic, co by mi zabránilo označit Villeneuva za sci-fi mága. Ta dokonalá souhra prostředí, barev, hudby, kostýmů, tempa vyprávění a neotřelého designu všeho, na co se člověk podívá, je tak opojná, že si teď nevybavím nikoho, kdo by v současné době byl schopný dosáhnout alespoň podobného efektu. Samozřejmě, že po Las Vegas v Blade Runner 2049 asi nikdo nečekal nějaké pohoření, ale i tak jsem byl nad očekávání nadšen. Herecký ansámbl je rovněž jedna z největších pecek poslední doby. Takže pro "jen" 4 hvězdy? Je to opět můj osobní problém u většiny filmů DV - filmy jsou naprosto kolosální a člověk si přeje, aby neskončily, jenže finále není hodné toho, jak si film vedl v předchozích minutách a hodinách. Jen Sicario a Arrival jsou vyjímkou. Sequel byl potvrzen, takže šup sem s ním! ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl