Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít. (oficiálny text distribútora)

flanker.27

Na oficiálních místech v Rusku seriál asi dělá radost, přesto nejde o záležitost s vlajícími prapory a proslovy "bojuji za svou vlast". Tady se prostě bojuje o kejhák. Slovanskej přístup k věci je zkrátka jinej a mně bližší. Bitevní scény jsou povedený, celkem slušně špinavý a reálný. Navíc se překvapivě do seriálu podařilo dostat i trochu toho negativního jako šikana (v porovnání s tím, jak to v ruský armádě asi stále ještě vypadá je to ovšem selanka), vystavení vojáků nebezpečí "pro větší dobro" a podobně. A Ekaterina Krupenina je celkem kus ženský, no tak tomu 4* dám, i když s odřenejma ušima. ()

Jezinka.Jezinka

Ve stylu 9. roty, píšou i autoři, ve stylu ano, taky to je válečný film z minulosti dosti nedávné a jsou tam ruští vojáci, tolik k stylu 9. roty. Odkázat se na úspěšný film je dobrá reklama, odkázat by se tu dalo i na ... A jitra jsou zde tichá, přinejmenším tím, že jsou ve formě flashbacků odhalovány alespoň částečně předválečné osudy jednotlivých postav. Díky tomu taky ty postavy byly mnohem spíš lidé, než jenom vojáci - potrava pro děla. Když už je člověk voják, má kliku, když není ruský voják, protože potom - ve stylu 9. roty nebo Průsmyku smrti jenom čeká, kde na něj velení zapomene, nebo do jaké nesmyslné akce ho pošlou. Kdy a kde přijde povel "zabijte se všichni sami, ušetříte si to nepříjemné čekání, odkud to přilítne?!" ()

liskam

Tak první díl zamnou,klasické seznamování s hlavními postavami, příprava na boj, lehkovážnost mladých vojáků a vznikající napětí z budoucí akce. Zatím 75% a jdeme na další díl. Tak dvojka za mnou. Mnoho věcí se začíná vyjasňovat, a je také o dost akčnější. 90% jdu na trojku. Nemám čas psát, rovnou jdu na čtyřku. Tak je to už za mnou.. uf. A byla to docela síla. Ještě se vrátím ke třetímu dílu... Ten byl z mého pohledu naprosto dokonalý 100% čtyřka jela v dokonalých kolejích třetího dílu, dokud nedorazili dolší ruští vojáci a hlavní hrdinové nebyli samozřejmně zachráněni. V zápětí nemocnice, metály,president, rodiče/přítelkyně, zachráněný velitel... už se z tohozačínal stávat americký happy end, ale poslední scéna to naštěstí trochu zachránila. čtyřka tedy "pouze" 80% Jako celku dávám pěkných 5 hvězd za tohle válečné drama. ()

Jirka_Šč

No. To, že jsou Rusové dobří a Čečenci zlí, bych akceptoval jako nezbytnou propagandu, která je téměř v každém válečném filmu (a která díky úplnému závěru není tak černobílá). Pokud něco filmu vyčítám, tak absenci myšlenky. Když to porovnám s korejskýmy Pouty války, která jsou za pět hvězdiček, protože obsahují primárně příběh (kupodivu na pozadí války fungující), pak nemohu dát víc než 3* (byť lepší). Zručně natočeno, občas lehce přehnaně (dělostřelecká palba, která zasahuje tam, kde zrovna jsou nepřátelští bojovníci), stylově mě to nejvíc připomínalo starší (a mnou lépe honocené) Bojovali za vlast ("okny" do vzpomínek jednotlivých vojáků). Nejsem milovník válečných filmů (pokud se na takový film dívám, pak očekávám i něco, jako příběh). Váleční nadšenci budou asi hodnotit líp. ()

farmnf

První 3 díly jsou dívatelné, zvlášť pro nás co jsme válčili na západním okruhu téměř stejnými zbraněmi, měli jsme stejné pocity a byli jsme stejně mladí a hloupí. Měli jsme i stejné důstojníky, nezodpovědné a věčně ožralé. Nikdo na nás Bohudíky nestřílel ale vždy se k tomu schylovalo. Filmu vytýkám poslední díl, který je akčně zvládnut sice za 1. ale dokončen jako americké vlastenecké melodrama (ještě Tom Hanks tam chyběl). Chlapcům se nezahojily rány a už se těší na medajličky a žvaní naprosté nesmysly. Dále je zde nesmírně odfláknutý opakovaný prostřih do minulosti, kde se ksichty protáhnou a pak rozšíří a pak sešikmí. Musel to točit nějaký blbec.. Andrei Maljukove, moc jsi mne nepotěšil. ()

• Dne 12. března 2000 prezident Putin podepsal ruské státní vyznamenání účastníkům bitvy. V roce 2001 pak Putin odletěl do Čečenska na návštěvu někdejšího bojiště. (Dragoni)
  • Hlavný predstavitelia filmu dostali medaile od ministra Národnej obrany Ruska. (andykovac)
  • Při obraně Kóty 766 padlo 84 z 91 vojáků na ruské straně a více jak 500 bojovníků na čečenské straně. (Dragoni)