Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít. (oficiálny text distribútora)

w.w.

už som neveril že Rusi dokážu spraviť skvelý akčný vojnový film...a podarilo sa, kladne hodnotím aj postavy Šacha a Jegorova...výborná akcia a silný moment je hneď v 3 minúte filmu. ()

tulakfelix

Prý "dosahuje kvalit 9.roty" nebo "nedosahuje kvalit 9. roty".... Nechápal jsem, o čem se v komentářích píše, neboť 9 .rota byla s****a na entou. Grozovyje vorota nejsou jen boj, jsou plné flashbacků jednotlivých vojáků: "Byl hodný, ale lidé mu ublížili, manželka mu ublížila, tak šel do armády a stal se tvrďákem," tento šablonovitý popis je blízký písním Daniela Landy, ale vzdálený živému světu. Mladí Rusové se od začátku jen a jen těší na medajličky, pak málem umřou bez medajliček, nakonec medajličky dostanou. Je to normální, bejt prvoplánově udelanej z metálku? Duchmani na pevnůstky Rusů stále útočí ve vlnách, ve dne, z údolí, mají jen jednoho ostřelovače. Takhle, proboha, nikdy žádný Čečenský partyzán neválčil! Docela by mě zajímalo, jak proběhl celý příběh ve skutečnosti, jestli má vůbec předlohu v reálných bojích. Průsmyk smrti je podle mého oproti 9. rotě o něco výše snahou o lidštější přiblížení postav vojáků, ne až tak podělanými bojovými scénami a vyloženě sympatickými postavami, např. Čečenec Šah. Pokud někoho můj komentář uráží, omlouvám se, asi mám moc nakoukaný Bratrstvo neohrožených a podobný skvosty s reálným fungováním boje a lidsky věrnými postavami. ()

wewrka

Skvělé akční a reálné válečné drama - byl jsem zvědav jak se Ruská kinematografie popasuje se současným tématem .. A zvládla to skvěle, bez zbytečného patosu. Na to že jsem na film koukal v originálním znění - děj odsýpá. Často se porovnává s 9. rotou,zbytečně podle mě - pravda - jde o válečný film z Ruska... a to je asi vše, ale Grozovyje vorota mě vzali víc. ()

Monellito

Někdo tu psal, že je to lepší než 7. rota. Ne, to opravdu není. Přijde mi to, jak celé hrané ochotníky, až na pár vyjímek. Akci jim člověk nevěřil a bylo to místy takové hloupoučké. Ale na druhou stranu se na to dívat dá, jen u toho nebudete tak nadšení, jak by se dalo čekat. ()

Pavelkedar

Urrráááá, urrrrrrááá...... Poslední díl už jsem vůbec nedokázal dokoukat do konce. Chvílemi směšné, už jen typická rusácká střílečka s prvoplánovými masakrálními scénami a se spoustou amatérský chyb a taktických nelogičností. Kvalit 9. roty to ani zdaleka nedosahuje. ()

erle

Tak toto je jedno veľké prekvapenie.Vinikajúci film.Odporúčam všetkým milovníkom vojnových filmov.Niečo na spôsob 9. Roty ,ale nieje taký lyrický. strhujúci dej výborné strihy do minulosti jednotlivých vojakov prečo išli na vojnu. večná škoda , že to nevyšlo aj u nás. Videl som to v pôvodnom znení s titulkami , ale možno práve preto to človek tak prežíval. ()

obregon

Odporný propagandistický blábol - hrdinní ruští vojáci versus hordy čečenských barbarů. Nic jiného ani v Putinově Rusku vzniknout nemohlo. ()

nksh

Po nabuzení zdejším hodnocením jsem si miniserii pořídil. Bohužel do srovnávané 9.roty to má hodně daleko - je to jen jedna velká agitka na hrdinnou ruskou armádu typu: nijak nekrytí ruští vojáci střílí od boku tisíce čečenců. Nějaká slušnější akce je až v poslední části. ()

cienfuegos

Tenhle film Průsmyk smrti mne tak uchvátil, natlouk do křesla, že jsem si ho dal jedno odpoledne cnajednou celej. Válka v Čečensku taková jaká fakt byla. Film ukazuje statečný boj ruských motostřelců a průzkumáků o Průsmyk smrti s obrovskou přesilou perfektně vycvičených a vyzbrojených dušmanů, většinou skvěle placených žoldáků z muslimských zemí, pronikajícími násilně do Ruska. Realistické zobrazení života i bojů ruských vojáků, nasazených v Čečensku. Skvěle ukázaná také mistrná bojová taktika fanatických krvežíznivých mudžaheddínů. Stát se ruským zajatcem v moci těchto hrdlořezů znamenalo skončit podříznutej v tratolišti krve nebo s zaživa rovnou uříznutou hlavou či skončit nahnanej do minovýho pole jako způsob jeho snadného odminování. Teroristická zvěrstva mudžaheddínů v Beslanu, divadlu Na Dubrovce atd. ukázala, čeho všeho jsou islamisté schopni. Tenhle čtyřdílný TV film není žádná ruská propaganda. Jen pravda o Čečensku a tamních islamistických terouších. Mimochodem někteří odborníci na čečenskou otázku zde na ČSFD vůbec netušej, co i v minulosti Čečenci napáchali za hrůzy, něco jako Albánci. Někdo měl a má zájem na tom, aby v těchto oblastech nebyl klid, a nelitoval a nelituje prostředků, jak stále přikládat pod kotlem. ()

laco176

Mnoooooo fakt uveriteľné natočené. Užil som si tento seriál. Je tam aj ten pátos, ale len toľko aby to neurazilo. Bojové scény sú majstrovské, ale to oni vedia. ()

jouluputilla

Scénář si vytkl safraportsky náročný úkol - do koneckonců bezvýznamné bojové operace lokálního významu vložit a vykreslit charaktery a dosavadní osudy velkého množství postav, aby vynikla různost příčin jejich přítomnosti v takové díře na hranicích. Grafické řešení časových přechodů už taktak hrozilo, že se stane otravným schématem, ale zachránila to celková atmosféra. Považuji za dobrý tah, že pohled diváka měl být v rovině vojáka až důstojníka prostého vyšší, špinavé politiky, takže kontext, s kterým nemusíme souhlasit, lze brát jako vis maior. Stačí, když si uvědomíme, že většina sovětských okupantů v Československu neměla ani tušení, kam vlastně přijeli. 80% ()