Hannibal: Nepřítel Říma

(TV film)
  • Česko Hannibal: Postrach Říma (viac)

Muž, který dostal Řím na kolena! Dokument televize BBC. Dvě stě let před Kristem byl Řím nejmocnější říší světa. Impérium neustále rostlo a zdálo se, že nikdo je nedokáže porazit. Ale v dalekém severoafrickém Kartágu se objevil mladík, který se zavázal svému otci, že proti Římu vystoupí. Hannibal Barca, syn slavného vojevůdce Hamilkara, svou přísahu dodržel. Legendární armáda se slony překonala Alpy a pod jeho vedením rozmetala římský mýtus neporazitelnosti na prach! (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Velice příjemný a kvalitní hraný historický dokument. S pomocí tohoto i podobných filmů jistě dochází k většímu popularizování vědy historické. Poklonit se musím výpravné části, která je více než působivá. Herecké výkony jsou na dobré úrovni. Potřeba je zmínit především Hannibala (Alexander Siddig), Fabia Maxima (Ben Cross) a Scipia (Shaun Dingwall). Díky svému zpracování přináší velkolepý dojem, kterému se snadno promíjí i nějaké ty chybičky. Po historické stránce je to příjemné pohlazení, které předčí běžně nudné skutečnosti knih. Přináší pestrost, inspiraci, obdiv a zájem. A touhu po dobrodružství, po romantickém putování a překonávání překážek. A to i na hřbetu velkého a vzteklého válečného tlustokožce. ()

m.krudenc

Velmi povedený výborný hraný dokument z dílny HBO, kterému by víc slušely plné kinosály jak TV vysílání, protože jak herecké výkony tak výprava jsou na velmi dobré úrovni a mnohdy převyšují některé "super skvělé" Hollywoodské Stars. Forma hraného dokumentu je pro mě velmi zajímavá a oblíbená. Mohu jen doporučit. ()

borec999

Nebolo to zlé, ale ani dobré. Historická postava ako Hannibal by si zaslúžila veľkolepejší film s väčším rozpočtom a talentovanejším režisérom a aj senáristom. Toto spracovanie je skutočne len televízne a pripomína viac dokument ako hraný film. Pár miestam nudy som sa nevyhol, no do konca som to dopozeral. Medzi 2* a 3*. 50% ()

Gemini

Těžce nízkorozpočtový (a pokud ne, rozhodně tak vypadal) polodokument o kartaginském bijci, v jehož hlavních rolích se představují tragická výprava, směšné "bitevní scény" vypadající spíš jako reddwarfovská ostřejší strkanice s pár boulemi a šrámy a naprosto šílené tempo běhu času. Určitým pozitivem jsou alespoň v některých scénách indivindy výkony historicky významných postav, ale jinak zklamání a ve srovnání s historickými dokumenty BBC "úplně jinej sport". 40% ()

Karlos80

Poměrně slušně natočený hraný televizní film nebo spíše dokumentární rekonstrukce s živými herci o jednom z největších vojevůdců a stratégů v dějinách lidstva, černé můře, která pronásledovala Římany, a to i několik let po jeho smrti. Film tedy ušel, ale, jak už psal flanker.27, samotná výstroj jak Hannibalových vojáků tak i těch římských, dále pak třeba mluva i zjev mi zde nějak neseděly. To interiéry, exteriéry a válečné zbraně nebyly nejhorší. Film spíše sledoval a mapoval jednotlivé bitvy jako tu legendární u Cann či fantastické, i když značně ztrátové, překročení Alp, bitvu u Ticina, u Trebie nebo jeho poslední rozhodující bitvu se svým věrným žákem Scipiem,"římským Hannibalem", u Zamy roku 202 př. n. l. v Druhé Punské válce. Po válečné stránce tedy dobré, nicméně dokument nám tak trochu zapomínal představit Hannibala i jako osobnost, provést ho jeho osobním životem, když tedy zrovna neválčil:-). Doporučuji tedy zhlédnout spíše toto: Hannibal 2006 ()