Na opuštěném místě

(festivalový názov)
  • USA In a Lonely Place (viac)

In a Lonely Place - zoufalý příběh strachu a vlastních pochyb v Hollywoodu. Dixon Steele (Humphrey Bogart), upadající scénarista trpící vyhořením vlastní kreativity, je najat pro adaptaci aktuálního knižního bestselleru. Namísto přečtení knihy požádá šatnářku (Martha Stewart) ze svého oblíbeného klubu o jednoduché převyprávění příběhu. Druhý den ráno je dívka nalezena brutálně zavražděna a Steele je pro policii hlavním podezřelým, nicméně aspirující herečka ze sousedství Laurel Gray (Gloria Grahame) mu poskytne slušné alibi a postupem času mezi ní a Steelem vzniká láskyplný vztah, který je však postupně nahlodáván podivným chováním scénáristy a jeho agresivní povahou, a vznikají pochyby, zda šatnářku skutečně nezabil on. (OG_Swifty)

Flakotaso

Výtečný noir, kterému vévodí tři hlavní atributy. Humphrey Bogart, Gloria Grahame a skvělé dialogy. Bogart je zde bezchybný jako vždy (na jeho výraz při rekonstrukci vraždy jen tak nezapomenu), Gloria Grahame krásná a slovní přestřelky Humphrey versus kdokoliv nepřekonatelné. Je opravdu příjemné vidět, jak se celé kino baví nad suchými hláškami v šedesát let starém filmu. [LFŠ 2010] ()

InJo

Bogart v roli "osudového muže" - inteligentního, umělecky kreativního cynika s násilnickými sklony. Škoda, že film není delší, aby měla hlavní postava ještě více prostoru, protože je díky své charakterové komplexnosti a přesvědčivému hereckému podání radost ji sledovat a poslouchat. A detektivní linie mohla být využita a dořešena přeci jen o trochu zajímavěji. 80 % ()

Terva

CITÁT - Je to len ďalší film.......... DIALOG - FRAN - Dixon Steele !! DIXON - Ahoj Fran. Ako sa máš ? FRAN - Medzi filmami. Minulů noc som nemohla zaspať. Tak hádaj čo som spravila. DIXON - Zavolala veľa luďom ? FRAN - Len tebe. Kde si bol ? DIXON - Doma............ Musím si prečítať knihu. FRAN - Pamätáš, ako som ti zvykla čítať ? DIXON - Odvtedy som sa naučil čítať sám............ Škrtící scéna okolo 34 minuty je "Ďábelská" a podmanivá. Napínavé drama až do poslední chvilky. ()

Bigrambo

"I was born when she kissed me, I died when she left me, I lived a few weeks while she loved me." Místy mrazivý, místy vtipný, místy romantický, ale po celou dobu výborný noir o tom, co s člověkem dokáže udělat láska a co naopak nedůvěra! Zážitek z něj navíc umocňují skvělé výkony hlavních představitelů – mezi zuby cedící jednu drsnou hlášku za druhou Humphrey Bogart, kterého bych nechtěl potkat při jednom z jeho výbuchů vzteku a okouzlující Gloria Grahame. ()

Willy Kufalt

Ach jo, to máte tak... sledujete seriálovou The Twillight Zone (pouze o několik mladší), fascinuje vás, jak jsou některé ty nízkorozpočtové povídky geniálně udělané a taktéž kolik napětí, originality, vizuálních nápadů a často i přítomný myšlenkově silný přesah se povedlo tvůrcům vytvořit v pouhých 25 minutách. No a mezi tím kouknete i na hollywoodský celovečerák s velkou hereckou hvězdou, kde se vše táhne čtyřikrát tak dlouho, nemá při tom v sobě ani čvrtinku té invence a kde napětí přijde i vyprchá s jednou noční jízdou a jedním nečekaným incidentem. Omšelé romantické melodrama se z plátna líně plouží jako ten kouř z cigarety, ano, občas zaujme pověstně ironickým (a ikonickým) Bogartem či pohlednou Grahamovou, ale jinak to pro mě mělo minimum vtipu i napětí a slavní herci své doby mi svou přítomností, bohužel, nepostačili k tomu, abych se pořádně bavil. Po skončení mi nakonec nezbývá, než ocenit v rámci doby vzniku + žánru především překvapivý závěr. 55% ()

• Hoci je vekový rozdiel medzi Gloriou Grahame (Laurel Gray) a Humphreym Bogartom (Dixon Steele) 24 rokov, zaujímavosťou je, že obidvaja zomreli v rovnakom veku, a to 57 rokov. (Scevola)
  • Vo svojej eseji “Humphrey and Bogey” Loiuse Brooks napísala, že viac ako ktorákoľvek iná rola, ktorú Humphrey Bogart zahral, to bola práve rola Dixon Steela v tomto filme, čo sa najviac podobala na skutočného Bogarta, ktorého poznala. (Scevola)
  • Film byl v roce 2007 zařazen do amerického Národního filmového archivu. (Mol)