ABCD ekologie aneb Životabudič

Televizní cyklus hraných skečů se zaměřuje na běžného diváka - konzumenta, který moc nesleduje ekologické pořady a je spíše ekologickým ignorantem. Účelem seriálu není upozorňovat na stav životního prostředí, ale především naznačovat, jak se člověk může už zítra chovat k životnímu prostředí šetrněji a tím také ušetřit i svou kapsu. Tvůrci seriálu jsou vzdáleni myšlence, že ze dne na den přestaneme využívat technických výhod konce 20. století, že všichni prodáme auta a koupíme rodině jízdní kola, že vyměníme automatické pračky a ženy postavíme za valchy s mýdlovou vodou nebo že se na našich talířích místo masa objeví sojové klíčky. Jde o uskutečnění možného: tak jak mnoho z nás ráno postaví na nohy káva, měl by nás Životabudič postavit na nohy ve světě přehozených hodnot, upozornit na největší prohřešky proti životnímu prostředí a nabídnout konkrétní rady a recepty, jak se chovat šetrněji k přírodě, ale také ke své kapse.

V každém díle cyklu se objeví dvojice - Miroslav Vladyka, který se pokouší chovat ekologicky a Petr Vacek, který je známý jako ekolog a příznivce ochránců přírody. Zaměřují se na řadu oblastí "malé domácí ekologie"- tedy na běžné chování člověka v denních situacích. V prvním plánu půjde především o rady, jak uspořit energii, vodu, nakládání s odpadními vodami a komunálním odpadem, praktickou ochranu ovzduší atd. V druhém plánu se tvůrci pokoušejí zahrát na strunku změny spotřebitelského zájmu, změny hodnotových orientací diváka, na odklon od brutálního konzumu ve skutečném i přeneseném slova smyslu. (oficiálny text distribútora)

cariada

Taková blbost spíš pro děti ,ale i já se na to někdy rád podíval ,jak chránit životní prostředí podané vtipnou formou hlavních protagonistů. ()

TheRaven

Ok, za ty kecy v dílu s myslivcem tu pětihvězdu snižuju. Aneb "Podporujme zažité stereotypy!" Raději se snad už dívat nebudu, aby z toho původního hodnocení nebyl časem odpad. ()

Big Bear

Ačkoliv to je spíše pro mládež u pár dílů jsem se sám lecos dozvěděl. Vacek je známý žížalkář a tak to od něj beru mnohem více, že kdyby pořad provázel někdo jiný... Vladyka zdatně sekunduje. Ekologie ano, ale bez fanatismu. Tady se to tvůrcům celkem dařilo držet na kolejích. Tři PET láhve .-) * * * ()

Marek1991

Nie je to dokonalé, je to príliš jednoduché a dnes už aj staré, ale má to vznešenú myšlienku. Síce spracovaním je to také detské, ponúka to informácie jednoducho a dajú sa dnes nájsť aj na internete, no v danej konkrétnej dobe to bolo niečo veľmi prínosné a to, že sa informácie postupne dopĺňajú, to vôbec nevadí. Niektoré časti boli slabšie, niektoré lepšie, ale keby skoro všetky tieto veci sme dodržiavali všetci, tak by sa na planéte žilo zas o trocha lepšie, stojí za to vidieť tento cyklus. ()