Fimfárum

• Česko Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D (viac)

Stručně o nových pohádkách: V pohádce Jak na Šumavě obři vyhynuli se štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“.
V pohádce O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny, zavolá si ale pouze dva, neboť syna Honzu nikdo nebere vážně. Vysoko v horách si zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo. Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího Honzy? A může se královský syn stát absolutním mistrem světa všech závodů a všech kategorií?
Nejdelší pohádka Rozum a Štěsti řeší kardinální otázku, zda se dá žít bez Rozumu nebo bez Štěstí. Když pak spolu pan Rozum a pánisko Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák prasat Ludvík.

V novém Fimfáru jsou vedle tradičních fimfárovských tvůrců (tandem Vlasty Pospíšilové a Petra Poše) úplně mladí, začínající tvůrci, pro které je to příležitost prokázat svůj talent a ukázat poprvé svoje nadání divákům ve všech českých kinech i v zahraničí. Nejkratší pohádku natočilo mladé dámské duo Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. V nejdelší pohádce se pak režisér David Súkup spojil se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. Je to první Fimfárum, ve kterém jsou ženy v přesile. Vedle Jana Wericha tentokrát tvůrci vyzvali ke spolupráci např. Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota, Romana Říčaře nebo Miroslava Vladyku. (oficiálny text distribútora)

Merenre

Samo o sobě by to možná nebylo špatné, ale při srovnání zejména s prvním dílem je to brak. Vizuál už není krásný a poetický, ale laciný, trapný a odfláknutý. Napasování povídek částečně na 60. léta? To rozhodně nebyl žádný fajn nápad. Prostě tomu těžce schází dech hned od začátku. ()

kolly13

Werich táhne a chybí nám všem. Jen si představit jiného vypravěče, je to poloviční. Animace jsou technicky pěkné, ale některé věci mi nějak nesedí a místy se mi to moc nelíbilo. Jako pohádka dobré, a to je za tři. ()

Desmi

První příběh s Šumavskými obry je vyloženě slabší. Zbylé dva jsou pak úplně v pořádku. Stále jde o kouzelné a velmi originální pohádky velmi originálně provedené. Nevím jak vy, ale já jsem pyšný na to, že něco podobného vzniklo u nás. Za originalitu a originalitu plný počet. I když to má své mouchy a nedostatky, pořád je to lepší než ty voloviny od Disneyho. ()

LencaN

Z trilogie Fimfárum možná to nejlepší. Příběhy se mi líbily všechny tři. Loutky vypadali přívětivěji, tvůrci si víc vyhráli se střídáním různých kreseb, reálných záběrů a koláží. Sice se tady objevovalo až příliš moderních věcí, např. www.buďtekrálem.com už bylo trochu moc, ale na druhou stranu to víc zaujme mladší ročníky. Werichovo vyprávění bylo klasicky výborné. Hudba byla žánrově podle potřeby vkusná, hezky podkreslovala děj. ()

Mangano

První povídka o filmovém štábu na Šumavě je naprostý paskvil, u kterého jsem okamžitě usnul. Po probuzení a opětovném přetrpění paskvilu přišla na řadu druhá povídka o třech bratrech hledajících králův klobouk. V tomto případě se tu bavíme jen o profesionálně odvyprávěné nudě. Obecně je zasazení takovýchto příběhů o královstvích, králech a jejich synech s nástupnickými právy do moderní doby naprosto nechutný nápad a mě se to silně nezamlouvá. Jako jestli se někdo směje v honbě za korunou jedoucímu princi v buldozeru nebo jeho bratru, jak jede po dálnici na mopedu, budiš. Já ne a ani mě pak nezajímá o čem že to vlastně v nějaké hlubší rovině celé je. Třetí povídka byla naopak celkem pěkná, zdařile zpracovaná, milá a je jediný důvod, proč ode mě Fimfárum 3D nedostalo odpad. Ani ten Werichův hlas už mě napotřetí nebavil. Patnáctiletá princeznička s hlasem Jana Wericha sice má pořád jakési tradiční české kouzlo, ale něco mi na tom nesedí. ()

PTuranyi

Ďalší film s rozprávkovými príbehmi Jana Wericha prináša rovnako krásne šerednú výtvarnú stránku oživenú kvalitnou animáciou ako v predchádzajúcom filme. Množstvo modernizačných prvkov je ešte vyšší a sú ešte originálnejšie a to nie len použitými reáliami, ale aj postupmi. Takže za šumavskými obrami sa pozrieme vďaka dokumentárnej výprave, ktorá umožní divákovi vidieť niekoľko scén priamo objektívom svojej kamery, bábkový princ pretekár sa ocitne v záberoch s reálnymi závodníkmi a pán Rozum hádajúci sa so Šťastím reprezentovaným hipisákom má k dispozícii najmodernejšiu výpočtovú techniku. To všetko sprevádzané Werichovým láskavým humorom a britkým vtipom. ()

chroust123

První dvě Fimfára se moc povedla a tak jsem se na třetí moc těšil. Jeho příběhy mě ale bohužel zdaleka neoslovily tak jako ty v prvním a druhém. Především mi scházela přímá řeč loutek, v podstatě vše je v příbězích vyprávěno vypravěčem a ten bohužel pozbyl humoru, který se přemístil především do vložených vtípků v pozadí. Výtvarná stránka mě rovněž příliš neoslovila, ale stále to byla fajn legrace. ()

Chlo0opek

Tak nejlepší povídka byla o Rozumu a Štěstí a to stejně byla slabá; o obrech to bylo úplně o ničem, O kloboučku také nic moc. Postavičky nepovedené, moderní prvky rušivé (např. motorky, které měly stráže, satelity na domech v království,..), no prostě slabota. Jen ten hudební doprovod je lepší průměr. Zde spíš platí, že do třetice všeho zlého:( ()

sikky

Proč vyhynuli obři má sice zajímavé pojetí, ale děj v podstatě nijaký. O kloboučku je o něco lepší, je tam pár vtipných detailů, zajímavé mixování dokumentů s loutkami, ale také slabší. Třetí pohádka je opravdu povedená, srovnatelná s těmi z předchozích dílů. Naprostý souhlas s hodnocením uživatele Historik ()

zekon

Otřesný pokus o navázání na skovsti Fimfárum 1. V tomhle nudném zmateném paskvilu se naprosto vytratil Werichův duch, s tímhle jakoby mistr neměl ani nic společného. Animace pěkné, pár povedených vtípků taky, ale už ten začátek totálně celý film shodí do propasti. Celé je to jak když kočička s pejsme vařila dort. ()

MK_ultra

....a zlého. V tomhle případě doslova. Nastavovaná kaše, která ani zdaleka nedosahuje kvalit prvních dvou filmů. Samotné pohádky jsou dobré a nosné, ale například "Jak na Šumavě obři vyhynuli " vyzní naprosto ploše a uplně postrádá finální poučení, jen protože se tvůrci snažili být "originální".Ostatní příběhy nedopadli tak katastrofálně, ale spousta nevýznamných scén je zbytečně natahováno, takže pohádkám schází tempo a šmrc na úkor animačních fórků (kterých se diváci tak jako tak bohatě nabažili) a z poměrně krátké stopáže se stává neuvěřitelně nepřekonatelných 72 minut pekelné nudy. Animace je tradičně dobrá, ale možná stojí za zamyšlení, jestli by od českých tvůrců nebylo prozíravější vymyslet něco, co jsme ještě neviděli než zakopat úspěch předchozích filmů slabou dovycpávkou, vykrádajíc tak sami sebe. ()

tis12olivia

Nebolo to Fimfárum na aké som bola zvyknutá. Podľa môjho názoru tam jednoducho chýbalo kúzlo tých starých rozprávok a príbehov (alebo niečo také)... aj keď posledný príbeh to celkom vyvažoval, celé to bolo tak trochu "v rukavičkách". ()

Kivis

Pohádka o obrech - naprostá slabota. Pohádka docela pěkná, ale podle mě nevhodná pro zfilmování. Pohádka O kloboučku s pérkem sojčím je jednou z mých nejoblíbenějších a i v třetím Fimfáru jasně kraluje. Perfektní pohádka sama o sobě dostala i parádní podobu navíc s krásnými archivními záběry. Právě tato motoristická pohádka táhne celé třetí Fimfárum nahoru. Rozum a Štěstí se také docela povedly. Na to, jak je tento příběh už provařený se ho podařilo udělat zajímavě. Za jednotlivé příběhy tedy hodnocení Jak na Šumavě obři vyhynuli - **, O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny - *****, *** a ½. ()

gizi

První příběh o obrech má nejhezčí či nejzajímavější výtvarně pojaté "obludné" loutky, ale na druhou stranu podání příběhu je tak nešikovné a zbytečně rozšířené, že po skončení jsem byl velmi rozpačitý (a po shlédnutí si šel přečíst příběh v knize, kde jsem ho teprve pochopil). 50%. Další dva příběhy jsou již víc standardně dobré (v souladu s prvními dvěma díly). Ty oba si ale zaslouží u mě tentokrát "jen" asi 75%. Celkově totiž třetí pokračování nemá už tu poutavost a hudba je již jen nenápadným dobrovodem ničím nevynikající. Celkově tak sice 4*, ale na hraně (70%). 29.12.2013. ()

MissDark

Nejsem si jistá, jestli se zrovna Fimfárum mělo dělat ve 3D verzi, ale čert to vem. Fimfárum je totiž vždy geniální a má spoustu nápadů. Škoda, že se pan Werich nedožil těchto filmů, podle mě by byl nadšen! ()