Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

MariusDee

Zajímavá fikce, to pravděpodobně ano, ale nic víc. Rozhodně žádné hlubší intelektuální poselství, na to to bylo až moc plytké..pokud jste již někdy nad těmito věcmi přemýšleli (pravost náboženství, vznik života, boží existence), tak otázky ve filmu položené pro vás nebudou nijak originální a odpovědi na ně nijak překvapující. ()

sin34

Pro me naprosto super dilo. Za malo penez, hodne muziky:) A s klidem doporucuji vsem dal. Od prvni minuty do posledni jsem sedel prikovan k filmu. A ani podruhe me to nebavilo o nic mene nez poprve.. ()

27p16and41p6

Dám pouze 4 kousky hvězd, které si u mě všechny vysloužil jenom nápad. Jinak chyby ve scénáři a režii, kde nebyly dodělány chvíle, které bych postavám nechala na vstřebání tématu. Někdy se postavy až příliš rychle zorientovaly v nové situaci. Jinak herecké výkony nic moc teda, snažili se všichni, ale ta poslední jiskra dokonalého hereckého koncertu tam chybí. Taky hlavní hrdina byl moc starý herec, tělo, které se regeneruje, by teda v tom případě nemělo mít žádné vrásky, to mi dost vadilo. I když chápu, že nějakému mladému teleti by divák vážný výraz těžko věřil. Mě osobně docela dost rušily věty o tom, jak Johnovi dlouhověkost nikdy až tak nepřekážela, chápu, že za tu dobu už si zvykl, ale neumím si představit lidskou povahu, která by neutrpěla šok ze ztráty životního cíle a smyslu života. Pořád ale oceňuju myšlenky, které ve filmu padly, mnohé věty jsou skvělé, kvůli lepšímu soustředění se právě na věty jako "Hodiny neměří čas ale jen samy sebe" se na film určitě podívám opakovaně. ()

kmfilm

tak zajímavé téma, možnost fantastického zpracování a vyřádění se. Výsledkem je bohužel naprosto nudné tlachání v jedné místnosti...škoda! ()

Merzin

Krásný film, který ukazuje jak velkou sílu můžou mít slova :) A jsem velice rád, že jsem po delší době mohl zkouknout taky jednou i NEdementní scifi. ()

landavid

Myslím skvělý námět na film,který nutí přemýšlet a fabulovat vymýšlet otázky a na každou otázku složitou je odpověď,ale na jednoduchou už by mohl být problém.Linklater by asi pravděpodobně naložil s takovýmto příběhem lépe co se týče stavby příběhu i finále,nabízelo se mnoho silnějších témat z okruhu otázek,rozporuplnějších postav s větší odlišností,ale nápad se cení.Miluju konverzační filmy,kde člověk hledá mezi řádky,nejlépe když antagonismus příběhu nepřechází do synergie finálního vyřešení jako zde ,,locus comunis".Herecké obsazení také nebylo nejšťastnější,možná použít neherce by byla lepší varianta a podtrhlo by to sílu příběhu. 3,75 ()

GIANNIS

Teda já tyhle debatní filmy moc nemusim,ale kamarád mi ho doporučil,že prý nebudu litovat...a nelitoval jsem.Výborný námět a ještě líp natočený.Na každou otázku přišla parádní logická odpověd,která nešla nijak vyvrátit.Pro mě výborný zážitek a ještě větší překvapení.95% ()

Trevize

Náměty, které pracují s realitou a fikcí, přičemž se snaží dle fikce vysvětlit realitu, mohou být velice silné.Velmi povedené zpracování je například Šifra mistra Leonarda. Zde se námět povedl, co do vysvětlení původu pozemštana a převyprávění historie (už tam se pouští na tenký led). Zpracování je hrozné, všechno jiné je hrozné!!! "jsem na světě čtrnáct tisíc let " - on to říká jako chleba! Zvolené prosředí je naprosto nevhodné, celé to vypadá jako seance nějaké sekty. Rozdíl mezi myšlenkou filmu a samotným zpracováním je stejný jako kdybyste chtěli Terminátora převyprávět kámošům na školním záchodě: T-800 by byl fialový plyšák Barney, Connorová Barbie a její ochránce Ken. Při závěrečném souboji byste místo tisíci tunového lisu mačkali Barneyho mezi prkýnko a hajzl... tento film se žánrem sci-fi nemá nic společného, to už králící s lítajícím kloboukem jsou tajemnější. ()

Nymphadora

Překvapilo mě, jak dokáže film, odehrávající se prakticky celý v jedné místnosti, zaujmout. Konverzace pro mně byla "zajímavá a fascinující", takže mě zaskočil konec filmu, přestože trval obvyklou hodinu a půl. ()

vavraCZ

Velkolepé scifi, které dokáže zaujmout. Celý příběh je promyšlený a celý film doslova hltáte. Musím říct, že takové scifi se jen tak nevidí. Pokud hledáte něco, co Vás zaujme na celé 2 hodiny, tak tento film je právě pro Vás. Při sledování filmu doslova čekáte na to, co přijde a pak jen zíráte a necháváte se unést tím, co právě David Lee Smith vypráví. ()

mansonn

Celkom fajna vecicka...ak ma clovek rad ukecane filmy nabite informaciami a tezami, ale bez akcnej stranky. Film je velmi dobry a hlavne sa mi paci napad vysvetlenia krestanstva cez budhizmus..)))Urcite odporucam dalej kazdy si v nom nieco najde ()

Tommy858

Velice překvapivý snímek, který z tak malého rozpočtu dokázal vypráskat úplné maximum. Alespoň podle mě. Strhující příběh nestárnoucího profesora, který se stěhuje každých deset let jinam, aby lidé nezjistili co je zač. Od začátku až do konce jsem se velmi bavil. Místy sice slabší herecké výkony, ale tajemná atmosféra celého filmu to dokázala napravit a nejen to. Podle mě jasných 5. ()

kloubich

Kdybych měl volit mezi Avatarem a Pozemšťanem, bez váhání volím Pozemšťana. Takto má vypadat inteligentní sci-fi. Bez jediného efektu, pouhým dialogem hrstky lidí v jedné místnosti natočil Schenkman neuvěřitelně poutavý příběh. Všechny, co film sepsuli jako pseudointelektuální blábol, vyzývám, napište lepší scénář a klidně to rovnou natočte. Fakt bych chtěl vidět Vaše dílo. ()

Fritorick

Vskutku neortodoxní sci-fi, které nám nenabízí pohledy na vesmírné plavidla, futuristické zbraně, nebo bůhví jak vypadající mimozemské civilizace. Pozemšťan je velmi komorní debata několika vědců ve které, se jim jeden z nich snaží dokázat, že žije už 14 000 let, přičemš se ostatní účastníci diskuse snaží jeho tvrzení vyvrátit. Již zmíněná debata je plná velice zprávně položených otázek a postupem času graduje až takřka do krajních mezí čímž vás velice rychle fascinuje a pohltí. Ve filmu neuvidíme žadné příliš známé herce, což ovšem není ani trochu na škodu. Naopak to snímku dodává jakýsi tajemný nádech. Jestli vám nevadí film situovaný vpodstatě do jedné místnosti a rádi se necháváte unést úchvatným příběhem, je Pozemšťan ten pravý film pro vás. 85% ()

hardridick

Nikdy som si nemyslel, žeby ma mohol zaujať film, ktorý sa hodinu a pol odohráva v jednej miestnosti... Dlho som tento film obchádzal. Možno aj 3 roky a dnes (30.8.2011) som si uvedomil aká to bola chyba. Moje hodnotenie 85%. K dokonalosti mi chýbalo viac otázok a ešte viac odpovedí :) ()

Andy.222

Na to, že se to celé odehrává prakticky v jediné místnosti a celou dobu se tam nic neděje, jen se mluví, tak je to naprosto úchvatné. Atmosféra a dialogy vás naprosto pohltí, hltáte každé další slovo a když to skončí, tak vás stejně jako všechny zúčastněné tíží to, co ještě nebylo vyřčeno. PS. Kamarád Czernozub mi prakticky převyprávěl celý příběh filmu dopředu a přesto mě to uchvátilo. I to, je třeba přičíst k dobru. ()