Rita

• Česko Rita se vzdělává (viac)

Podivínský profesor literatury Frank Bryant je rozvedený, žije s kolegyní Julií, ta má ale poměr s jeho přítelem z univerzity Bryanem. Frank chodí občas na své přednášky v podroušeném stavu, je věčně ošuntělý a zarostlý. Na univerzitu se zapíše nová studentka, přidrzlá, sebevědomá kadeřnice Susan Whitová, která si podle obdivované spisovatelky nechá říkat Rita a za konzultanta dostane právě Franka. Zpočátku si moc sympatičtí nejsou, časem si ale začínají rozumět. Rita je vdaná za elektrikáře Dennyho, kterému je její studium trnem v oku a dělá vše pro to, aby měli co nejdřív dítě a Rita musela studia ukončit. Rita ale tajně užívá antikoncepci a když na to Denny náhodou přijde, je zle. Frankovi i Ritě se jejich partnerství současně rozpadají, a tak spolu tráví stále víc času - nejde ale o lásku. Rita úspěšně složí závěrečnou zkoušku, Frank v té době ale v opilosti vyvolá skandál s děkanem. To má za následek, že ho akademická rada vyhostí na dva roky do Austrálie. Teď je na Ritě, která mezitím dospěla a vrátila se ke svému jménu Susan, aby profesorovi oplatila jeho péči a vedení, a přesvědčila ho, že sám sebe ničí... (oficiálny text distribútora)

cherita

Doufám, že se Frank v té Austrálii neuchlastal… Věru nevím, co s touhle Ritou, která obětovala svoje ke zkouškám bezcenné ale dokonalé eseje, aby mohla mít možnost volby mezi manželstvím, dětmi, prací v kadeřnictví a nečím jiným, třeba cestou do Francie. Má pár momentů, které – být jich celý film - vyfasujou pět hvězd, ani nemrknu. Ale nadruhou stranu ta snaha ukázat na začátku, jaká je hlavní hrdinka děsná křupanka, docela skřípe. A jakkoliv mám Julie Waltersovou ráda, tady se mi moc nehodila. Moje pozitivní dojmy z filmu ale nakonec převažují, takže budiž mu všechny hříchy odpuštěny. A Michael Caine je okouzlující. ()

Ulrich

Tak tohle je esence toho, co si predstavuji pod pojmem "typicky britsky film" (obcas se usmejete, ale spise je to takove posmutnene, holywoodsky happyend necekejte), ve kterem se stale debatuje. A videt mluvit Michaela Cainea hrajiciho ozralu a zcela kaslajiciho na vsechny ostatni je neco, co me opravdu bavi sledovat. :) ()

ink flo

Režisér starých bondovek si střihnul motivační člověčinku s Michael Cainem, kterej tu hraje vyhořelýho profesora alkoholika, ke kterému začne chodit na dálkový studium literatury working class dívka (kadeřnice). Ta naráží na dobovou determinovanost - je jí 26, její manžel s poměrně užším mentálním rozletem a aspiracemi než ona jí chce už zahnízdit (proti čemuž ona bojuje tím, že jí tajně antikoncepci) a její snahy o emancipaci nese velice nelibě. Ona však začne poznávat krásy literatury a chce "sing a better song" (tahle haunting scéna se všemi jejími známými sedícími v hospodě a spokojeně zpívajícími nějakej pop hit s refrénem "why all that talking? its OK, we are all together" patří k nejlepším z filmu a vystihuje podstatu celého děje/dilematu). Je to vtipný i co se týče jazyka, že v UK se ty třídní rozdíly projeví vpodstatě už v první větě přízvukem a volbou slov. Což byla jedna z věcí, kterou Julie Walters zvládla skvěle, to postupný kultivování jejího výrazu, jak rostla a začala zjišťovat, že jí život může nabídnout víc, než bylo pro ženu v jejím věku/v její kastě v té době možné či běžné. V kontrastu s ní je život profesora, kterého jeho alkoholismus tahá do spirály sebelítosti a zoufalosti. ()

josieaddms

Krásně krásný film s dokonalou Julie Walters a perfektní Michaelem Cainem. Tenhle film se mi opravdu hodně líbil, a nesmírně na mě zapůsobil - a to vším. Hudbou, jednotlivými scény. nápady, prostředím, ale zejména hereckými výkony. Takovýhle film už dneska nenajdete. Má to nejen zajímavou myšlenku, ale velmi slušné zpracování. Je to snímek který může člověk vidět víckrát než jednou, a nikdy vás nepřestane bavit. Opravdu se mi to hodně líbilo. A doopravdy, Slečna Waltersová a Pan Caine - klobouk dolů! ()

petite fille

filmov podobných Rite je dosť veľa. čím je práve tento iný? mohli by sme predpokladať, že Rita nájde samú seba vo vzdelaní a všetko v jej svete tak zapadne na správne miesto, ale o tomto to určite nie je. "found a culture, have you Rita? found a better song to sing?" tento snímok dáva dobrú odpoveď na túto otázku. a našťastie s brilantným humorom. ()

AmericanX

Zcela zasloužených 5*!! Herecký koncert Michaela Caina a Julie Walters, to oni povýšili tenhle příběh na druhou a dali mu neopakovatelnou křehkost a kouzlo... geniální dialogy a hlášky, jako např.: Frank:" Proč chcete mě?" Rita: "Protože jste pěkně švihlej násoska a chcete svý studenty vyhazovat voknem. Jste sympaťák. To nepoznáte lichotku?" ()