Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiálny text distribútora)

ScarPoul

Fimfárum je súbor piatich rozprávok z pera Jána Wericha, ktoré sa český animátori, dominujúci hlavne v oblasti bábkovej animácie rozhodli preniesť na filmové plátno. Dodnes vznikli celkovo tri celovečerné poviedkové filmy, ktoré predstavujú dielo pána Wericha a predávajú divákovi – nielen detskému – životné múdra a posolstvá zábavným a pútavým spôsobom. Každý z piatich príbehov má špecifickú atmosféru, čo len dopomáha k všestrannosti tohto diela. A v neposlednom rade sú vtipné a magické. Fimfárum je tak originálny počin na poli bábkovej animácie na aký som čakal. Myslím teraz konkrétne českú bábkovú animáciu. Všetky tie rozprávky a príbehy, ktoré som počúval a mal rád ako dieťa, príbehy plné obyčajných ľudí a magických bytostí, ktorý sú konfrontovaný z nespravodlivosťou, sú tu podávané s takou úprimnosťou, že som sa na chvíľu znova cítil ako dieťa. Je pravda, že niektoré poviedky sú lepšie ako iné, ale na hodnote diela to neuberá. Pre mňa sa stali ale najobľúbenejšími príbehy „až opadá listý z dubu a Fimfárum“ zatiaľ čo na ostatných som sa skvelo pobavil. Hlavne Splnený sen bol taký rozprávkový filmový ekvivalent ku Coelhovmu Alchymistovi. Čo ale nepovažujem za chybu, len som sa musel pousmiať. Skvelý počin, ku ktorému sa rozhodne rád vrátim. ()

Enšpígl

Příjemné překvapení, protože nebyl zhanoben odkaz Jana Wericha a současně má fimfarum takový moderní šrmnc, díky kterému vypadá výtvarná stránka Fimfara opravdu ryze fimfarově. Povídky, bajky či pověsti jsou chytré, divácké a postavičky různorodé. Čert jako skoro férovej klaďas, působí věrohodněji než jako ryzí záporák. ()

campix

Fimfárum Jana Wericha je takový české klasika povídkového žánru, ovšem v trošku temnějším ladění. Většina povídek je velmi zajímavých a díky tomu nenudí, snad jen Splněný sen mě ničím nezaujal a nemusel tam ani být. Jinak sice se může zdát, že loutkové zpracování je poměrně zastaralé, ale má své kouzlo a nemůžete mu upřít nápad. To co dělá Fimfárum Fimfárem je hlas Jana Wericha, který je jedinečné a perfektně dokresluje jednotlivé povídky. Bez něj by to prostě nebylo ono. ()

MarekT

Z filmu dýchá takový ten duch klasické animace, zde v českém provedení - tj. loutková animace, kterou milerád zařadím do osobní síně slávy po bok Disneyovek. Příběhy jsou zajímavé (což už jsem věděl díky tomu, že jsem četl papírovou předlohu), vtipné (ovšem jsou spíše pro dospělé než pro děti) a dabing Jana Wericha je příjemný. Dobrou volbou byl také Ota Jirák mluvící předěly mezi jednotlivými povídkami, už před filmem jsem si byl jist, že mě nezklame - když si vybavím jeho charakteristický hlasový projev, došlo mi, že má v tomto v Werichovi celkem blízko. ()

baribal

nemůžeme se měřit s americkými animátory... v animaci určitě ne a tak to musíme dohánět jinde, takže na příběhu a fantazii... největší eso v rukávu je určitě právě Werich, toho na světě nikdo nemá. musím řici, že nejvíce se mi líbil hned první příběh, ostatní příběhy proto na mě už tolik nezapůsobily... i tak je nutno říci, že se jedná o jeden z nejlepších českých animovaných filmů... spolu s filmy Karla Zemana opravdu špička ()

• Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)
  • Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011