Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

morena.jea

Obrovské sklamanie. Pôvodný námet mal super potenciál ale bohužiaľ z neho tvorcovia veľa nevyťažili. Tešila som sa na drzé vykrádačky bánk a veľkolepé úteky z väzenia. Mám ťa rada Johnny, ale tú tretiu hviezdu dávam iba s prižmúrením oka. ()

VasaX

Jako, dobrý. Depp, Bale, femme fatale Cotillard, kouzlo Johna Dillingera a éra gangsterů a romantické kriminality. Bohužel ve sto čtyřiceti minutách. Spoustu času, který svou kvantitou utíká tvůrcům mezi prsty. A tak se herecké výkony, krásná výprava, akce a zábavné scény rozpouští v moři času. Ale svým způsobem je to opravdu dobré, čisté, naturalistické a dobrodružné. Až z toho DDSurround svým nastavením opravdu člověka štve. Veřejní nepřátelé mě bohužel neoslovili. Ale za to jim nemůžu prostě dát nízké hodnocení. Řemeslně jsou dotažení. Mají úroveň a své kvality. Jenže jsem bohužel mylně očekával, že to bude určitě stačit. ()

fefee

Príjemná gangsterka natočená v historickom tej dobe zodpovedajúcom šate, s divokými prestrelkami a hlavným kladným pre verejnosť no zároveň nebezpečným a rebelujúcim pre zákon hrdinom, ktorého dokonalo stvárnil J.Depp. Odhliadnúc od toho má film trocha natiahnutú stopáž, a preto miestami nudnejšie pasáže obsahujúce rozhovori z ktorých ma vedeli prebrať jedine guľky lietajúce zo samopalov gangsterov. ()

VanTom

Ambiciózní žánr (dobových) gangsterek ve Veřejných nepřátelích nezískává zrovna oslnivého reprezentanta; studený, odtažitý, ničím jedinečný střet dvou profesionálů na opačných stranách zákona odhalí svůj potenciál až v působivé dramatické cca půlhodince v závěru (výslech, policejní stanice, kino). Jinak chybí prokreslené charaktery (s jakous takous výjimkou romanticky idealizovaného Dillingera), emoce, větší hloubka a v neposlední řadě kvůli přehnané tmavosti a rozklepanosti obrazu i elementární přehlednost (vždyť jsem často nerozeznal postavy ani nepoznal známé herce!). ()

Kicune

Špičková temná gangsterka, která si nehraje na plejádu světel a cool speciálních efektů, ale naopak se utápí a kochá se stíny ve tmě. Zástup známých herců ve velkých i malých rolích sehrává ansambl realisticky přibližující dobu hluboké krize, dobu krutosti jak zločinců, tak i zástupců na stráně zákona. Dillinger a jeho banda jakoby žijí pouze dneškem a jejich touha po svobodě (útěky z vězení), penězích (vykrádání bank) a ženách je natolik silná, že je zastaví pouze smrt. Nelze se nezmínit o skvělé kameře, hře tmy a světel, režií a hudbě potrhující celkový zážitek. ()

Krosmen

Pro mě jednoznačných 5*. Nebudu tady hodnotit režiséra ani herce ve vztahu k jejich předchozím filmům. Můj dojem z filmu je ten, že se jedná o velice povedenou gangsterku, kterou ještě umocňuje to, že je podle skutečné události. Rozklepaná kamera mi sice ze začátku trošku vadila, ale kvalitu filmu to nikterak zásadně nezhoršuje. Jednu hvězdičku za skvělou hudbu a máme tady film, u kterého se nevyplatí koukat na hodinky ;-) ()

FrajerTom

Johnny Depp vs. Christian Bale, Marion Cotillard jako něžná polovička hlavního hrdiny a to vše pod taktovkou Michaela Manna. Když si to člověk takhle přečte tak se snad ani nejde netěšit. A Veřejní nepřátelé by tato velká očekávání i naplnili a nic nebránilo tomu, aby se stali třeba i filmem roku, to by si ovšem tvůrci nesměli sami házet klacky pod nohy. A tím největším klackem je bez diskuzí digitální kamera. Nechápu proč když kamera skvěle fungovala v Collateralu i Miami Vice, proč tady některé scény působí jako vystřižené z velmi laciného českého seriálu. Nemluvě o tom, že s digitální kamerou se jen opravdu stěží podaří navodit tu správnou retro dobovou atmosféru. Herci byli výborní a Johnny Depp má velkou zásluhu na těch třech hvězdičkách, kterými film hodnotím a to i přes to, že jsem mu vztah s Marion Cotillard nevěřil ani na chvilku. ()

D28

Zlý scenár.Podľa mňa tam je zakopaný ten pes, čo nám viacerým smrdel pod sedadlami kina.Ničím neosviežený, akýsi bez života, neviem presne...Pretože technicky i herecky bol film výborný, objektívne ani nevidím dáke chyby.Subjektívne-nie katastrofálna, predsa však nuda.Možno sme len čakali od všetkých zúčastnených medaily a oni nám vypadli v semifinále. ()

Pražák

"Bye, Bye Blackbird..." Ano, tak tato hláška je zcela jistě tím zcela nejkýčovitějším co ve filmu zazní. Jediný co mohu vytknout je tento malý patos, který si režisér v závěru neodpustil a ta romantická vata, která v té 140 minutové stopáži nutila nejednoho návštěvníka kina k využití návštěvy toalety či odlehčení bederních partií. Michael Mann servíruje vynikající, jinou, gangsterku. Podle akčního traileru jsem očekával podívanou ve stylu Sama Mendese a jeho Road To Perdition. Mann veme ale digitální kameru, zvolí úspornější formu vyprávění a ono je to mnohem lepší! Konečně vyprávíme příběh prostředkami 21. století - tak proč ne?! Díky kameře není cítit úporná snaha o estetizování a vytváření film-noirových záběrů. Mann to sází dokumentárně, vyzrále a kamera jen jadrnosti přidala. Při přestřelkách se člověk cítil skutečně být středem palby a zmatenost těch situací mě vtáhla mnohem více než nájezdy kamerou na utočící skupinu č. 1. Závěrečná "kino" scéna a její režisérské zvládnutí je naprosto perfektní a jelikož jsem neznal pointu vychutnal jsem si to se vším všudy až do konce. Srdce tlouklo o sto šest! Skromné herectví Deppa i Bala vůbec nevadí. Nenápadná hudba alá Temný rytíř Elliota Goldenthala je taky znamenitá a vše citlivě podtrhuje. Film bez okázalých gest a nežadoucích zvratů! Skvělé! ()

Ichabod

Pár svkělých scén nestačí na držení divákovo pozornosti po celých 140 minut. Digitální kamera ruší a film vypadá díky ní zbytečně levně (nejsem po Miami Vice už čistokrevný odpůrce, ale k filmu z 30. let se tahle technologie nehodí). Herci jsou dobří jak Bale tak Depp, ale scénář je prostě nuda, ještě navíc mnohokrát viděná jinde. Public Enemies jsou víceméně mix Out for justice, Road to perdition, Heat a spousty dalších a málokoho dnes zajíma, jestli se vypráví příběh založený na skutečnostech. Realističnost postupů policistů je celkem vyspělá a místy strhující, ale i tak mi přijde několik scén čistě líbivě filmových a dost narušují jinak dobře funkční "pátrací" atmosféru. Po fantastické filmové smršti pěti vynikajících filmů v řadě mi přijde Public Enemies jako zcela zbytečný Mannův film, který své kvality má, ale upřímně jsem čekal mnohem více a ani nemám dojem, že by film vydělal na Miami Vice 2, takže ani druhoplánově Public Enemies nepřináší sladké ovoce. ()

svobik

Odstřelit Veřejné nepřátele je (podobně jako snad u všech Mannových filmů) vlastně dost těžké, poněvadž na první pohled je všechno na svém místě - prvotřídní herci, skvělá výprava, potažmo hudba. Po důkladnějším prozkoumání však hodně rychle vychází najevo fakt, že film neobsahuje vlastně vůbec nic navíc než jakákoliv jiná gangsterka. Ne, podle mě to není digitální kamera, ani noční přestřelka (samozřejmě výborná), a i kdyby, zbytek by dtejně zůstal jen nesouvislou dějovou vatou, kterou nemůže za žádných okolností utáhnout milostná linie, neboť se jí nedostává prostoru. Nový Mann vlastně připomíná sled dobových událostí, které na sebe místy navazují dost krkolomně - a to je veliká škoda, potenciál byl totiž nevídaný. 7/10 ()

NoFiction

Jednou nahoře, podruhé zase dole. Tohle je život gangstera, který vykrádá banky. O žadné překvapení roku se zde nejedná. Kamera na mě působila místy skoro zděšeně a hudbu k filmu, jakoby okopírovali milostné drama z filmu Last of the Mohicans. Johnny Depp Vs. Christian Bale hvězdné duo, bohužel více než průměr to nebude. ()

blackJag

Nepřesvědčivý rozjezd (po slibném začátku se to začíná trochu táhnout), je zhruba od druhé půle naštěstí zapomenut, protože přibývá akce, život Dillingera přestává být životem celebrity a jeho vztah má konečně přijatelné kontury. Vyjma rozpačitých momentů během první půle je cítit zkušená ruka Michaela Manna, který střídá tempo pomocí digitální i klasické kamery a působí osvěživě. Obsazení těžko něco vytknout, Depp a Bale jsou rovnocennými soupeři a na plátně je to vidět. Jedinou jejich společnou scénu, kterou se v tomto filmu prezentují, dokáží obdařit nábojem, který je z obou stran na milimetr přesně vybalancovaný a představuje jeden z nenápadných vrcholů filmu. Škoda, že nezbyl čas na to, aby se věnovalo také více prostoru jiným postavám, které navíc ztvárňují poměrně známé tváře (Tatum, Wenham, Ribisi, Dorf), ale filmem jen proletí a slouží jako vyložená kulisa (určitě ne levná). 80% ()

zigíš

zúfalá snaha dať dobovke cool look dopadla tragicky jak hrdina sám, k čomu sú dobré herecké výkony keď digitál zabíja čo sa dá ..najhorší film michaela manna ()

cpt.Lynch

Slušná gangsterka a perfektní Depp. Digitální kamera místy dotváří atmosféru, přestřelkám dodává na realističnosti, ale někdy vypadá dost lacině. Mohlo to být lepší, nebylo to špatné... ()

Guzo

Opět nemůžu srovnávat, jak moc se film blíží skutečnosti, ale celkově asi tak nějak splnil, co jsem od něj čekal. Tedy, že to nebude nic extra pro mě. I když na dvě scény rozhodně nezapomenu - první je čekání v autě na zelenou a druhá pak návštěva policejní stanice. Jinak herecké výkony i režie mi nijak nevadily, akorát zpočátku tu je Depp docela nevýrazný. Hudební kulisa typická pro 30. léta sem padne perfektně, akorát délka filmu je až neúnosně dlouhá.. ()

drackula

Johnnymu úloha neohrozeného bankového zlodeja sadla priam dokonale a Bale sa musel zase raz zmieriť s druhou koľajou. Film doniesol dostatok akcie, ale zase aj vykreslenie doby a charakterov, bez zbytočného idealizovania. Celkovo určite spokojnosť. 100 % ()

Autogram

Životopisné filmy, kde sú zločinci vykreslení tak, že s nimi máme sympatizovať, mi nie sú celkom po srsti. Tu je to práve tento prípad, nudný príbeh vyvažujú scény s Marion a prestrelky v modernom štýle, nevadí, že obdobie filmu je v dávnych 30. rokoch. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)